Mimo spadku finansowania, founderki zwiększają średnią wartość rund. Analiza i komentarz do Female Innovation Index 2025

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Mimo spadku finansowania, founderki zwiększają średnią wartość rund. Analiza i komentarz do Female Innovation Index 2025

Udostępnij:

Razem z Magdaleną Olczak-Nowicką przyglądamy się najnowszemu raportowi „Female Innovation Index 2025”, dotyczącemu sytuacji founderek w startupowym ekosystemie.

Mimo ogólnego spadku finansowania, średnia wielkość rund dla kobiet-założycielek wzrosła o 7% na wszystkich etapach. Sektor deeptech przyciągnął 33% finansowania VC dla kobiet-przedsiębiorców, z kluczowymi obszarami takimi jak biologia syntetyczna, rozwój leków i generatywna sztuczna inteligencja. W 2024 roku trzy europejskie firmy założone przez kobiety – francuskie Newcleo i Pigment oraz niemiecki Cardior Pharmaceuticals – osiągnęły status jednorożca.

Kluczowe wnioski z raportu

  1. Kobiety-założycielki w Europie zebrały zaledwie 5,76 mld euro w 2024 r., zgodnie z indeksem Female Innovation Index 2025 opracowanym przez Female Foundry, platformę venture zrzeszającą ponad 7 000 inwestorów i kobiet-założycielek z całego kontynentu. Stanowi to 12% całego pozyskanego kapitału VC i 12% spadek w stosunku do kwoty pozyskanej przez żeńskie zespoły założycielskie w 2023 roku.
  2. 1 196 europejskich startupów założonych przez kobiety pozyskało 5,76 mld euro w ramach 1 305 transakcji w 2024 r., co stanowi 12% spadek w porównaniu z 6,56 mld euro pozyskanymi w 2023 r. Europejskie firmy z założycielami wszystkich płci odnotowały spadek o 11%.
  3. Średnia wielkość rund finansowania dla kobiet-założycielek również wzrosła o 7% na wszystkich etapach w porównaniu do 2023 roku.
  4. 33% finansowania VC pozyskanego przez kobiety-przedsiębiorców w Europie trafiło do deeptechów – o 2% więcej niż w przypadku deeptechów obejmujących wszystkie płcie.

Cały raport można przeczytać tutaj.

Co mówią inne analizy?

Kobiety-przedsiębiorczynie nadal napotykają na wyzwania w świecie startupów. Według raportu Atomico „State of European Tech 2023”, tylko 1,1% całkowitego kapitału VC w Europie trafiło do zespołów założycielskich składających się wyłącznie z kobiet. Ponadto, kobiety często spotykają się z uprzedzeniami podczas procesów inwestycyjnych, co utrudnia im dostęp do finansowania. Raport „Diversity VC & British Business Bank” z 2022 roku wskazuje, że kobiety założycielki są mniej skłonne do otrzymywania finansowania VC niż ich męscy odpowiednicy, co podkreśla potrzebę dalszych działań na rzecz równości płci w ekosystemie startupowym.

Z founderkami nie jest tak źle – komentarz Magdaleny Olczak-Nowickiej (Digital Ocean Ventures)

Zacznę do tego, że founderzy – niezależnie od płci w ogóle mają pod górkę. Po pierwsze, otoczenie, zwłaszcza w Polsce nas nie rozpieszcza. 5 lat temu rozpoczęła się pandemia, która chyba wszystkim dała się we znaki. Kiedy już odetchnęliśmy, za naszą granicą wybuchła wojna. A ostatnio pojawił się Donald Trump. Kiedyś takie „czarne łabędzie” pojawiały się co dekadę, może rzadziej. Dzisiaj właściwie nie wiadomo co przyniesie jutro. Zwłaszcza, że technologia zaczęła rozwijać się tak szybko, że trudno przewidzieć jakie rozwiązania będziemy oglądać za kilka miesięcy.

Czytaj także: Bez komunikacji nie ma dobrej akcji: o polo mówi Magdalena Olczak-Nowicka (Digital Ocean Ventures) #wRuchu

Przenieśmy to na grunt startupów. W tak zmiennym środowisku o wiele trudniej pozyskać jest finansowanie. Bo chociaż inwestorzy chociaż mają zgromadzone środki, to albo wolą trzymać je na czarną godzinę, albo decydują się odłożyć inwestycje w czasie i poczekać na rozwój sytuacji politycznej albo zorientować się, w którą stronę pójdzie rozwój AI. Nie wspomnę o tym, że Europa jest przeregulowana pod wieloma względami i firmy, zamiast poświęcać czas na szukanie ciekawych rozwiązań, które oferują startupy, gonią za przepisami prawnymi.

Subiektywnie muszę przyznać, że z founderkami nie jest aż tak źle jak mogłoby wyglądać na podstawie danych. Jeszcze 10 lat temu, w Polsce prawie w ogóle ich nie było. Dzisiaj przynajmniej w połowie pitch decków, które trafiają do DOV.VC znajduję kobiety jako założycielki bądź zatrudnione na kluczowych stanowiskach.

Myślę, że z roku na rok będziemy widzieć coraz więcej kobiet w funduszach VC, startupach, czy w miejscach decyzyjnych takich jak Europejski Fundusz Inwestycyjny. Myślę, że zmiany będą powolne, ale systematyczne. W DOV.VC zawsze przyglądamy się różnorodności zespołu. Dostrzegamy fakt, że kobiety stanowią równie silną siłę zakupową co mężczyźni, dlatego nie chcielibyśmy inwestować w produkty czy usługi, które nie uwzględniają punktu widzenia połowy swoich klientów.

Czytaj także: