Microamp Solutions pozyskało ponad 8 mln złotych na rozwój infrastruktury dla sieci 5G pracującej w paśmie mmWave

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Microamp Solutions pozyskało ponad 8 mln złotych na rozwój infrastruktury dla sieci 5G pracującej w paśmie mmWave

Udostępnij:

Microamp Solutions to deeptech działający w sektorze wysoko zaawansowanych technologii telekomunikacyjnych, który zajmuje się rozwojem i wdrażaniem interfejsów radiowych (RF) dla sieci 5G i systemów komunikacji bezprzewodowej. Firma posiada jedne z najlepszych na świecie układów radiowych dla przyszłych sieci komórkowych, w tym 5G.

W ramach IV rundy konkursu Szybka Ścieżka finansowanego przez NCBR startup Microamp Solutions pozyskał ponad 8 mln złotych na rozwój infrastruktury sieci 5G. Projekt dotyczy innowacyjnych w skali świata Transceiver’ów (głowic radiowych) pracujących w paśmie fal milimetrowych (mmWave) dla systemów sieci 5G. Całkowita wartość realizowanego projektu to blisko 11 mln złotych.

Nowe technologie (np. wirtualna rzeczywistość) wymuszają potrzebę realizacji niezwykle stabilnej transmisji danych z bardzo dużą przepływnością, małymi opóźnieniami oraz przy zachowaniu dużej pojemność sieci. Konieczne jest zatem wykorzystanie wyższych częstotliwości w celu zapewnienia szerszego pasma, co z kolei przekłada się na lepsze parametry transmisji danych. Za takie pasmo został wybrany zakres częstotliwości 24.2-28.5 GHz. Dzięki zastosowaniu komunikacji w paśmie fal milimetrowych będzie można zapewnić zasięg o bardzo wysokich parametrach sieci na małych obszarach tworząc hotspotową infrastrukturę sieci 5G.

Kto skorzysta z tej technologii?

Jednym z przykładów zastosowania takiej infrastruktury jest bezprzewodowy system VR do muzeów, który wymaga stabilnego pokrycia zasięgiem o wysokich parametrach na obszarze całego muzeum. Takich usług będą tysiące. Obecnie infrastruktura radiowa sieci komórkowych pracuje w paśmie poniżej 6 GHz, a główne pasmo dla sieci 5G to 3.4-3.8 GHz.

Zapotrzebowanie na infrastrukturę radiową pracującą w paśmie mmWave jest duże i rośnie w szybkim tempie z miesiąca na miesiąc.  Już wiadomo, że infrastruktura radiowa pracująca w paśmie fal milimetrowych przyniesie duże korzyści finansowe nie tylko dla operatorów takiej infrastruktury, ale również dla podmiotów świadczących pakiety usług poprzez tą infrastrukturę.

– Obecnie, przygotowujemy się do realizacji tego projektu, którego start planowany jest na marzec 2021 roku, a koniec na czerwiec 2023 roku. Rozpoczęliśmy również fundraising, z którego część środków przeznaczymy na pokrycie wkładu własnego do projektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jako pierwsza firma na świecie wdrożymy nowoczesną infrastrukturę sieci 5G pracującą w paśmie fal milimetrowych już na początku 2023r. Wdrożenie infrastruktury mmWave będzie stanowiło rewolucję nie tylko technologiczną, ale również biznesową, co znacząco wpłynie na rozwój rynku telekomunikacyjnego. Otwarta, hot-spotowa infrastruktura sieci 5G umożliwi świadczenie szerokiej gamy usług i będzie podstawą do rozwoju nowych gałęzi biznesu czy wschodzących technologii – komentują przedstawiciele firmy.

Rynek

Firma już otrzymuje zapytania na tego typu produkty. Urządzenia klienckie działające w paśmie mmWave zaczynają być dopiero dostępne na rynku – pierwsze produkty z odbiornikami mmWave (smartphony) wprowadzono na rynku USA oraz w Chinach w trzecim kwartale 2020 roku.

Gwałtowny wzrost popytu na rozwiązania 5G mmWave szacowany jest na lata 2026-2030. Do tego czasu spółka planuje pozyskać 1 proc. światowego rynku co zapewni w efekcie stworzenie mocnej i stabilnej marki.