Microsoft wykorzystuje sztuczną inteligencję do szybkiej diagnozy raka szyjki macicy w Indiach

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

microsoft

Udostępnij:

W Indiach na raka szyjki macicy umiera 67 000 kobiet. To ponad 25% z 260 000 wszystkich zgonów na świecie wywołanych tą chorobą. Z pomocą w badaniach nad szybkim rozpoznawaniem tego rodzaju nowotworu, przychodzi sztuczna inteligencja od Microsoft.

Badania przesiewowe i wczesne wykrywanie może pomóc zmniejszyć zapadalność na raka szyjki macicy. Jednak proces wykrycia choroby na wczesnym etapie jest bardzo czasochłonny. Poza tym tego rodzaju specjalistów jest w Indiach bardzo mało.

AI po raz kolejny w służbie medycyny

SRL Diagnostics, największa sieć oferująca usługi diagnostyczne w zakresie patologii i radiologii w Indiach, chce przyspieszyć proces diagnozowania raka szyjki macicy. Już w ubiegłym roku Microsoft współpracował z SRL Diagnostics, aby współtworzyć systemy sztucznej inteligencji potrzebne do pracy cytopatologów i histopatologów.

Manish Gupta, główny badacz naukowy w Microsoft Azure Global Engineering, który ściśle współpracował z zespołem w SRL Diagnostics, powiedział, że pomysł polega na stworzeniu algorytmu AI, który mógłby pomóc bardziej jednoznacznie rozpoznawać diagnozę podczas badań.

Do tej pory cytopatolodzy w wielu laboratoriach opisując tysiące obrazów płytek wymazu z szyjki macicy, przedstawiali rozbieżną ocenę próbek.

Obrazy, w przypadku których adnotacje okazywały się niezgodne – to znaczy, były inaczej oglądane przez 3 członków zespołu – przesyłano do starszych cytopatologów w celu ostatecznej analizy.

Microsoft pomaga SRL Diagnostics

Ostatnio obie firmy podały, że ich współpraca zaczęła przynosić rezultaty. SRL Diagnostics rozpoczął testy z użyciem interfejsu API w celu wykrywania raka szyjki macicy. Interfejs API działa na platformie Microsoft Azure. Narzędzie szybko skanuje obrazy slajdów z cytologii w celu wykrycia raka szyjki macicy we wczesnych stadiach choroby.

Model AI teraz dokładnie rozróżnia normalne i nienormalne slajdy rozmazu. System potrafi także klasyfikować preparaty rozmazywania na podstawie siedmiu podtypów cytopatologicznej skali szyjki macicy.

API przyspieszy proces diagnozy

API może potencjalnie zwiększyć wydajność diagnozy cytopatologicznej aż około 4 razy. Przy pomocy sztucznej inteligencji cytopatolodzy mogą wykonać pracę w ciągu 2 godzin. Wcześniej ta sama praca zajmowała im aż 8 godzin.

Microsfot i SRL Diagnostics mają nadzieję, że interfejsy API znajdą zastosowanie w innych dziedzinach patologii, takich jak diagnoza patologii nerek oraz raku jamy ustnej, trzustki czy wątroby. Konsorcjum dąży również do rozszerzenia swojego zasięgu dzięki firmom prywatnym oraz instytucjom rządowym w różnych regionach geograficznych.

Microsoft rozwija swoje technologie w Indiach

Ostatnio Microsoft przedstawił swój projekt sztucznej inteligencji, który pomaga poprawić sposób przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy w Indiach.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma zaprezentowała wiele narzędzi dedykowanych rynkowi indyjskiemu.

Microsoft wcześniej opracował narzędzia pomagające rolnikom w Indiach zwiększyć plony. Firma współpracowała także ze szpitalami, pracując nad rozwiązaniami zapobiegającymi ślepocie.

W ubiegłym roku zaś przedsiębiorstwo Billa Gatesa współpracowało z Apollo Hospitals w celu stworzenia interfejsu API opartego na sztucznej inteligencji, aby przewidywać ryzyko chorób serca w Indiach.