Medtronic udostępnia za darmo projekt respiratora. Elon Musk chce skorzystać z licencji

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Medtronic udostępnia za darmo projekt respiratora. Elon Musk chce skorzystać z licencji

Udostępnij:

Medtronic udostępnił pełną specyfikację projektową i podręczniki, a w przyszłości upubliczni również kod oprogramowania dla swojego respiratora Puritan Bennett (PB) 560. Niedawno Elon Musk rozmawiał z firmą o planach rozpoczęcia produkcji w celu rozwiązania kryzysu związanego z COVID-19.

Respirator PB 560 jest lekkim sprzętem, który można łatwo przenosić i instalować w różnych środowiskach. Konstrukcja została pierwotnie wprowadzona w 2010 r.

Bezpłatny projekt dla startupów

Medtronic udostępnia bezpłatnie wszystko, co potrzebne do uruchomienia nowych linii produkcyjnych u istniejących producentów na całym świecie – bez żadnych kosztów i opłat należnych właścicielowi koncepcji. Projekt jest szczególnie przydatny wynalazcom, firmom rozpoczynającym działalność i instytucjom akademickim, które chcą w krótkim czasie rozpocząć produkcję i stworzyć własne respiratory.

– Dzielimy się specyfikacjami projektowymi dla PB 560, aby umożliwić uczestnikom z różnych branż ocenę możliwości szybkiej produkcji respiratorów, aby pomóc lekarzom i pacjentom mającym do czynienia z COVID-19 – powiedział John Jordan, dyrektor ds. komunikacji zewnętrznej w Medtronic.

Licencja na produkcję respiratorów

”Licencja” na produkcję i użytkowanie sprzętu zakończy się po ogłoszeniu przez WHO zakończenia pandemii koronawirusa lub 1 października 2024 r. – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Każdy startup lub producent sprzętu, zainteresowany sprawdzeniem planów dotyczących PB 560 i ewentualnym wykorzystaniem ich do zbudowania własnego sprzętu, może zarejestrować się tutaj.

Musk już przekazał szpitalom respiratory

W zeszłym tygodniu Elon Musk przekazał szpitalom ponad 1000 respiratorów. Kalifornijski gubernator, Gavin Newsom, potwierdził na konferencji prasowej w ubiegły poniedziałek, że Musk dostarczył urządzenia ułatwiające oddychanie, aby pomóc szpitalom w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.

CEO Tesli pisał także ostatnio na Twitterze o możliwości produkcji respiratorów w swojej fabryce w przypadku problemów z ich pozyskaniem. Wygląda na to, że po rozmowach z Medtronic ten plan może się szybko ziścić.

 

Fot.mat.pras. Medtronic