Materiał budowlany ze skórki pomarańczowej i łusek kakaowych? Biohm udowodnił, że to możliwe

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Materiał budowlany ze skórki pomarańczowej i łusek kakaowych? Biohm udowodnił, że to możliwe

Udostępnij:

Łuski kakaowe, suszona skórka pomarańczowa, mielone kwiaty grochu błękitnego to produkty odpadowe, które są wykorzystywane do produkcji Orb – zrównoważonego materiału budowlanego, który jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany do produkcji mebli lub jako substytut materiału z blachy drewnopochodnej.

Orb jest produkowany przez Biohm, startup założony w 2016 roku przez Ehaba Sayeda, absolwenta wzornictwa przemysłowego na Brunel University. Sayed dorastał w Doha, w Katarze, i mówi, że jego rodzinne miasto jest dla niego jednym z największych motywatorów do inspirowania zmian. – Choć jest to najbogatszy kraj na świecie znacząco przyczynia się do kryzysu klimatycznego. Dorastanie w tym środowisku spowodowało niechęć do wpływu, jaki wywieramy na naszą planetę – powiedział Ehaba Sayeda.

Sayed studiował inżynierię projektowania i ukończył studia na Uniwersytecie Brunela z tytułem magistra w dziedzinie zintegrowanego projektowania produktów. Podczas studiów prowadził dwa projekty badawcze. Pierwszy z nich badał, które branże powodują niebezpieczne poziomy odpadów w Wielkiej Brytanii – jak się okazało była to branża budowlana. Drugi projekt dotyczył wpływu tych odpadów na środowisko. Sayed doszedł do wniosku, że sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest stworzenie budynków z naturalnych materiałów.

W efekcie Sayed  wraz z małym zespołem projektantów, inżynierów i naukowców opracował dwa materiały: Orb, wykonany z odpadów spożywczych lub rolniczych, oraz materiał izolacyjny z grzybni, wykonany przez podawanie odpadów do systemu korzeniowego grzybów. Obecnie w trakcie opracowywania jest również beton roślinny.

Odpady wykorzystywane przez Biohm pochodzą bezpośrednio z przemysłu. Skórki pomarańczy zbierane ze stołówki pracowniczej giganta technologicznego (trzy tony każdego tygodnia) oraz ścinki trawy zbierane z lotniska w Londynie (do 47 ton tygodniowo) to tylko dwa ze zlokalizowanych strumieni odpadów, które trafiają do produkcji Orb. Skórka pomarańczowa, o konsystencji zbliżonej do korka i zmiennej barwie od ciepłego miodu do bogatego brązu, w zależności od czasu wysychania, wykorzystywana jest do produkcji paneli.

Izolacja grzybni może być wytwarzana z bardziej toksycznych produktów ubocznych, ponieważ może ona rozkładać petrochemikalia i inne substancje na nieszkodliwe węglowodory, które następnie są wchłaniane do materiału. Badacze Biohma odkryli to przypadkowo na początku ubiegłego roku, kiedy w laboratorium rozwijał się szczep grzybni, który powoli wyrósł ze słoika i zużył pobliską plastikową gąbkę.

Innowacje w branży budowlanej

Startup Biohm nie jest jedyna firmą, która skutecznie szuka innowacji w branży budowlanej. W październiku ubiegłego roku pisaliśmy o amerykańskim startupie – Icon, który opracował metodę budowania domów poprzez drukowanie ich specjalną drukarką 3D. Dzięki rozwiązaniu można postawić budynek mieszkalny w zaledwie jeden dzień i to za nieporównywalnie niższą cenę niż w tradycyjny sposób.

Evan Loomis, współzałożyciel firmy powiedział wtedy, że dokładne oszacowanie kosztów jest trudne, ale firma w 2018 roku z powodzeniem wydrukowała dom o powierzchni 106 metrów kwadratowych za 10 tys. dolarów w ciągu 24 godzin. Co prawda Icon nie jest pierwszą firmą, która opracowała technologię drukowania 3D dla branży budowlanej, ale jej unikalne dostosowanie i możliwość konstrukcji maszyny na miejscu budowy, mogą być rewolucyjne.

Jak widać postęp technologiczny nie omija żadnej branży. Natomiast ekologiczne rozwiązania stają się obiektem zainteresowań coraz większej liczby naukowców i inżynierów. Miejmy nadzieję, że rozwiązania, jakie tworzą młodzi twórcy wejdą w życie na dobre, a nie będą jedynie ciekawostką o której przez chwile będą pisać media.

Rządy Portugalii, Niemiec i Holandii zwróciły się do firmy Biohm z prośbą o utworzenie budynków nową technologią w miastach wymagających rewitalizacji. Mówi się także o obiekcie w Bombaju. Tak więc wygląda na to, że nowa technologia znajdzie zastosowanie szybciej niż się spodziewamy.