Marka odzieżowa Reima stworzyła ubrania dla dzieci, które można poddać recyklingowi

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Projektanci marki Reima zaangażowani w projekt Trash-2-Cash stworzyli produkty, które w pełni nadają się do recyklingu. Ubrania szyte są z materiałów, które można przerobić i zastosować w produkcji nowej, pełnowartościowej odzieży.

Marka Reima, fiński producent odzieży dziecięcej, wziął udział w finansowanym przez Unię Europejską konsorcjum Trash-2-Cash. Projekt został stworzony w 2016 roku i zrzesza projektantów, naukowców oraz partnerów z branży przemysłowej, którzy wspólnie pracują nad stworzeniem jakościowych tekstyliów opartych o surowce wtórne. Efektem działań prowadzonych w ramach projektu jest sześć prototypowych materiałów Master Case, które zostały zaprezentowane na targach designu Dutch Design Week w październiku 2018 roku.

– Jedną z ciekawych rzeczy, jakiej dowiedzieliśmy się prowadząc badania było to, jak wielu konsumentów wątpi w jakość i aspekt higieniczny odzieży wyprodukowanej z surowców wtórnych. Warto podkreślić, że włókna uległy zupełnemu rozkładowi, by potem powstałe z nich polimery ponownie utworzyły włóknistą strukturę. Materiały utraciły tym samym wszelkie ślady poprzedniego użytkowania, zachowując podobną wytrzymałość i inne właściwości wyjściowego materiału – tłumaczy Sari Perttunnen, dyrektor kreatywny w dziale projektowym Reima.

W grupie sześciu materiałów Master Case znalazły się plastikowe panele dla branży motoryzacyjnej, t-shirt wykonany w zgodzie z filozofią zero waste, kurtka przeciwdeszczowa w pełni nadająca się do recyklingu, ekologiczny flis wykonany z celulozy, elastyczne jeansy bez zastosowania elastanu oraz pochodząca z surowców wtórnych bielizna termoaktywna. Projektanci Reima wzięli udział w czterech projektach skutkujących stworzeniem materiałów Master Case, a trzy z nich uznane zostały jako istotne branżowe osiągnięcia.

Kurtka przeciwdeszczowa nadająca się do recyklingu

Zwykła, gumowa odzież przeciwdeszczowa nie nadaje się do recyklingu z powodu użycia powlekających ją tworzyw takich jak PVC czy PU. Projektanci zdecydowali się jednak poeksperymentować i użyć tkanego, w pełni poddającego się recyklingowi poliestru pokrytego żywicą epoksydową PUR. Żywica została opracowana przez partnera projektu Trash-2-Cash, firmę Cidetec, przy użyciu pochodzących z recyklingu granulek, dostarczonych przez włoskiego producenta, firmę Calanese. Po połączeniu z tkaniną, powstaje miękki i elastyczny kompozyt, a żywica może być oddzielona od tkaniny. Dzięki temu oba tworzywa mogą zostać poddane ponownemu, osobnemu recyklingowi.

Stworzone przez człowieka włókna celulozowe zastępują te otrzymywane z ropy naftowej

Zapotrzebowanie na włókna tekstylne rośnie wraz ze wzrostem populacji i podnoszeniem się standardu życia. Produkcja bawełny nie może zostać w łatwy sposób zwiększona z racji zapotrzebowania na pola uprawne i wodę do ich nawadniania. Potrzebna jest także alternatywa dla włókien syntetycznych, gdyż mogą one zanieczyszczać drobinkami plastiku zasoby wody słodkiej, a także oceany i żywność pochodzącą z naturalnych źródeł.

Ioncell to materiał oparty o celulozę, stworzony przez naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach. Dalszy proces badań nad materiałem polegał na użyciu ścinek bawełnianych, następnie rozpuszczeniu ich, skręceniu i zbadaniu jak trwałe jest zabarwienie polimerów na niebiesko. Materiału nie poddano jednak szczotkowaniu ze względu na brak odpowiedniej do tego infrastruktury. Próbka finalnego produktu została stworzona ze szczotkowanych włókien Tencel.

Elastyczne tkany bez użycia elastanu?

Dzisiejsi konsumenci przyzwyczajeni są do elastycznych materiałów pozwalających na większą swobodę ruchów niż materiały tradycyjne – np. popularne elastyczne jeansy. Niestety obecność elastanu we włóknach uniemożliwia ich ponowne zastosowanie. Skręcana struktura poliestru wychodzi naprzeciw tej potrzebie, jednak włókno powstałe w procesie recyklingu nie poddaje się tak łatwo skręcaniu – stąd powrót do tworzywa o tych samych właściwościach jest w zasadzie niemożliwy. W prototypie użyto metalowych zamków, ale w produkcie składającym się z jednego typu materiału, zamki i guziki mogą być plastikowe i tym samym odzyskiwane razem z tkaniną.

PS

Coraz więcej firm angażuje się w ochronę środowiska i decyduje na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyclingu. Największe światowe marki dążą do ograniczenia wytwarzania plastiku i poliestru poprzez szereg podejmowanych działań. O ciekawych przykładach takich działań możecie przeczytać w materiale 5 światowych marek, które rozpoczęły ekologiczną rewolucję.

PS2

KEVIN.MURPHY jest pierwszą marką kosmetyczną, która tworzy swoje opakowania w całości z plastiku odzyskanego z oceanu.