Medtransfer – trwają testy nowej medycznej poczty

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Medtransfer – trwają testy nowej medycznej poczty

Udostępnij:

Bez kartek papieru, płyt CD, bez poczty i skomplikowanych procedur. Wystartowało narzędzie do wygodnego i szybkiego przesyłania wyników badań obrazowych.

Medtransfer.pl to platforma dla pacjentów służąca do wysyłania dokumentacji medycznej, a zwłaszcza badań typu rezonans magnetyczny, koronarografia, czy ultrasonografia. Zwykle te badania mają duży rozmiar i nie można ich przesłać mailem. Medtransfer jest platformą, dzięki której pacjenci mogą w łatwy sposób przesyłać wyniki badań do swojego lekarza, z kolei lekarze mogą wygodnie przeglądać i analizować badania obrazowe otrzymane od pacjentów.

– Swoje badania rezonansem magnetycznym bardzo często musiałam wysyłać do lekarza kurierem lub pocztą. To oczekiwanie i nerwy, czy przesyłka dotrze. I czas! Szukałam wtedy rozwiązania, które pozwoliłoby szybko i łatwo przesłać wyniki badań. Bez konieczności rozpakowywania i zmuszania lekarza do zapisywania ich na swoim dysku. Tak wpadłam na pomysł Medtransfer – mówi Innocenta Dźwierzyńska, pomysłodawczyni internetowej platformy.

Jak to działa? Pacjent kliknięciem aktywuje link – na określony czas – który wysyła lekarzowi (mailem, SMSem lub dowolnym komunikatorem). Lekarz, klikając w link, wpisuje kod i otwiera przesłaną dokumentację medyczną. Nie musi jej ściągać do siebie – dostaje to, co mu udostępnimy, a dzięki oprogramowaniu w chmurze może je dokładnie przeglądać.

To rozwiązanie, które jest szczególnie istotne w czasie pandemii koronawirusa. – Dziś bardzo ważną rolę odgrywają nowoczesne rozwiązania telemedyczne. Medtransfer pozwala na szybkie przesłanie badań radiologicznych i na sprawne ich odczytanie przez lekarza – zaznacza dr Jacek Furtak, neurochirurg z Bydgoszczy. – Do niedawna pacjent, żeby skonsultować badania radiologiczne, musiał korzystać z poczty kurierskiej, ewentualnie wysłać badanie umieszczając je w chmurze. Wiązało się to jednak z pewnym kłopotem dla osoby odczytującej, bo lekarz musiał ściągać całe badanie na swój komputer. Medtransfer znacznie ułatwił przesyłanie badań. Poprzez jedno kliknięcie możemy przesłać i odczytać badanie, bez konieczności jego zapisywania w pamięci komputera – dodaje neurochirurg.

Obecnie trwają testy nowej platformy – można z niej skorzystać bezpłatnie. W przyszłości Medtransfer posłuży nie tylko do przesyłania wyników badań medycznych. Dzięki sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence) możliwe będzie wspieranie lekarzy w diagnostyce. Twórcy już dziś rozwijają narzędzie, które w kolejnej wersji będzie wspierało lekarzy z zastosowaniem głębokich sieci neuronowych (ang. deep learning) – możliwe będzie wykrywanie wzorców charakterystycznych dla wielu chorób. Prace nad takimi metodami w ostatnich latach przyspieszyły i wykazują wysoką użyteczność dla lekarzy. Szczególnie efektywne są sieci konwolucyjne, których architektura jest stworzona do wykrywania wzorców na obrazach.

– Innym udogodnieniem, które szykujemy dla lekarzy, to automatyzacja niektórych nietrywialnych procedur. Wykorzystując metody przetwarzania obrazów (ang. image processing) można na przykład obliczyć objętość guza mózgu wykorzystując jedynie zdjęcia z rezonansu magnetycznego – dodaje Artur Olechowski, CEO w Codete, krakowskiej firmie informatycznej odpowiedzialnej za technologiczną stronę projektu.

Twórcy platformy mają nadzieję, że z wykorzystaniem nowoczesnych technologii uda im się usprawnić nie tylko proces komunikacji pomiędzy lekarzami i pacjentami, upraszczając proces przesyłania wyników badań, lecz proces diagnostyki ogółem. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pomoże stawiać diagnozy szybciej, a w konsekwencji szybciej podjąć konieczne leczenie.