McDonald’s zaczyna współpracę z Adyen. Fintech udostępni sieci restauracji platformę płatniczą

Dodane: 23.12.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

McDonald’s rozpoczyna współpracę z holenderskim fintechem Adyen. Na początek startup udostępni platformę płatniczą w brytyjskich punktach sieci McDonald’s.
Adyen zajmuje się przetwarzaniem płatności dla takich firm jak Netflix, Uber, Facebook, czy Spotify.

Współpraca na szerszą skalę

Aplikacja Ayden posłuży przy zamawianiu posiłków ze smartfonów. Kiedy użytkownik zamówi jedzenie z McDonald’s, płatność odbędzie się właśnie dzięki Ayden.

W przyszłości obie firmy chcą wprowadzić platformę płatniczą w placówkach McDonald’s w innych krajach.

Sieć restauracji liczy, że w tym roku osiągnie przychody 4 mld dolarów dzięki zamawianiu posiłków przez aplikacje. W Polsce dostawy jedzenia z McDonald’s są możliwe dzięki aplikacji Uber Eats.

Wartość amsterdamskiego startupu jest szacowana na 24 mld dolarów. Dzięki tak pokaźnej wycenie jest jednym z największych fintechów na świecie. Firma została założona w 2006 roku przez Pietera van der Doesa.

Adyen konkuruje głównie z PayPal i amerykańskim Stripe, który od kilku miesięcy działa także w Polsce.

W Polsce fintech też ma się dobrze

W tym miesiącu informowaliśmy, że firma Straal zebrała dofinansowanie na poziomie 4,5 mln zł. Pozyskane środki właściciele przeznaczą na rozwój portfolio produktowego, przygotowanie firmy do rozpoczęcia działalności jako licencjonowana instytucja finansowa, oraz na dalszą międzynarodową ekspansję w Europie.

Polski firma oferuje nową metodę płatności bazującą na otwartych API bankowych – Straal Direct. Warszawski fintech działa na rynku od 2017 roku. Startup dostarcza kompleksowe rozwiązania do skutecznego przyjmowania płatności online. Obejmują one:

  • inteligentną bramkę płatniczą zintegrowaną z ponad 200 partnerami autoryzacyjnymi i alternatywnymi metodami płatności,
  • rozwiązania optymalizacyjne maksymalizujące odsetek udanych transakcji,
  • zaawansowaną platformę menedżersko-analityczną Kompas,
  • system antyfraudowy.

Transakcje oferowane przez Straal przebiegają tak, jak szybkie przelewy pay-by-link. Aby zrealizować transakcję, płatnik wybiera z listy swój bank i akceptuje warunki świadczenia usługi. Potem jest przenoszony na stronę swojego systemu e-bankowości, gdzie uwierzytelnia i zatwierdza predefiniowany formularz dyspozycji przelewu oraz wykonuje wszystkie wymagane przez bank czynności związane z weryfikacją tożsamości. Gdy bank przyjmie dyspozycję przelewu, płatnik jest automatycznie przekierowywany na stronę sklepu internetowego, gdzie otrzymuje informację, że płatność się powiodła.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem