Marvel Fusion przyciąga 50 mln euro na fuzję jądrową – nowe inwestycje i plany na przyszłość

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Marvel Fusion przyciąga 50 mln euro na fuzję jądrową – nowe inwestycje i plany na przyszłość

Udostępnij:

Firma Marvel Fusion pozyskała dodatkowe 50 milionów euro w ramach rozszerzenia finansowania serii B. Środki mają wesprzeć rozwój prototypowego obiektu oraz skalowanie innowacji technologii laserowych.

Nowi inwestorzy, strategiczne partnerstwa

Dodatkowe 50 milionów euro podniosło łączną wartość rundy finansowania serii B do 113 milionów euro. Wśród nowych inwestorów znalazły się EQT Ventures, Siemens Energy Ventures oraz Fundusz Europejskiej Rady Innowacji (EIC). Była to pierwsza inwestycja kapitałowa EIC w sektor energii termojądrowej. Ponadto, dotychczasowi inwestorzy, tacy jak Tengelmann Ventures i Bayern Kapital, zdecydowali się na ponowne zaangażowanie finansowe.

– Powitanie funduszu EIC, EQT Ventures i Siemens Energy w naszej radzie udziałowców jest fantastyczne; daje nam finansowe i operacyjne wsparcie w realizacji wymaganych kamieni milowych w kierunku budowy pierwszego na świecie prototypu fuzji jądrowej – podkreślił Moritz von der Linden, założyciel i dyrektor generalny Marvel Fusion.

Plany spółki

Firma planuje budowę prototypowego obiektu do 2023 roku, a do 2036 roku zamierza uruchomić komercyjną elektrownie termojądrową. Aby przyspieszyć ten proces, Marvel Fusion współpracuje z Colorado State University nad budową obiektu laserowego o wartości 139 milionów euro.

Siemens Energy, jako kluczowy partner Marvel Fusion, angażuje swoje zasoby w projektowanie w pełni zintegrowanej elektrowni termojądrowej. Firma opracowuje również koncepcję systemów wymiany ciepła i wytwarzania energii, niezbędnych do komercjalizacji technologii.

– Od dawna jesteśmy zaangażowani w Marvel Fusion, wnosząc naszą wiedzę specjalistyczną i z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej wspólnej pracy. Mamy nadzieję, że ta ważna technologia stanie się rzeczywistością, umożliwiając niezawodną energię. Kiedy ten dzień nadejdzie, Siemens Energy będzie w czołówce – skomentował Juha Pankakoski, Executive Vice President Global Functions w Siemens Energy.

Przemysłowa skala produkcji laserów

Jednym z kluczowych wyzwań stojących przed Marvel Fusion jest skalowanie produkcji wysokoenergetycznych systemów laserowych. Obecnie firma buduje dwa prototypy laserów i nawiązuje partnerstwa przemysłowe, aby zapewnić odpowiednie wzmocnienie laserowe, niezbędne do efektywnego i opłacalnego generowania energii.

Energetyczna niezależność Europy

Inwestycja w Marvel Fusion wpisuje się w szerszy kontekst geopolityczny i rosnącą potrzebę suwerenności energetycznej Europy. W obliczu niestabilnych rynków energii oraz konieczności ograniczenia emisji CO2, energia termojądrowa może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej kontynentu.

Komisja Europejska postrzega technologię fuzji jądrowej nie tylko jako temat badawczy, lecz także jako wyzwanie przemysłowe o ogromnym potencjale dla europejskiej konkurencyjności i strategicznej autonomii.

– Udział Europejskiej Rady Innowacji w funduszu podkreśla znaczący postęp, demonstrując zaangażowanie EIC w innowacje o dużym wpływie ze strony prywatnych firm zajmujących się syntezą jądrową – podkreśla Svetoslava Georgieva, przewodnicząca rady funduszu EIC.

Długoterminowym celem Marvel Fusion jest stworzenie technologii, która pozwoli na dostarczanie stabilnej i ekologicznej energii.

Czytaj także: