Miasta przyszłości powstaną w Afryce. Kolejne inwestycje Akona

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Miasta przyszłości powstaną w Afryce. Kolejne inwestycje Akona

Udostępnij:

Futurystyczne miasta, zarządzane na specjalnych zasadach prawnych i wykorzystujące tylko energię odnawialną. Taką wizję ma Akon, raper i biznesmen z branży kryptowalut. Artysta ma w planach budowę dwóch miast w Afryce, które opierać będą się na technologii blockchain.

Akon, urodzony w USA, ale mający senegalskie korzenie raper i piosenkarz R&B, coraz mocniej rozbudowuje swoje biznesowe portfolio. W Polsce artysta szczególnie popularny był na początku XXI wieku, a jego hit „Lonely” długo był szlagierem list przebojów. Dziś Akon inwestuje w branżę kryptowalut i szczególnie chętnie patrzy w kierunku Afryki. Ugandyjska telewizja poinformowała, że biznesmen ma zamiar wybudować na terenie tego kraju krypto-miasto.

– Nie znamy jeszcze szczegółów inwestycji, ale możemy przypuszczać, że będzie to projekt podobny do kilku innych już powstających. Krypto-miasta to miejsca o specjalnym porządku prawnym, który jest bardzo przyjazny cyfrowej walucie. Inwestycje w tym miejscu, opłacane np. Bitcoinem lub Akoinem, są albo zwolnione z podatku, albo traktowane w sposób preferencyjny. W zamian firmy oferują miejsca pracy i nakręcają inwestycyjny boom przyciągając kolejnych przedsiębiorców – tłumaczy Jarosław Stankiewicz, COO Geco.one, nowoczesnej platformy do handlu cyfrowymi aktywami, będącej członkiem Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.

Ogłaszającej projekt ani Akon, ani rząd Ugandy nie podali żadnych informacji na temat szacowanego kosztu budowy miasta. Artysta stwierdził, że Akon City w Ugandzie zostanie ukończone do 2036 roku. Miasto ma mieć powierzchnię ok. 1,5 tys. km2, czyli będzie ok. trzy razy większe od Warszawy.

– Wiem, że jeśli zbuduję tam krypto-miasto, to Ugandyjczycy znajdą sposób, aby wykorzystać szansę. Gdy stworzysz możliwości, to ludzie czują się zmotywowani, żeby wykorzystać szansę – podkreślał Akon podczas konferencji prasowej.

Smart szkoły, szpitale, elektrownie

Innym futurystycznym projektem Akona jest „smart city” w Senegalu. Inwestycja jest warta 6 miliardów dolarów, a sam projekt obejmuje 2 000 akrów. Obszar ten znajduje się w pobliżu oceanu i jest stosunkowo blisko nowego międzynarodowego lotniska w Dakarze.

– Oba miasta mają wykorzystywać kryptowalutę Akoin (AKN) opartą na blockchainie Stellar. Na tym nie koniec innowacji. Założenia są bowiem takie, że miasta zasilane będą wyłącznie energią odnawialną – tłumaczy Jarosław Stankiewicz z platformy do handlu cyfrowymi aktywami Geco.one.

Pierwsze dwa etapy budowy senegalskiego miasta powinny zostać zakończone do 2029 roku. Projekt obejmuje m.in. budowę dróg, kampusu szpitala, centrum handlowego, hoteli, rezydencji, szkoły, posterunku policji, zakładu utylizacji odpadów oraz elektrowni słonecznej.

– Projekt Akoin wykorzystywany jest też m.in. w Kenii, gdzie Akon tworzy specjalną medyczną placówkę. AKN będzie w pełni wdrożonym tokenem w obrębie tego medyczno-technologicznego miasta. Będzie służył do wypłaty wynagrodzeń pracowników, a także codziennych transakcji płatniczych – podkreśla Stankiewicz i podaje kolejny przykład: – Firma artysty zaprezentowała również kartę debetową AKN. Pozwala ona posiadaczom wydawać Akoin w 40 milionach sklepów internetowych na całym świecie.

Nie tylko afrykańskie pustynie

Krypto-miasta mogą powstać nie tylko w Afryce, ale też w USA. Jedno z nich chce zbudować Jeffrey Berns, CEO blockchainowego inkubatora i firmy inwestycyjnej Blockchains LLC. Amerykanin zamierza rozpocząć budowę kryptowalutowego „inteligentnego miasta” na pustyni w Nevadzie w 2021 roku. Jego firma wykupiła już za 170 mln dolarów teren o powierzchni aż 217 km2.

Jeśli władze stanu Nevada zgodzą się na propozycje Bernsa to powstanie tam swoisty autonomiczna jednostka samorządowa. Miałaby ona uprawnienia podobne do amerykańskich hrabstw, a to oznacza m.in. wprowadzenie płatności cyfrowymi walutami do codziennego obiegu, a także możliwość nakładania podatków czy tworzenia własnych sądów.

Plan jest długofalowy. Berns zakłada, że w ciągu 75 lat na wykupionym gruncie powstanie nawet 15 000 domów. CEO Blockchains LLC zapowiada, że smart city będzie zawierać także arenę e-sportową, studio tworzenia treści oraz kampus. Berns kompleksowo podchodzi do swojego projektu. Chce, żeby na terenie jego miasta ludzie mogli tworzyć nowe zastosowania technologii blockchain m.in. uważa, że można na tym oprzeć głosowania, a także zabezpieczać sprawozdania finansowe, dokumentację medyczną czy inne wrażliwe dane osobowe.