Rozmawiamy z Łukaszem Adamkiem o technologii, którą tworzy, pivocie, który wykonał oraz o dalszym rozwoju QuickTemp, gdy pandemia wygaśnie, a panika zniknie.
Powiedz proszę, czym przed wybuchem pandemii koronawirusa było ThermoEye?
ThermoEye to system, który cały czas rozwijamy. Jest to rozwiązanie, które umożliwia wykrywanie wczesnych stadiów chorobowych wśród trzody chlewnej, a te najczęściej objawiają się podwyższoną temperaturą ciała zwierzęcia.
Do detekcji temperatury używane jest zjawisko termografii. W przypadku, gdy urządzenie wykryje temperaturę podwyższoną u danego zwierzęcia, zostaje ono wówczas automatycznie oznaczone farbą spożywczą. Znakowanie odbywa się za pomocą spryskiwacza, który również jest wbudowany w urządzenie. Jednocześnie po oznakowaniu chorego zwierzęcia przesyłana jest informacja dla hodowcy mailem lub SMS-em o miejscu i czasie zdarzenia, dzięki czemu hodowca może szybko odizolować chore zwierzę od pozostałych i podjąć leczenie.
W 2018 roku w projekt zainwestowały fundusze Simpact i AgriTech Hub. Innowacyjność rozwiązania została również doceniona m.in. w konkursie Mocni w Biznesie na Europejskim Forum Gospodarczym – Łódzkie 2018. W tym momencie Thermoeye jest gotowym systemem, a my opracowujemy nowe modele urządzenia. Jest on nadal w naszej ofercie i ciągle przeprowadzamy wdrożenia u klientów. Problem z epidemią nie wygasił innych bolączek, które rozwiązywaliśmy do tej pory.
Niemniej zdecydowałeś się zrobić pivot i wykorzystać swoją technologię w leczeniu ludzi. Dlaczego?
Gdy ogłoszono społeczną kwarantannę i przenieśliśmy się z pracą do swoich domów, wtedy zaczął rodzić się w nas pomysł, że technologię, którą posiadamy możemy łatwo zaadaptować do pomiaru temperatury u ludzi. Konieczne było dostosowanie algorytmu, rozwinięcie interfejsu oraz rozszerzenie o potrzebne czujniki. Po 3 tygodniach urządzenie było ukończone. Obecnie pierwsze QuickTemp trafiły już do klientów, a zainteresowanie nimi rośnie.
Wracając do pytania, QuickTemp jest pewnego rodzaju pivotem, choć pewnie nie w pełnym tego słowa znaczeniu. Projektu ThermoEye nie porzuciliśmy i nadal będziemy dostarczać urządzenie.
Po prostu wykorzystaliśmy dotychczasową technologię i możliwości, aby poszerzyć naszą działalność.
Jak przygotowywałeś się do tej zmiany?
Śmiejemy się ze wspólnikami, że przygotowywaliśmy się do tego 3 lata. Ponieważ bez pracy i badań nad ThermoEye nie moglibyśmy zrobić urządzenia w 3 tygodnie i zacząć go sprzedawać.
Obecnie sami produkujemy i sami sprzedajemy nasze urządzenie, ciągle zgłaszają się firmy chętne dystrybuować rozwiązanie. Kluczową kwestią był tu czas, którego w zasadzie nie było na wyrafinowane analizy i eksperymenty z modelem sprzedaży, choć oczywiście model ten będziemy poddawać ewaluacji.
Jak działa QuickTemp? I do kogo jest skierowane to urządzenie?
QuickTemp jest niewielkich rozmiarów automatyczną stacją diagnostyczną do pomiaru temperatury ciała, która alarmuje w przypadku wykrycia odstępstw od normy. Bezdotykowy pomiar wykonywany jest z odległości 50 cm, a przy tym jest bezpieczny, bo nie wymaga udziału personelu. Informacje i wynik pomiaru prezentowane są w czytelny sposób na dużym ekranie urządzenia. W ciągu minuty jest on w stanie zmierzyć temperaturę u 10 osób.
Rozwiązanie jest przeznaczone do użytku wewnątrz budynków. W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa z powodzeniem wykorzystywać go mogą placówki medyczne, ale QuickTemp to doskonałe rozwiązanie, które zadba o bezpieczeństwo pracowników w zakładach pracy, halach produkcyjnych, przemysłowych czy magazynowych, galeriach handlowych, biurowcach, sklepach, szkołach czy miejscach użyteczności publicznej. Praktycznie wszędzie tam, gdzie w budynkach gromadzą się ludzie. QuickTemp zapewnia bezpieczeństwo i automatyzuje proces pomiaru temperatury.
Dlaczego rynek potrzebuje QuickTemp? Obecne rozwiązania są niewystarczające?
Wiele metod pomiaru temperatury ciała wymaga osobistego kontaktu z personelem, a to wiąże się z wysokim ryzykiem skażenia osoby dokonującej pomiaru, nawet pomimo zastosowania środków ochrony osobistej. QuickTemp pozwala ograniczyć kontakt chorego z innymi osobami przebywającymi w budynku oraz na bezzwłoczne wdrożenie właściwych procedur bezpieczeństwa.
Możesz już pochwalić się wdrożeniami QuickTemp?
Jednym z pierwszych wdrożeń jest instalacja urządzenia w Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, któremu udostępniliśmy urządzenie nieodpłatnie.
W maju planujemy kolejne wdrożenie w placówce medycznej w Łodzi. Równolegle trwa sprzedaż naszego urządzenia dla klientów biznesowych.
Jak zamierzasz rozwijać QuickTemp, gdy pandemia wygaśnie, a panika zniknie?
Obecna sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i ciężko jest przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek po ustaniu pandemii. Na pewno będziemy wsłuchiwać się w jego potrzeby i w odpowiedni sposób reagować. Na razie skupiamy się na jego rozwoju i produkcji, aby obsłużyć napływające zamówienia. Mamy kilka pomysłów na to jak wykorzystać QuickTemp kiedy pandemia ustanie i wkrótce będziemy o tym informować.