Microsoft stworzy aplikację do rozpoznawania kwiatów. Być może z niektórymi będziemy mogli nawet porozmawiać

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Microsoft pracuje nad systemem rozpoznawania roślin. Pomysł jest taki, żeby aplikacja mobilna pomagała użytkownikom w znalezieniu informacji w sieci o sfotografowanych kwiatach. Do tego tworzy urządzenie, które tłumaczy na język angielski impulsy nadawane przez rośliny.

Zrób zdjęcie nieznanej roślinie

Pracownicy azjatyckiego oddziału badawczo-naukowego Microsoftu i botanicy z Chińskiej Akademii Nauk poznali się przypadkowo podczas jednej z technologicznych konferencji. Wówczas ci pierwsi wygłaszali prelekcję dotyczącą systemu rozpoznawania twarzy, a drudzy dostrzegli potencjał omawianego algorytmu w dziecinie, którą się zajmują. Wtedy też nawiązali ze sobą współpracę.

Od tamtej pory realizują razem projekt o nazwie Smart Flower Recognition System. Jest to technologia, która wykorzystuje maszynowe uczenie i ma służyć do wyszukiwania kwiatów w ogromnej bazie zdjęć. Po wprowadzeniu do systemu fotografii poszukiwanej rośliny, zadaniem algorytmu jest przegrzebać się przez ponad dwa miliony obrazów i wskazać ten, który odpowiada poszukiwaniom.

90-cio procentowa skuteczność

Po pierwszych testach można powiedzieć, że mechanizm radzi sobie z tym dobrze, bo osiąga 90-cio procentową skuteczność. Docelowo Smart Flower Recognition System ma być aplikacją mobilną. Dzięki niej użytkownicy będą mogli robić zdjęcia nieznanym kwiatom, a program zidentyfikuje ich gatunek i poda nazwę rośliny. Mechanizm rozpoznawania twarzy wykorzystuje także rosyjska aplikacja FindFace

Służy ona do wyszukiwania w sieci informacji o przypadkowo spotkanych na ulicy osobach. Wystarczy, że za jej pomocą wykonamy zdjęcie przechodnia, a ta z 70-cio procentową dokładnością wyświetli dane o poszukiwanym. Według autorów projektu, FindFace zmieni sposób, w jaki będziemy poznawać partnerów. Gdy np. nie mamy odwagi, żeby rozpocząć rozmowę z atrakcyjną nieznajomą albo nieznajomym, wówczas możemy zrobić im zdjęcie, a potem nawiązać kontakt przez serwis społecznościowy.

 Porozmawiasz z kwiatem?

Program zamierza wykorzystać również władza w Rosji. Plan jest taki, żeby skonfigurować aplikację z siecią 150 tys. kamer monitorujących ulice w Moskwie. Wówczas łatwiej będzie organom ścigania namierzać przestępców. Do tego FindFace może znaleźć zastosowanie w handlu detalicznym. I tak, zamontowane w sklepach kamery fotografowałyby klientów, program identyfikowałby ich tożsamość, a sprzedawca oferował spersonalizowaną ofertę. 

Obok systemu rozpoznawania twarzy, Microsoft pracuje nad innym botanicznym projektem. Jest nim Project Florence, który w przyszłości ma pomóc badaczom komunikować się i rozmawiać z kwiatami. Polega on na wysyłaniu impulsów świetlnych, które odczytuje roślina umieszczona w specjalnej bańce. Następnie odpowiada impulsami elektrycznymi i chemicznymi, które algorytm przetwarza na język angielski. Być może podobne urządzenia będą niegdyś wykorzystywany podczas upraw roślin.