Marta, łącząca opiekunów osób starszych bezpośrednio z rodzinami, działa już w Polsce

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Marta, łącząca opiekunów osób starszych bezpośrednio z rodzinami, działa już w Polsce

Udostępnij:

Marta, firma z branży usług opiekuńczych właśnie debiutuje w Polsce. To platforma, która rekrutowanych opiekunów łączy bezpośrednio z rodzinami, bez ingerencji agencji pośredniczących. Założona w 2020 r. przez Philippa Buhra i Jana Hoffmanna w Berlinie, dziś ma swoje biura także w Rumunii, na Litwie, a teraz również w Polsce. Marta pomaga opiekunom znaleźć stabilne i bezpieczne miejsce pracy w Niemczech, a dzięki wsparciu inwestorów w wysokości 6,6 mln euro ma realną szansę przebudować i uporządkować system prywatnej opieki nad seniorami.

W wielu krajach Europy rynek usług opiekuńczych jest fragmentaryczny i brakuje na nim przejrzystości. Z tym problemem spotkał się założyciel marty, Jan Hoffmann, kiedy przez długi czas nie mógł znaleźć opiekunów dla swoich dziadków. Te doświadczenia skłoniły go do założenia startupu – platformy marta, która dziś łączy rodziny z opiekunami na podstawie algorytmu. By rozpocząć poszukiwania pracy jako opiekun, wystarczy zarejestrować się na stronie marta (wkrótce będzie można skorzystać z aplikacji). Nawet już po kilkunastu minutach system jest w stanie znaleźć dopasowanie z niemiecką rodziną. Zarówno na samym początku, jak i na późniejszym etapie rekrutacji każda osoba, która chce znaleźć zatrudnienie przez platformę, może skorzystać z pomocy konsultanta na infolinii.

marta pozyskała już 6,6 mln euro

Projekt marta szybko zyskał sporą popularność w Niemczech. W startup zainwestowali już: Almaz Capital, Silicon Valley Fund with Eastern European Focus and Capnamic, GMPVC, Ithaca, SumUp Impact Fund, czy Verve Ventures. Zaangażowani też są europejscy przedsiębiorcy, a także znani biznesmeni. Wśród aniołów biznesu, którzy wsparli martę są: Christian Vollmann, Johannes Schaback, Dr. Steffen Zoller i Julian Stiefel. Uzyskane finansowanie w wysokości 6,6 mln euro pozwoli na rozbudowę zespołu, rozwój oraz wyznaczy nowe standardy w prywatnym sektorze usług opiekuńczych.

Jak działa marta?

Opieka według marty ma jasne i czytelne zasady, dzięki czemu opiekuni w mniejszym stopniu są narażeni na rozczarowanie związane z zakresem obowiązków w docelowym miejscu pracy, czy brakiem należytej wypłaty. Na start bardzo ważna jest choćby minimalna znajomość j. niemieckiego – to ważne, by podopieczny rozumiał podstawowe zwroty dot. opieki. Na podstronie są wymienione typowe obowiązki opiekuna, jak również usługi wyłączone, w tym m.in. opieka medyczna, sprzątanie, czy opieka 24h. Marta oferuje również wsparcie w zakresie merytorycznym – po znalezieniu odpowiedniej rodziny i zawarciu umowy franczyzowej, konsultanci na infolinii doradzą m.in. jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą (w Niemczech to Gewerbe), czy pomogą zorganizować dojazd. Co ważne, opiekunowie naprawdę mogą czuć się bezpieczni – marta zapewnia ubezpieczenie, m.in. wypłatę pensji, nawet jeśli pracodawca, mimo wykonania obowiązków, odmówi zapłaty.

Proste, technologiczne rozwiązania, jak marta są niezwykle ważne, by z sukcesem zarządzać w XXI wieku naturalnymi procesami, m.in. nieuchronnemu starzeniu się społeczeństw. Według prognoz do końca 2025 roku udział osób 60 plus w populacji świata będzie stanowił 15%, a do końca 2050 r. ubędzie to ponad 1/5 ludności. Starzeniu coraz częściej towarzyszy niesamodzielność. Zapotrzebowanie na opiekunów jest więc z roku na rok coraz większe.

Sytuacja w sektorze opieki długoterminowej

– W samych Niemczech 4 mln seniorów poszukuje opieki, podczas gdy na rynku jest jedynie 280 tys. opiekunów. To stwarza szansę dla ponad 600 tys. opiekunów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. – tłumaczy Patryk Budziński, Head of Poland w marta i dodaje: Płace w sektorze opieki długoterminowej, niezależnie publicznej, czy prywatnej są w Polsce wciąż stosunkowo niskie w porównaniu z rynkiem niemieckim, natomiast opiekunowie, którzy zarejestrowali się na naszej platformie otrzymają minimum 1700, a średnio 1900 euro po odprowadzeniu wszelkich opłat. Godne wynagrodzenie to tylko początek benefitów, jakie proponuje marta. Przede wszystkim zależy nam, by każdy opiekun (także ten, który już ma pracę, ale poszukuje lepszej oferty) znalazł bezpieczne oraz stabilne miejsce pracy.