Migranci na polskim rynku pracy. Podsumowanie Firmamentu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Migranci na polskim rynku pracy. Podsumowanie Firmamentu

Udostępnij:

Za nami kolejny Firmament. Tym razem prowadzący i goście rozmawiali o migrantach z Ukrainy i ich wpływie na polski rynek pracy.

Od 24 lutego do 27 kwietnia tego roku polską granicę przekroczyło już 3 miliony obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znaleźli schronienie w naszym kraju. Zrodziło to naturalne problemy dotyczące między innymi rynku pracy. Czy obecność Ukraińców w Polsce wstrząśnie rodzimym rynkiem pracy? Czy polscy pracownicy powinni czuć się zagrożeni? I jak stworzyć godne warunki pracy migrantom ze wschodu? Między innymi na te pytania 28 kwietnia odpowiedzieli goście Firmamentu.

Jednym z nich był Maciej Duszczyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdził, że Ukraińcy byli obecni na polskim rynku pracy już przed wybuchem wojny w Ukrainie. – Przed 24 lutego mieszkało w Polsce ponad milion Ukraińców, z czego 60% stanowili mężczyźni. Większość z nich pracowała. Migracja, z jaką obecnie się mierzymy, dotyczy kobiet. A jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 100 000 z nich już podjęło pracę – powiedział Maciej Duszczyk.

Bariery w zatrudnieniu i branża IT

Należy jednak przypuszczać, że zdecydowana część wojennych uchodźców nie znajdzie zatrudnienia w Polsce. Goście Firmamentu zauważyli, że wielu z nich będzie chciała wrócić do swojego kraju i włączyć się w jego odbudowę. Inni z kolei zderzą się z naturalnymi barierami – np. barierami językowymi lub brakiem kwalifikacji.

Jednocześnie, gdy zapytaliśmy naszych czytelników na LinkedInie (więcej informacji znajduje się w artykule Migranci z Ukrainy a różnorodność w polskich startupach), czy migracja Ukraińców do Polski wpłynie na ekosystem startupowy w kraju, 56% ankietowanych stwierdziło, że tak. A przecież część wspomnianego ekosystemu stanowi branża IT i nierozerwalnie związany z nią rynek pracy.

Zatem co obecność Ukraińców w Polsce oznacza dla rodzimej branży IT? – Branża IT wciąż ma ogromne potrzeby związane z zatrudnieniem. Nasze badania pokazują, że w Polsce brakuje 250 000 specjalistów IT – mówi Przemysław Mikus, wiceprezes Software Development Association Poland. Co więcej, uważa, że w zapełnieniu tej luki niezbędni będą właśnie Ukraińcy i Białorusini.

Migranci a gospodarka

– W Polsce od lat utrzymuje się tendencja wzrostowa jeśli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców – powiedział na antenie Radia 357 Rafał Mrówka, profesor SGH.

Stwierdził także, że migranci stanowią ważną siłę na rynku pracy, bowiem uzupełniają niedobory kadrowe. Do tego pozytywnie wpływają na rozwój firm, a także na samą gospodarkę. Według Rafała Mrówki otwartość na migrantów otwiera rynek na nowe usługi i produkty przeznaczone właśnie dla cudzoziemców. A to z kolei stanowi impuls do wzrostu gospodarczego.

Skrót audycji

Audycję możesz odsłuchać za pośrednictwem YouTube oraz platform: Anchor.fmSpotifyRadio PublicGoogle Podcasts.

O InCredibles

InCredibles to trwający od czterech lat program mentoringowy dla startupów, którego inicjatorem jest Sebastian Kulczyk. Podczas pierwszej edycji InCredibles do konkursu zgłosiło się 426 startupów. Spośród nich jury wyłoniło pięciu zwycięzców: Archdesk, Hotailors, Radionet, Tidio, UserEngage. W drugiej edycji, która odbyła się w 2018 roku, do rywalizacji przystąpiły 302 startupy z regionu CEE. Spośród nich wyłoniono pięciu zwycięzców: czeskie firmy Avocade i Neuron Soundware oraz trzy polskie firmy: Genomtec, Infermedica i Nuadu.

W 2019 roku InCredibles zmieniło formułę i zwiększyło zasięg. W odpowiedzi na sugestie spółek organizatorzy położyli większy nacisk na mentoring i networking oraz zamiast osobnego konkursu dla startupów, program przyjął formę wsparcia dla firm wyłonionych w innych konkursach wspieranych przez Sebastiana Kulczyka, m.in. European Start-up Challenge, SingularityU Poland Global Impact Challenge. Dotychczas w ramach InCredibles odbyło się 270 godzin warsztatów z udziałem mentorów.

W czwartej odsłonie finalistami programu InCredibles zostało 10 startupów: Handerek Technologies, Molecule.One, Therapify, Skriware, Progresja Space, KPMP, Biotts, NataLab, ICsec i Gamehag.