Mindgram pozyskuje 11 milionów złotych na dalszy rozwój. Wśród inwestorów m.in. Smartlink Partners

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Mindgram pozyskuje 11 milionów złotych na dalszy rozwój. Wśród inwestorów m.in. Smartlink Partners

Udostępnij:

Mindgram rozpoczyna współpracę ze Smartlink Partners, funduszem VC z rosnącym portfolio firm technologicznych działających w obszarze HR. Startup, oferujący wsparcie zdrowia psychicznego pracowników, realizuje międzynarodową ekspansję i chce być konkurencyjny na skalę globalną. 11 milionów wsparcia finansowego od Market One Capital, Credo Ventures, Portfolion i Smartlink ma pozwolić Mindgram skupić się na realizacji swojej globalnej wizji.

Fundusz Smartlink Partners ma nie tylko zapewnić wsparcie finansowe, ale także, poprzez swoje synergie z JR Holding ASI S.A. i przedsiębiorcami skupionymi wokół organizacji Corporate Connections, wesprzeć Mindgram w zdobywaniu klientów korporacyjnych dzięki strategicznemu doradztwu w obszarach enterprise compliance oraz integracji z korporacyjnymi technologiami i narzędziami.

Mindgram został założony przez psycholożkę Małgorzatę Ohme oraz przedsiębiorców Jakuba Zielińskiego i Adama Plonę w 2020 roku. Firma uruchomiła platformę online i aplikację, umożliwiające opiekę dobrostanu i zdrowia psychicznego pracowników – od diagnozy po prewencję i zaawansowaną pomoc psychologiczną. Platforma oferuje indywidualne wsparcie zdrowia psychicznego i well-beingu: użytkownicy mają dostęp do warsztatów, szkoleń, podcastów, konsultacji na czacie i pełnowymiarowej psychoterapii online. To organizacje, które chcą zadbać o dobrostan swoich pracowników, są klientami Mindgram.

Inwestycyjna układanka

– Według raportu Deloitte słaba kondycja psychiczna pracowników kosztuje przedsiębiorców ponad 6 mld zł w skali roku. Widząc ryzyka i skutki zaniedbań w tym obszarze, coraz więcej firm decyduje się na opiekę zdrowia psychicznego swoich pracowników. Badania pokazują, że taka inwestycja jest dla biznesu nie tylko etycznie pożądana, ale przynosi wymierne korzyści: ROI z inwestycji w opiekę zdrowia psychicznego pracowników wynosi ok. 7 euro na każde zainwestowane 1 euro – podkreśla Jakub Zieliński, założyciel i CEO w Mindgram.

Na początku roku Mindgram nawiązał współpracę z Smartlink Partners, funduszem specjalizującym się w inwestycjach w zaawansowane technologie, w tym firmy działające w obszarze HR Tech.

– W portfelu Smartlink i JRH mamy obecnie już 7 spółek tego rodzaju, każda z nich oferuje inne usługi i wszystkie te firmy dynamicznie się rozwijają. Dzięki temu jesteśmy w stanie wypracować efektywne synergie pomiędzy nimi, a w przyszłości doprowadzić nawet do powstania wspólnej oferty tych spółek dla większych klientów. Inwestycja w Mindgram idealnie nam pasuje do tej układanki, widząc jak ta spółka rośnie i jakie ma plany – mówi Bartek Kurylak, Partner w Smartlinku, CFO w JRH.

– Nie wyobrażam sobie konkurencyjnego i nowoczesnego biznesu w 2024 roku, który nie optymalizuje procesów za pomocą AI i nie korzysta z szybko rosnącej oferty narzędzi machine learning oraz otwartych modeli językowych. Właśnie te narzędzia wykorzystuje Mindgram robiąc globalny roll out dla jednego ze swoich klientów, co też nas przekonało do inwestycji – dodaje Paweł Szydłowski, Partner Smartlink.

Większa lojalność i mniej L4

Z perspektywy inwestorów rozwój Mindgram jest napędzany przez konkretne czynniki: skutki pandemii, inflacji i konfliktów zbrojnych przyczyniły się do zaostrzenia problemów z dostępem do opieki psychologicznej oraz wzrostu zachorowań na depresję, czy liczby osób cierpiących z powodu lęków i uzależnień. WHO prognozuje, że do 2030 roku depresja stanie się najbardziej powszechną chorobą na świecie. Już teraz wysokie koszty i długie kolejki do psychologów stanowią barierę dla wielu osób, a przedsiębiorstwa borykają się z wysokimi wskaźnikami wypalenia zawodowego, zwiększoną absencją z powodu problemów psychicznych i spadkiem efektywności. 

– Badania przeprowadzone przez Deloitte wykazały, że wsparcie zdrowia psychicznego pracowników może zwiększyć ich produktywność o 31% i lojalność nawet dziewięciokrotnie. Dodatkowo, pracownicy z dostępem do opieki psychologicznej rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich – ryzyko spada aż sześciokrotnie, a rotacja pracowników może być zmniejszona o połowę – zauważa Adam Plona, współzałożyciel Mindgram.

Rynkowe trendy HR tech

Zgodnie z danymi Statista, technologie dla HR to jeden z najszybciej rosnących segmentów rynku – przychody HR Tech do 2026 roku mogą wynieść nawet 90 mld USD. Tworzenie unikalnej i atrakcyjnej oferty dla pracowników staje się koniecznością, jeśli chce się zawalczyć o najlepsze talenty na rynku.

Jednak to właśnie opieka zdrowia psychicznego pracowników powoli przekształca się z benefitowego trendu w obowiązek prawny. Nowa dyrektywa Unii Europejskiej, CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive – 2022/2464/EU.), od 2025 roku zobowiązuje europejskie firmy zatrudniające ponad 250 pracowników do raportowania działań ESG (Environmental, social, and corporate governance) w kilku kategoriach, w tym działań na rzecz dobrostanu pracowników, wsparcia zdrowia psychicznego, szkoleń, równouprawnienia i różnorodności. W praktyce oznacza to, że raportowanie z działań na rzecz dobrostanu pracowników stanie się obowiązkowe, a brak takich działań będzie wiązał się z karami i grzywną.

– Mamy szansę stać się jedyną platformą w obszarze zdrowia psychicznego, która jest w stanie dostarczyć swoje usługi na ponad 70 rynkach i w 37 różnych językach- podkreśla Małgorzata Ohme, współzałożycielka Mindgram.

Współpraca z inwestorami takimi jak Smartlink, Market One Capital, Credo Ventures i Portfolion zapewni Mindgram nie tylko blisko 11 mln zł dodatkowego wsparcia finansowego, ale także wsparcie strategiczne i eksperckie.

Obecnie platforma jest dostępna w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Już w marcu tego roku dodane zostaną niemiecki, francuski, duński, portugalski i włoski, a do końca roku 30 kolejnych języków, m.in. ukraiński, arabski i chiński.

Zdjęcie: materiały Mindgram.

Czytaj także: