Measurlabs pozyskuje 2,5 mln euro. Pomoże firmom zajmującym się zrównoważonym rozwojem

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Measurlabs pozyskuje 2,5 mln euro. Pomoże firmom zajmującym się zrównoważonym rozwojem

Udostępnij:

Fińska firma Measurlabs, oferująca usługi analizy laboratoryjnej i testowania, które pomagają naukowcom, specjalistom ds. zapewnienia jakości i badań i rozwoju uzyskać potrzebne testy, pozyskała 2,5 mln euro w rundzie seed. Runda była prowadzona przez VentureFriends. Dzięki finansowaniu Measurlabs będzie skalować działalność w całej Europie i dalej rozwijać swoją platformę logistyczną i zakupową.

Misją firmy Measurlabs, założonej przez dwóch doktorantów, Teemu Myllymäki i Kalle Lagerbloma, jest pomoc twórcom produktów, kontrolerom jakości i badaczom w oszczędzaniu czasu i pieniędzy poprzez oferowanie im wszystkich potrzebnych testów w jednym miejscu. Platforma internetowa Measurlabs łączy usługi ponad 900 laboratoriów, umożliwiając firmom uzyskanie wszystkich wymaganych testów w jednym miejscu, uzyskanie potrzebnego wsparcia ekspertów i zaoszczędzenie pieniędzy na kosztach analizy.

– Znalezienie dostawcy usług testowania, który może wykonać wymagane testy i zaoferować pomoc ekspertów, jest wyzwaniem. Zamawianie ofert z kilku laboratoriów, radzenie sobie ze słabą komunikacją lub czekanie na opóźnione wyniki powoduje nieefektywność w rozwoju produktu i zarządzaniu jakością, jest stratą czasu i pieniędzy oraz zakłóca przepływ pracy w projekcie – wyjaśnia Teemu Myllymäki, CEO i współzałożyciel Measurlabs.

Measurlabs ma klientów w 40 krajach

Po zbudowaniu silnej bazy klientów w Finlandii w ciągu pierwszych lat działalności, Measurlabs zyskał już znaczną międzynarodową popularność, z klientami z blisko 40 krajów i średnim wynikiem zadowolenia klientów wynoszącym 9,1 na 10. Do klientów Measurlabs należą prekursorzy branży zrównoważonego rozwoju, tacy jak Sulapac, Woodio i Kone.

Dzięki nowemu finansowaniu firma zamierza rozszerzyć swoją działalność na Europę, tworząc nowe lokalne zespoły w nowych krajach, począwszy od Wielkiej Brytanii. Firma podwaja również możliwości techniczne swojej platformy internetowej, wprowadzając wkrótce płatności na platformie.

Dynamicznie rozwijający się rynek i zaostrzanie się przepisów dotyczących badań laboratoryjnych

Prawie wszystkie materiały i produkty muszą zostać przetestowane pod kątem ich wydajności, bezpieczeństwa i zgodności z prawem przed wejściem na rynek. Co więcej, niedawny gwałtowny rozwój nowych materiałów półprzewodnikowych, obliczeń kwantowych, jednostek magazynowania energii elektrycznej i wielu innych zaawansowanych rozwiązań technologicznych zwiększył zapotrzebowanie na szybkie usługi testowania, co doprowadziło do tego, że branża osiągnęła szacunkową roczną wartość 50 miliardów euro w 2022 roku (Intertek Annual Report 2021, Eurofins 2022).

– Istnieje pilna potrzeba przyspieszenia transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i zdrowszego, bardziej zrównoważonego środowiska. Presja pochodzi zarówno od użytkowników końcowych, jak i z punktu widzenia zgodności z przepisami i regulacjami. Na przykład, wprowadzenie na rynek nowego bioproduktu wymaga obowiązkowych testów na wielu frontach, takich jak zapewnienie, że jest on bezpieczny w kontakcie z żywnością lub w celu zapewnienia zgodności z nowymi dyrektywami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, takimi jak EU Green Claims, które wymagają, aby wszystkie oświadczenia dotyczące materiału były oparte na naukowo uzasadnionych dowodach, takich jak testy laboratoryjne – mówi Myllymäki – Dzięki naszej kompleksowej usłudze firmy opracowujące nowe i przełomowe innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju, takie jak materiały pochodzenia biologicznego, mogą szybciej niż kiedykolwiek wcześniej wprowadzać swoje rozwiązania na rynek.

– Cieszymy się, że możemy dołączyć do Teemu, Kalle i szerszego zespołu Measurlabs na ich drodze do znacznej poprawy zarządzania usługami badań laboratoryjnych oraz osiągnięcia niższych kosztów i krótszego czasu wprowadzania produktów na rynek. Wraz z rosnącymi regulacjami i zapotrzebowaniem na bezpieczeństwo klientów końcowych, zespół wykorzystuje rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne usługi testowe –mówi Apostolos Apostolakis, partner w VentureFriends i główny inwestor w rundzie.

– Zainwestowaliśmy w firmę na wczesnym etapie, ponieważ wierzymy w wyjątkową zdolność Measurlabs do zmiany krajobrazu badań i rozwoju. Ich zespół doskonale rozumie potrzeby rynku i ambitnie podchodzi do swojej misji zmiany sposobu funkcjonowania rynku laboratoryjnego i analitycznego. Nadal cieszymy się, że możemy być częścią tej podróży – mówi Tuomas Rekonen, menedżer inwestycyjny w Tesi i wczesny inwestor w firmie.

Przedsiębiorczy naukowiec – kluczowe ogniwo w łańcuchu 
polskiej gospodarki

Nowy, polski fundusz Radix zainwestuje w projekty DeepTech