Marketing w internecie – kilka skutecznych rozwiązań dla startupów

Dodane:

Natalia Wolak Natalia Wolak

Marketing w internecie – kilka skutecznych rozwiązań dla startupów

Udostępnij:

Jak marketing w internecie może pomóc rozwijać się startupom? W co najlepiej zainwestować, by dotrzeć do klienta z ofertą? Linki sponsorowane, content marketing, SEO, a może UX? Na co się zdecydować aby zwiększyć sprzedaż? Przeczytaj artykuł napisany przez kilku specjalistów z branży i dowiedz się jak reklamować swoją firmę w internecie.

Gdzie szukać klienta?

W dzisiejszych czasach większość klientów przeniosła się do świata online. Jeśli nawet usługi są świadczone na miejscu, potencjalny klient szuka ich w internecie. I to tutaj warto komunikować do konsumenta. Radio, telewizja, gazeta – te środki przekazu reklam stają się coraz mniej popularne. Przedsiębiorcy mają świadomość, że muszą reklamować się w internecie. Istnieje jednak wiele opcji, na które można się zdecydować. Którą wybrać, by zwiększyć sprzedaż? Co zrobić, gdy budżet na reklamę jest niewielki? Od czego zacząć? I czy w ogóle marketing w internecie jest wart swojej ceny? Poniżej kilka rad od praktyków z firmy EACTIVE.

Marketing w internecie to przede wszystkim SEO!

„Zaufanie do naturalnych wyników wyszukiwania w Google jest bardzo duże.”

Katarzyna Zielińska Dyrektor Działu Realizacji SEO/SEM:

W internecie możemy zaistnieć dzięki płatnym reklamom Google oraz dzięki tzw. naturalnym wynikom wyszukiwania. Te ostatnie są najczęściej efektem działań nazywanych pozycjonowaniem.  Czy nowe, młode firmy powinny się interesować tą formą promocji? Zdecydowanie tak! Oto kilka rad ode mnie:

  1. Gdy Twoja strona będzie wyświetlała się wysoko w wyszukiwarce, użytkownicy na pewno chętniej będą korzystali z twoich ofert. Zaufanie do naturalnych wyników wyszukiwania w Google jest bardzo duże. Użytkownicy uważają, że im wyżej znajduje się wynik, tym lepiej odpowiada na ich zapytanie. Jest sprawdzony i zaufany, ponieważ sam Google „uznał”, że ten wynik jest odpowiedni pod ich zapytanie, Google go „poleca”.
  2. Dzięki dobrej optymalizacji treści na stronie pod kątem SEO, Google może wyświetlać w wyszukiwarce informacje z twojej strony internetowej jako tzw. direct answer na pozycji 0. Jest to miejsce pod reklamami, a przed naturalnymi wynikami wyszukiwania.
  3. Inwestując w pozycjonowanie dotrzesz z ofertą również do tych potencjalnych klientów, którzy w płatne reklamy nie klikają lub ich nie widzą, np. przez zainstalowanego AdBlocka.
  4. Optymalizowanie odpowiednich parametrów strony pozwoli na pojawianie się przy wyniku twojej strony internetowej tzw. rich snippetów, np. gwiazdek, które informują potencjalnych klientów, że inne osoby są zadowolone z twoich usług i je polecają.
  5. Optymalizowanie serwisu pomoże ci wyświetlić grafiki twoich produktów wyżej w wyszukiwarce. Dzięki temu zainteresowani łatwiej znajdą twoją ofertę produktową.
  6. Jeśli założysz profil firmy w Google Maps, dobrze go uzupełnisz i zoptymalizujesz, a jednocześnie będziesz dbać o pozycjonowanie strony www, jest duże prawdopodobieństwo, że twoja wizytówka w Google Maps będzie się pojawiać wysoko w naturalnych wynikach wyszukiwania, promując cię wśród potencjalnych klientów.

Pamiętaj, że dobrej jakości optymalizacja serwisu w celu podbicia jego pozycji w wyszukiwarce, powoduje, że serwis staje się coraz bardziej użyteczny dla osób go odwiedzających. Użytkownicy łatwiej znajdują produkty, informacje, etc. Jest coraz lepszy pod kątem UX. Dzięki temu wzrasta sprzedaż za pomocą strony www.

Reklama w Google i startup?

„Zastanów się na ile innowacyjny jest Twój produkt”

Sławomir Węgliński Koordynator Działu PPC:

Dobierając reklamy do startupu przede wszystkim musisz wiedzieć na ile innowacyjny jest twój produkt. Czy użytkownicy szukają fraz z nim związanych? Czy musisz dopiero wzbudzić potrzebę zakupową? A może jest to już istniejąca nisza, z której ruch można „wyłowić”. Zaplanuj strategię, działania, budżety i kreacje.

Jeśli twój startup zamierza sprzedawać produkt, który jest już wyszukiwany, sposobem, który najszybciej powinien dać ci sprzedaż będzie wykorzystanie Google Shoppingu. Porzucone koszyki odzyskasz remarketingiem w Google oraz na Facebooku. Warto również założyć konto na CENEO i tam dodać produkty. Dobrym wyborem będzie dodanie reklam linków sponsorowanych, które dopełnią całość działań.

Jeśli produkt jest bardzo innowacyjny i musisz wzbudzić potrzebę zakupową, zadanie jest trudniejsze i ciężej doradzić konkretne rozwiązania. Na pewno powinieneś zadbać o angażujące kreacje i skorzystać z możliwości kierowania jakie daje ci reklama Facebook Ads. Tu warto skupić się nie tylko na grupach odbiorców, do których chcesz trafić. Tworząc je, warto zastanowić się i wykluczyć tych, do których trafić na pewno nie chciałbyś. W zależności od tego co reklamujesz pomocne do budowania marki są kampanie na YouTube i w sieci reklamowej Google (reklamy banerowe). Pod względem sprzedaży można skorzystać z YouTube TrueView for Action czy rozliczanego z konwersji Smart Display Campaigns.

W przypadku usług również zaczynamy od odpowiedzi na pytanie – na ile innowacyjni jesteśmy i czy nasze usługi są wyszukiwane. Pomoże nam w tym Planer Słów Kluczowych Google. Jeśli znajdziemy odpowiednie frazy, skuteczna może okazać się kampania linków sponsorowanych w Google Ads. Twoim solidnym wsparciem w sprzedaży będzie remarketing w Google i na Facebooku. Jeśli jednak twój startup jest nowością na rynku, musisz pokazać się potencjalnym klientom. Tutaj, podobnie jak w przypadku produktu, wiele zależy od twojej kreatywności i budżetu na reklamę. Narzędzia, które Ci pomogą to: Facebook Ads, reklama w sieci reklamowej Google, YouTube.

W każdym z przypadków należy pamiętać o marce. Z czasem, gdy stanie się ona bardziej rozpoznawalna, nie rezygnuj z reklamowania jej. To, że wyniki bezpłatne zazwyczaj wyświetlą ją u góry strony, nie ochroni przed reklamą konkurencji, która również może wyświetlać swoje reklamy po wpisaniu w wyszukiwarkę naszego brandu. Nawet jeśli tak się nie dzieje, wyświetlając się w Google zarówno w wynikach organicznych jak i płatnych, zwiększasz szansę na przejście na stronę, a także świadomość marki. Tego typu ruch nie jest drogi. Dobrą praktyką jest wydzielenie osobnej kampanii brandowej w linkach sponsorowanych Google. Pozwoli Ci to kontrolować budżet jaki przeznaczasz na tego typu promocję oraz dokładnie śledzić wyniki fraz brandowych.

Marketing w internecie potrzebuje UX

„Użytkownicy odbierają strony internetowe inaczej niż się może wydawać”

Magdalena Kaczor Analityk internetowy:

Marketing w internecie? W planowaniu strategii marketingu online zdecydowanie warto postawić na dobry zespół zajmujący się projektowaniem rozwiązań, które są zorientowane na użytkownika. User experience obejmuje bardzo szeroki zakres działań i dotyczy wpływu danej strony czy aplikacji na doświadczenie użytkownika. Kwestie użyteczności na stronach internetowych są często zaniedbywane – przecież firma zainwestowała w grafika, który zaprojektował stronę i w web-developera, który ją wdrożył. Projekt strony podoba się właścicielom, ma ładne kolory, wszystko jest spójne ze strategią i identyfikacją wizualną. Mimo wszystko, to nie oznacza, że taka strona zacznie sprzedawać i automatycznie przynosić zyski.

Użytkownicy odbierają strony internetowe zupełnie inaczej niż się może wydawać. User experience polega na stałym doskonaleniu produktów cyfrowych i optymalizacji rozwiązań, które skłaniają użytkownika do zrealizowania celu, na jakim ci zależy. Analiza zachowań użytkowników i związanych z nimi tendencji są podstawą w projektowaniu skutecznych stron internetowych, aplikacji, czy produktów. Dlatego projektując swoją stronę pomyśl koniecznie o UX.

CONTENT MARKETING w Twojej firmie

„Content marketing to jeden z filarów skutecznego marketingu w internecie.”

Anna Wojnowska Koordynator Działu Content Marketingu:

Działania z zakresu content marketingu w ostatnich latach stały się jednym z filarów prowadzenia skutecznego marketingu w internecie. Bez wątpienia, zarówno w przypadku firm dopiero powstałych, jak i na początku drogi ich rozwoju, w wartościowy content warto inwestować. Wartościowy, czyli taki, który poza byciem unikalnym (o negatywnych skutkach zjawiska duplicate content pisać można by długo) będzie także zapewniał użytkownikowi wymierną korzyść. Jednym z narzędzi, które mogę w pełni zarekomendować, jest prowadzenie bloga na serwisie. To idealne miejsce do dzielenia się z użytkownikami przydatną wiedzą i doświadczeniem (np. porady w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez potencjalnych klientów pytania mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie danego produktu lub usługi), rozbudowywania samego serwisu (każdy nowy artykuł to kolejna podstrona w serwisie), czy budowania bazy treści do prowadzenia mediów społecznościowych (udostępnianie własnych artykułów może prowadzić do zwiększenia ruchu na naszej stronie poprzez przejścia zaangażowanych użytkowników np. z Facebooka).

