Międzynarodowa organizacja i polski startup zmieniają standard Bluetooth. Wykorzystają go do oświetlenia budynków

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Krakowski startup Silvair pracował przez trzy lata z międzynarodową organizacją nad nowym standardem Bluetooth. Efekt tego jest taki, że został pierwszym na świecie dostawcą certyfikowanego oprogramowania Bluetooth Mesh. Wykorzysta je do systemu inteligentnego oświetlenia budynków.

Na zdjęciu: Rafał Han, CEO Silvair | fot. materiały prasowe

Platforma do zarządzania oświetleniem 

Business Insider podaje, że według przedstawicieli Silvair, pojawienie się na rynku Bluetooth Mesh zrewolucjonizuje branżę oświetleniową. Głównie dlatego, że urządzenia współpracujące w nowym standardzie są same siebie świadome i nie potrzebują do łączności smartfonów, tabletów czy komputerów. Oznacza to tyle, że producenci oświetlenia będą mogli zaoferować swoim klientom automatyczny system oświetlenia.

Samodzielnie dostosuje natężenie światła w zależności od pory dnia, pogody za oknem i liczby osób znajdujących się w pomieszczeniu. Rafał Han i jego startup pracują nad tym rozwiązaniem już od jakiegoś czasu. Na początku 2016 roku pochwalił się, że w oparciu o technologię Bluetooth Smart tworzy bezprzewodową platformę. Służy ona do konfigurowania, sterowania i zarządzania infrastrukturą oświetleniową w biurowcach.

Wdrożenie

Przedsiębiorca poinformował również o tym, że jego narzędzie wdrożono w jednym z budynków w Melbourne i że wkrótce ma zostać rozszerzone o kolejnych 1,5 tysiąca punktów. Zaraz potem technologia krakowskiego startupu miała trafić do Polski i Szwecji. – Zależy nam na jak największej ilości wdrożeń naszej technologii. Cały czas testujemy i sprawdzamy jakie są potrzeby tego rynku, czego oczekują producenci oświetleniowi. Instalacje pilotażowe pozwolą nam to dobrze zrozumieć – mówił wówczas Rafał Han.

Zanim jednak przedsiębiorca nawiązał współpracę z właścicielem biurowca w Australii, zajmował się tworzeniem rozwiązań na potrzeby rynku Smart Home. – Zaczynaliśmy jako R&D testując różne bezprzewodowe technologie w zaciszu krakowskiego biura. W 2013 roku zainteresowaliśmy się technologią Bluetooth i rozpoczęliśmy pracę nad rozwiązaniem dedykowanym do domu – wspomina. Wkrótce potem zarejestrował spółkę w San Francisco.

Współpraca z Soraa

Odezwali się do niego inwestorzy między innymi z Polski, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Efekt tego był taki, że łącznie wpompowali w projekt milion dolarów. Dzięki tym środkom zespół Rafała Hana wprowadził na rynek w 2014 roku moduł wielkości znaczka pocztowego, który po zainstalowaniu w dowolnym urządzeniu, na przykład w pralce pozwalał na kontrolę jej pracy za pomocą smartfona.

Jednak kamieniem milowym okazała się współpraca z kalifornijską firma oświetleniową Soraa, która zdecydowała się zaimplementować technologię Silvair w swoich żarówkach. – Zaczynaliśmy od rynku Smart Home, by ostatecznie móc skoncentrować się na komercyjnym rynku oświetleniowym – wspomina Rafał Han. To wydarzeni zmobilizowało przedsiębiorę do opracowania wcześniej wspomnianej platformy do automatycznego  sterowania i zarządzania infrastrukturą oświetleniową w biurowcach.

Lampy dostosują się do cyklu dnia

Teraz z kolei Rafał Han upatruje szansy we właśnie opracowanym standardzie Bluetooth Mesh. Business Insider podaje, że jego startup jest ważnym graczem w międzynarodowej organizacji Bluetooth SIG. To jej członkowie przez ostatnie trzy lata pracowali nad stworzeniem tego modułu i wczoraj ogłosili jego powstanie.

Przedsiębiorca tłumaczy redakcji, że na tej technologii skorzystają osoby przebywające w pomieszczeniach biurowych. Bo gdy dzisiaj wchodzą do jakiegokolwiek pokoju, to światło jest takie samo od rana do wieczora, a to niedobrze ze względu na dysonans pomiędzy oświetleniem na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jeśli jednak system oświetlenia dostosuje się do cyklu dnia, to będziemy zwyczajnie czuć się bardziej komfortowo.