Nowy, polski fundusz Radix zainwestuje w projekty DeepTech

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Nowy, polski fundusz Radix zainwestuje w projekty DeepTech

Udostępnij:

Radix – to nowy fundusz VC z siedzibą w Warszawie. Będzie koncentrował się na inwestycjach w deeptech, w tym – spinouty. Radix pozyskał 25 mln euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EIF), a docelowy limit funduszu wyniesie 60 mln euro.

Pozostałą część środków Radix planuje pozyskać od funduszu funduszy i inwestorów prywatnych, w tym osób fizycznych i przedsiębiorstw. Wiadomo także, że jesienią tego roku ogłosi pierwszy closing w wysokości 40 mln euro, a final closing – w ciągu roku.

Kto tworzy Radix?

General Partners Radix to Paweł Bochniarz, Wojciech Ratymirski i Michał Urbanowski. Wszyscy trzej GP byli zaangażowani w mniejszy polski fundusz ValueTech, który wsparł kilkanaście polski startupów deepetch na wczesnym etapie rozwoju. Ponadto Paweł Bochniarz założył polski oddział akceleratora MIT Enterprise Forum i ma także doświadczenie w ocenie spinoutów.

– Wiele VC w naszym regionie zostało założonych przez founderów firm technologicznych. Czują się świetnie w przestrzeni cyfrowej: oprogramowanie, ICT, B2B SaaS, ale nie mają narzędzi do oceny firm badawczych – powiedział dla Sifted Paweł Bochniarz, partner generalny w Radix.

Które startupy mogą liczyć na wsparcie?

Radix planuje wesprzeć 16 startupów z regionu CEE (ma partnerów venture na Węgrzech, Rumuni i Ukrainie), od późnych seedów do serii B. Około połowa funduszu zostanie zarezerwowana na inwestycje kontynuacyjne. 

Tickety wyniosą od 1,5 do 9 mln euro, w zależności od rodzaju rundy. Fundusz Planuje koinwestować z innymi VC, ale także prowadzić rundy. 

VC chce wspierać startupy zajmujące się softwarem, hardwarem i materiałami deeptech – (nowe rodzaje tworzyw sztucznych lub przewodników).

Paweł Bochniarz tłumaczył, że Radix interesują technologie, które pomagają w transformacji tradycyjnych sektorów gospodarki. Taka transformacja będzie często oznaczać osiągnięcie celów klimatycznych w sektorach takich jak energetyka, przemysł, transport i mobilność.

 

Inne fundusze, które niedawno ogłosiły inwestycje w regionie CEE:

➡️ Założyciel czeskiego jednorożca Rohlik, utworzył fundusz VC. Będzie inwestować także w Polsce

➡️ Inovo VC zamyka trzeci fundusz, zainwestuje prawie pół miliarda złotych w startupy z regionu CEE

➡️ Międzynarodowy fundusz Raw Ventures zainwestuje do 1 mln euro w polskie startupy mediatech

➡️ Andreessen Horowitz zainwestuje w europejskie projekty Web3 i krypto