Jeśli w zespole jest osoba, która potrafi w łatwy sposób opowiedzieć, o tym co i dlaczego firma robi, a do tego wie jak przelać te słowa w przystępny sposób na „papier”, to  idealna sytuacja. Te dwie umiejętności niestety zazwyczaj nie idą ze sobą w parze, więc czasami przydaje się odrobina wsparcia z zewnątrz. Taką pomocną dłonią często zostajemy my, czyli specjaliści zajmujący się content marketingiem na co dzień. Wiemy, jak napisać tekst, który – przy niekoniecznie dużych nakładach finansowych – nie tylko będzie interesujący dla czytelnika, ale też w dłuższej perspektywie może mieć realny wpływ na zwiększenie sprzedaży.

ANALITYKA INTERNETOWA i kilka niezbędnych narzędzi

„Analityka marketingowa pozwala na skuteczną optymalizację kampanii marketingowych.”

Wojciech Bednarski Lider Działu Analityki Internetowej:

Na pierwszym etapie rozwoju, firmy głównie inwestują w pozyskiwanie ruchu na stronie. Właściciele i marketingowcy skupiają swoje działania na prowadzeniu płatnych kampanii reklamowych czy optymalizacji strony w wyszukiwarce Google pod kątem pozycjonowania. Wychodzimy z założenia, że zwiększenie budżetów marketingowych wpłynie na zwiększenie naszych przychodów. Pomaga to na samym początku prowadzenia biznesu jednakże czasami są to działania krótkowzroczne. Powinieneś skupić się na stałej maksymalizacji zysków przy takich samych nakładach na marketing. Jest to cel, który łączy każdą firmę oraz analitykę internetową. Analityka internetowa pozwala nam między innymi na zwiększanie współczynnika konwersji na stronach, skuteczne optymalizowanie kampanii marketingowych oraz dobrą identyfikację zachowań zakupowych użytkowników będących na stronie internetowej. Dlatego warto od początku działania firmy gromadzić dane i prowadzić analizy oraz na ich podstawie podejmować decyzje biznesowe.

W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią konfigurację podstawowego programu analitycznego jakim jest Google Analytics oraz Google Tag Manager – z doświadczenia zauważyłem, że około 90% kont jest źle skonfigurowanych co wpływa na zliczanie danych oraz ich błędną interpretację. Ponadto warto zastanowić się również nad dodatkowymi programami analitycznymi, które pozwolą w bardziej zaawansowany sposób badać zachowanie naszych potencjalnych klientów na stronie np. HotJar, CrazyEgg czy VWO.

Współpracując z różnymi klientami zauważyłem, że osoby odpowiedzialne za stronę internetową bardzo często poświęcają zbyt dużo czasu na dyskusjach na temat wprowadzanych zmian oraz zastanawiają się nad błahostkami, które nie mają znaczenia. Celem strony internetowej jest sprzedaż, naszym potencjalnym klientem jest każdy potencjalny użytkownik a my opieramy się jedynie na własnej opinii. Jeśli nie jesteś pewny zastosowanych rozwiązań lub masz wątpliwości czy przyczyni się to do wzrostu współczynnika konwersji to przetestuj je. Testy A/B dadzą nam odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania. Możesz przetestować praktycznie wszystko. Pamiętaj, że to twoi klienci powinni dać ci odpowiedź czy dane rozwiązanie się sprawdza.

Podsumowując

Mając startup powinieneś pomyśleć o inwestycji w marketing w internecie. Bardzo ważne jest jednak to, na jakie konkretne działania się zdecydujesz. Wszystko oczywiście zależy od twojego budżetu oraz oferty. Na początku należy określić kto jest odbiorcą twojego przekazu, a działania marketingowe odpowiednio targetowane na pewno przyniosą oczekiwane efekty. Zastanów się jaki jest twój  cel, w które działania chcesz zainwestować, przemyśl co lepiej zrobić samemu, a co opłaca się zlecić specjalistom. Niektóre narzędzia są zbyt skomplikowane i pracochłonne. Czy na pewno masz na to czas? Pamiętaj o bieżącej analizie efektów. Marketing w internecie daje masę możliwości, trzeba tylko wiedzieć jak je wykorzystać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą EACTIVE.

EACTIVE #wiemyjak – agencja marketingu online specjalizująca się w zwiększaniu sprzedaży firmom przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii z zakresu: SEO, Google Ads, content marketingu, social media i social ads, analityki internetowej, wyświetleń na Ceneo, Allegro Ads i marketing automation.