Marzysz o wypłynięciu swoją firmą na szerokie wody? Nabór dla startupów, które chcą zaistnieć w USA

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Marzysz o wypłynięciu swoją firmą na szerokie wody? Nabór dla startupów, które chcą zaistnieć w USA

Udostępnij:

NCBR po raz kolejny umożliwia polskim startupom i mikroprzedsiębiorcom spełnienie amerykańskiego snu i rozpoczęcie działalności na terenie stanu Nevada. Nabór do trzeciej edycji programu akceleracyjnego NCBR-NAP potrwa do 6 grudnia 2023 r.

Narodowe Centrum badań i Rozwoju szuka młodych, ambitnych firm technologicznych, które przy wsparciu mentorów z Nevady przejdą wartościową szkołę rozwoju działalności gospodarczej. Zyskają unikalne doświadczenie w zakresie skalowania biznesu na rynku amerykańskim, prowadzenia dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania relacji z kluczowymi partnerami.

Pierwsza taka współpraca między Polską a USA

NCBR – Nevada Acceleration Program (NCBR-NAP) jest pierwszym ogólnopolskim działaniem akceleracyjnym, realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada, adresowanym do firm z całej Polski. Celem tego przedsięwzięcia jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i stanu Nevada – poprzez akcelerację na rynku amerykańskim, wyłonionych w konkurencyjnej procedurze (selekcji), zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych. Poprzez „młode firmy” NCBR rozumie takie, których data wpisu do rejestrów KRS/CEIDG na dzień złożenia wniosku do Centrum jest nie krótsza niż 6 miesięcy i nie dłuższa niż 6 lat.

Działanie akceleracyjne NCBR-NAP jest skierowane do ambitnych polskich przedsiębiorców o niezbyt długim stażu na rynku, ale posiadających duży potencjał i aspiracje globalnego rozwoju.

Dzięki wspólnej inicjatywie z ekosystemem wsparcia startupów w Nevadzie, NCBR już po raz trzeci daje możliwość dostosowania swoich pomysłów biznesowych do wymagań rynku Nevady, a co za tym idzie, otwarcia działalności za oceanem i pozyskania nowych funduszy na rozwój działalności biznesowej na terenie USA.

– Programów akceleracyjnych na polskim rynku jest wiele. Zdecydowana większość z nich sprowadza się do pozyskiwania przez start-upy funduszy na rozwój. Działanie NCBR jest wyjątkowe z kilku względów. Zapewnia silny element edukacyjno – rozwojowy poprzez kilkumiesięczne wsparcie doświadczonych mentorów, którzy sami wielokrotnie przeszli ścieżkę założenia, rozwoju i wyjścia z firmy na rynku amerykańskim. Mentorzy w sposób indywidualny podchodzą do każdej firmy i doradzają we wszystkich obszarach związanych z przygotowaniem biznesplanu i strategii wejścia na rynek amerykański. Cały proces ma za zadanie jak najlepiej przygotować startup do właściwej akceleracji, m.in. poprzez cykl spotkań z partnerami biznesowymi i inwestorami – mówi Agnieszka Ratajczak, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR.

Premiowane będą te firmy, których obszary działalności wpisują się zarówno w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, jak i w branże kluczowe dla gospodarki stanu Nevada. Wśród tych ostatnich są między innymi technologie wodne, czysta energia, systemy autonomiczne, inteligentne miasta, przechowywanie danych, przemysł wydobywczy czy branża hotelarsko – gastronomiczno – rozrywkowa.

Nevada – świetne miejsce na start

Nevada, kojarzona z turystyką i rozrywką, to obszarowo niewiele mniejszy od Polski stan w zachodniej części USA, o liczbie ludności porównywalnej z aglomeracją Warszawy. Uznawana jest za bramę do Kalifornii, jednej z czołowych gospodarek świata. Władze stanowe podkreślają jednak znacznie niższe koszty życia, jeden z najbardziej przyjaznych systemów podatkowych wśród stanów USA, bliskość portów Oceanu Spokojnego i gęstą sieć połączeń z międzynarodowych portów lotniczych w Reno i Las Vegas.

Przede wszystkim jednak Nevada oferuje szereg ciekawych rozwiązań dla biznesu. Swoje siedziby lub oddziały w tym stanie mają tacy giganci, jak Amazon, Panasonic, Redwood Materials, Switch, Tesla czy Johnson Electric. Te i inne firmy zdecydowały się zainwestować w Nevadzie miliardy dolarów i stworzyć dziesiątki tysięcy miejsc pracy ze względu na rosnące w szybkim tempie ceny w Dolinie Krzemowej oraz sprzyjające rozwojowi biznesu warunki funkcjonowania firm w Nevadzie. Tamtejsze rozwiązania sprawiają, że Nevada jest jednym z najbardziej atrakcyjnych stanów USA do zarejestrowania firmy i prowadzenia działalności gospodarczej. Promuje się jako miejsce pozbawione stanowych podatków dochodowych, zarówno od dochodów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Nie pobiera Franchise Tax, CIT ani PIT.

Nevada to także prężne centrum uniwersytecko – biznesowe i dynamicznie rozwijający się ekosystem wspierania przedsiębiorczości. Warto wspomnieć także o inwestycji krajowego potentata KGHM Polska Miedź S.A., który w miasteczku Ely dysponuje największą kopalnią odkrywkową miedzi w USA. Dzięki działalności stowarzyszeń biznesowych, izb handlowych, a także dostępnych dla firm środków z programów akceleracyjnych i funduszy dla przedsiębiorców Nevada zachęca optymalnymi warunkami dla rozwoju firmy.

