MeetCast #22 – Jak wykształcić inżynierów przemysłu przyszłości?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

MeetCast #22 – Jak wykształcić inżynierów przemysłu przyszłości?

Udostępnij:

IndustryMeetcast czyli spotkania z Praktykami Przemysłu 4.0. Widzowie meetcastu mogą wziąć udział w dyskusji (za pośrednictwem live chatu) z zaproszonymi Gośćmi w tematach związanych z Przemysłem 4.0 i sytuacją w jakiej znajdują się obecnie firmy przemysłowe. Wydarzenia odbywają się co dwa tygodnie, są bezpłatne i mają charakter otwarty.

Dynamika zachodzących zmian w świecie przemysłu i pojawienie się zupełnie nowych obszarów technologicznych, wymagają rozwoju nowych umiejętności.

Do czego obecnie potrzebuje nowoczesna fabryka to kompetencje z obszarów takich jak: integracja systemów cyber fizycznych, zaawansowane systemy zarządzania produkcją, zaawansowana robotyzacja, złożone systemy analizy danych produkcyjnych czy aplikacje algorytmów sztucznej inteligencji w przestrzeni produkcyjnej.

Nowoczesny inżynier powinien rozwijać również umiejętności (nie)inżynierskie, czyli tzw. miękkie, jego praca będzie polegać w większej mierze na realizacji projektów i rozwiązywaniu problemów. Powinien umieć przetworzyć i przeanalizować dużą ilość danych z wielu źródeł, ocenić istotność tych informacji, wiarygodność żeby następnie wyciągnąć słuszne wnioski. Potrzebuje umiejętności docierania do informacji, stosując media elektroniczne oraz narzędzia Big Data.

Jak szukać nowych obszarów kompetencji? Czym się różni inżynier 3.0 od 4.0, a czym będzie się różnił od przyszłościowego 5.0 wraz z nadejściem kolejnej rewolucji przemysłowej?
w 22 odcinku Industry MeetCast – O tym jak kształcić inżynierów przyszłości – porozmawiamy z Tomaszem Mackiewiczem i Mikołajem Kołodziejczakiem.

Tomasz Mackiewicz jest absolwentem kierunku mechanika i budowa maszyn, (specjalność projektowanie i modelowanie komputerowe) na Akademii Techniczno-Humanistycznej w
Bielsku-Białej, którą ukończył w 2008 r. Już wcześniej, w czasach technikum mechanicznego, fascynowała go branża samochodowa, którą szybko wybrał jako kierunek swojej ścieżki zawodowej. W 2014 uruchomił jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych w ramach struktur Volkswagen Poznań, jednocześnie wspierał rozwój nowo powstałej fabryki Volkswagena w pod wrzesińskich Białężycach, gdzie odpowiadał za rozwijanie technicznych kompetencji pracowników produkcji. W grudniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz objął stanowisko kierownika Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii. Pełni również funkcję członka rady w Wielkopolskiej Regionalnej Radzie Przemysłu Przyszłości.

Mikołaj Kołodziejczak – Absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Inżynierii Zarządzania w specjalności Logistyka i Sterowanie Produkcją oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu w specjalności Psychologia biznesu. Od lat związany z produkcją i logistyką, buduje komercyjne produkty w obszarze zastosowań sztucznej inteligencji w Przemyśle 4.0. Realizuje wdrożenia dla lidera branży automotive na świecie, jak również w obrębie średnich i mniejszych przedsiębiorstw produkcyjnych oraz usługowych w Polsce. Współtworzył Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości i przez rok kierował regionem Polski zachodniej wspierając MŚP w obszarze nowoczesnych technologii. Pasjonat tematyki wdrożeń rozwiązań Przemysłu Przyszłości w różne gałęzie gospodarki z praktycznym dorobkiem w zakresie realizacji audytów dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw przemysłowych. Obecnie współtwórca dwóch startupów technologicznych.

Odcinek poprowadzą twórcy platformy Data Intelligence FitMech – CEO Rafał Pieczyński i CTO Andrzej Tuchołka.

Do zobaczenia w czwartek 1.04.2021 o godzinie 15:00 na kanale YT!
Link do kanału YT: YouTube
Link do odcinka na YT: YouTube
Link do wydarzenia na Linkedin: LinkedIn
Link do grupy dyskusyjnej IM: IM