Czy prace badawcze przyspieszÄ…?
– Dzisiaj łączymy teraźniejszość z przyszłością. W przyszłym tygodniu startuje budowa komputera kwantowego, który stanie w Poznaniu. Następny krok to krajowa polityka kwantowa, w której wpiszemy kierunki następnych inwestycji. To także wsparcie w budowie ekosystemu kwantowego – od rozwoju kompetencji po rozszerzanie zastosowań technologii przełomowych – mówił wiceminister Dariusz Standerski podczas niedawnego spotkania z dyrektorem EURO HPC Andersem Jensenem.
Było ono poświęcone realizacji strategicznych planów budowy największego komputera kwantowego opartego na pułapkach jonowych w Europie. Podczas spotkania poruszone zostały kwestie rozbudowania lokalnego ekosystemu kwantowego, w zakresie nauczania i budowania kwantowych kompetencji w Polsce, oraz kamienie milowe projektu.
– Komputer kwantowy działa szybciej, potrzebuje mniej energii, więc to, na co potrzebujemy dzisiaj tygodnie czy miesiące, komputer kwantowy obliczy w minuty czy godziny. To przyspieszenie w pracach badawczych, w tych najtrudniejszych dla nas dzisiaj zadaniach. Pozwoli nam na nie tylko przełom, jeżeli chodzi o kryptografię, medycynę, chemię, ale także pozwoli nam znajdować nowe obszary zastosowań – podsumował wiceminister Standerski.
By wszystkim pracowało się lepiej
Jak zaznacza Ministerstwo Cyfryzacji w swoich prasowych komunikatach, powstający komputer kwantowy będzie służyć przede wszystkim naukowcom, przedstawicielom przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy.
DziÄ™ki projektowi EuroQCS-Poland majÄ… być rozwijane „ważne aplikacje dla przemysÅ‚u, nauki oraz spoÅ‚eczeÅ„stwa”, a „możliwoÅ›ci europejskiej infrastruktury superkomputerowej znacznie siÄ™ rozszerzÄ…”. Komputer kwantowy, oparty na technologii spuÅ‚apkowanych jonów, zostanie zintegrowany z klasycznym systemem superkomputerowym.
Hybrydowa instalacja będzie wspierać dotychczasowe i nowe działania w takim zakresie jak:
- kwantowa optymalizacja,
- chemia kwantowa,
- kwantowe badania materiałowe,
- kwantowe uczenie maszynowe.
Maszyna stanie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN (PCSS), gdzie zostanie zintegrowana z infrastrukturą HPC. Pozwoli to również na zdalny dostęp do nowego komputera krajowym użytkownikom poprzez działającą krajową sieć naukową PIONIER.