Ministerstwo cyfryzacji udostępniło aplikację ProteGO Safe. Pomoże zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Ministerstwo cyfryzacji udostępniło aplikację ProteGO Safe. Pomoże zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa

Udostępnij:

Polski rząd udostępnił aplikację ProteGO Safe, która pomoże kontrolować i zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Appkę można pobrać z Google Play.

ProteGO Safe ma pełnić 2 główne funkcje: możliwość samokontroli stanu zdrowia oraz zbieranie informacji o napotkanych przez nas urządzeniach i o spotkaniach z chorymi. Obie funkcje dostarczają wiedzy o potencjalnym zagrożeniu zakażenia koronawirusem.

– Od wybuchu epidemii zgłaszają się do nas programiści i firmy oferujące pomoc w walce z wirusem. Ich wysiłki połączyliśmy w wypuszczonej aplikacji. Jest to pierwszy krok, a nie ostatnie słowo – zapraszamy całą społeczność do recenzji i wsparcia rozwoju aplikacji – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.

Budując ProteGO Safe, programiści opierali się na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i współpracy z lekarzami. Ministerstwo zapewnia, że aplikacja jest w pełni bezpieczna – dane użytkownika są zapisywane tylko na jego urządzeniu. Nikt poza nim nie ma do nich dostępu.

Działanie ProteGO Safe

Żeby zacząć korzystać z aplikacji, należy podać dane takie jak: imię, płeć, wiek, a dalej – czy cierpisz na jakąś dolegliwość, jaką masz grupę krwi, czy palisz papierosy. Potem musimy wykonać test oceny ryzyka. Chodzi o takie informacje jak np.: czy zdiagnozowano u nas przewlekłe choroby płuc, wątroby, nerek, niewydolność serca, czy cierpimy na choroby obniżające odporność lub  bierzemy działające w ten sposób leki, czy chorujemy na nowotwór.

Następnie zostaniemy poproszeni o odpowiedź czy mamy któryś z wymienionych objawów – gorączka, kaszel, duszność. Chodzi o nowe objawy, a nie te związane z chorobami przewlekłymi.

Kolejno odpowiadamy na pytanie o to, czy mamy jakiekolwiek inne objawy, np. osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, biegunkę, mdłości lub ból gardła.

I na koniec pytanie – czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy bliski kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem?

Klasyfikacja objawów

Po uzupełnieniu testu, system w oparciu o wytyczne WHO i Głównego Inspektoratu Sanitarnego sprawdza, do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się nasze odpowiedzi.

Możemy być przyporządkowani do jednej z 3 grup:

  • Niska – przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia.
  • Średnia – zostań w domu, przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia.
  • Wysoka – pilnie skontaktuj się ze specjalistą.

Ważne jest, aby testy wypełniać regularnie.

Update aplikacji

Początkowo programiści pracujący nad aplikacją skupiali się głównie na wykorzystaniu technologii Bluetooth. Teraz dodali jeszcze kolejne funkcjonalności i opublikowano także kod źródłowy.

W ciągu kolejnych dni ministerstwo przedstawi kolejną wersję aplikacji, dostępną również na urządzeniach z systemem iOS oraz wzbogaconą o moduł wykorzystujący technologię Bluetooth. Jednocześnie twórcy rozwiązania zapraszają do podsyłania pomysłów i opinii na temat ProteGO Safe. Można je wysyłać na adres [email protected]

– Od początku prac nad aplikacją jej kluczowym elementem było zaangażowanie przedstawicieli różnych środowisk i zapewnienie zgodności z wyśrubowanymi standardami transparentności. ProteGO Safe to efekt prac kilku zespołów programistów. Każdy z nich ma swój udział, za co jesteśmy wdzięczni. Zachęcamy kolejnych do dołączenia do nas  – mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.