Niespodzianki w trzeciej edycji

Dwie pierwsze edycje NCBR-NAP zakończyły się w 2022 i 2023 r. Działanie ma charakter cykliczny i w 2024 roku nastąpi jego kolejna odsłona. Zaplanowane w ramach działania szkolenia online i stacjonarne w kraju oraz właściwy proces akceleracji w USA pomogą firmom rozwinąć i zweryfikować strategie w relacjach z potencjalnymi inwestorami oraz klientami. Akceleracja w USA ma na celu zdobycie przez polskie startupy i mikroprzedsiębiorstwa unikalnych doświadczeń w zakresie skalowania biznesu na miejscowym rynku, udoskonalania dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania korzystnych relacji z partnerami. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla powodzenia ekspansji na rynku amerykańskim i globalnym.

Nim jednak do tego dojdzie, trzeba przejść formalno – merytoryczną weryfikację zgłoszeń do NCBR-NAP. Następnie przez pierwszą selekcję w trybie zdalnym, z udziałem mentorów doświadczonych w prowadzeniu akceleracji w Nevadzie i Kalifornii. Potem jeszcze kilka spotkań przygotowawczych online, a w lutym 2024 r. intensywny, 3-dniowy, stacjonarny Bootcamp Warsaw. Będzie to cykl warsztatów, pracy w grupach, konsultacji eksperckich oraz dyskusji, spotkań i szkoleń.

Po jego zakończeniu przedstawiciele startupów przygotują multimedialne prezentacje inwestorskie, które zaprezentują podczas tzw. Demo Day. Każda firma będzie miała szansę na 3 – minutowe wystąpienie typu elevator pitch, połączone z sesją pytań i odpowiedzi.

Po Demo Day, NCBR wyłoni 10 firm, które wezmą udział w procesie akceleracyjnym w Stanie Nevada i, tu niespodzianka, częściowo również w Stanie Kalifornia, a konkretnie w nieodległej od Nevady aglomeracji San Francisco. NCBR planuje bardzo bogaty program. Każdy dzień będzie niemal po brzegi wypełniony różnorodnymi spotkaniami. Z uwagi na różnice w sposobie prowadzenia biznesu na północy i południu Nevady oraz w Kalifornii, grupa spędzi po kilka dni zarówno w Las Vegas i Reno, jak i w tzw. Bay Area w Kalifornii. Uczestnicy NCBR-NAP będą zatem mogli kompleksowo poznać tamtejsze ekosystemy wspierania innowacji i korzyści z rozwijania tam firm, a także możliwości, jakie oferuje Nevada i granicząca z nią Kalifornia.

NCBR pokryje koszt przelotu i zakwaterowania dla jednego przedstawiciela firmy, koszty transportu lądowego w Nevadzie i Kalifornii, ubezpieczenie NNW oraz koszty zapewnienia wsparcia mentorów w organizacji spotkań typu B2B z podmiotami działającymi w obszarach zbieżnych do polskich uczestników wyjazdu. Pozostałe wydatki, zarówno te związane z udziałem w Bootcamp Warsaw i Demo Day, jak i diety pobytowe czy koszty wyżywienia podczas akceleracji w USA, pokrywają już sami uczestnicy.

Nevada – trampolina do rozwoju

Jeżeli natomiast w przeciągu 10 miesięcy od powrotu z akceleracji uczestnik działania zdecyduje się utworzyć swój oddział w Nevadzie i potwierdzi to m.in. wpisem do tamtejszego rejestru przedsiębiorców, NCBR planuje dofinansować takie przedsiębiorstwa grantem w wysokości 10 tysięcy USD.

– Serdecznie zapraszamy więc do udziału w NCBR-NAP młode polskie firmy z ich znakomitymi pomysłami na biznes, dla których Nevada może być trampoliną do rozwoju i ekspansji na całe USA, w tym sąsiednią Kalifornię. Mentorzy z Nevady cieszą się zaś ogromną renomą również na Wschodnim Wybrzeżu. Planujemy kontynuację współpracy z najlepszymi, doświadczonymi w akceleracji partnerami, o czym przekonali się uczestnicy poprzednich edycji NCBR-NAP. Aż trzy firmy spośród tych, które w 2023 roku udały się z NCBR do Nevady już otworzyły bądź są w trakcie uruchamiania tam swoich oddziałów. Z wielką nadzieją czekamy więc na kolejne innowacyjne przedsiębiorstwa z całej Polski. Tradycyjnie szczególnie mocno zachęcamy kobiety – założycielki firm do aplikowania w naszym działaniu. Zapraszamy również te przedsiębiorstwa, które w latach 2022 – 23 uczestniczyły w działaniu, ale nie zakwalifikowały się do akceleracji w Nevadzie. Termin zakończenia naboru, czyli 6 grudnia, też jest nieprzypadkowy. Bo cóż może być lepszym prezentem na Mikołajki niż danie sobie szansy na rozwój w USA – podsumowuje Agnieszka Ratajczak, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR.

Szczegóły i regulamin III edycji NCBR-NAP na stronie: https://www.gov.pl/web/ncbr/inne-inicjatywy

Akceleracja w Nevadzie? To nie musi być tylko noworoczne postanowienie