Mistral z kolejną inwestycją: zamyka rundę 600 mln euro przy wycenie 5,8 mld euro z nowym inwestorem wiodącym

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Mistral z kolejną inwestycją: zamyka rundę 600 mln euro przy wycenie 5,8 mld euro z nowym inwestorem wiodącym

Udostępnij:

Zaledwie sześć miesięcy temu francuski startup pozyskał 385 mln euro w ramach serii A.

Milionowe rozbieżności

Jak donosi serwis Sifted, według trzech źródeł mających bezpośrednią wiedzę na temat transakcji, Mistral zamknął rundę finansowania kapitałowego w wysokości 468 mln euro przy wycenie 5,8 mld euro. Z kolei dwóch innych informatorów twierdzi, że łączna kwota pozyskanych środków wraz z zadłużeniem wynosi 600 mln euro. Te same źródła podają, że zbiórka funduszy była prowadzona przez nowego inwestora DST Global przy współpracy z już działającą przy Mistral spółką General Catalyst.

Mistral, który buduje duże modele językowe – tę samą technologię generatywnej sztucznej inteligencji, która zasila ChatGPT OpenAI – wystartował rok temu z rundą zalążkową o wartości 105 mln euro. Następnie pod koniec 2023 r. przeprowadzono serię A o wartości 385 mln euro, prowadzoną przez Lightspeed Venture Partners i Andreessen Horowitz.

W ten sposób Mistral się jedną z najlepiej finansowanych prywatnych firm technologicznych we Francji. Obecnie startup jest również wspierany przez francuski bank publiczny Bpifrance, globalną firmę VC Index Ventures, amerykańską firmę chmurową Salesforce’s VC ramię Salesforce Ventures i platformę AI Databricks.

Zbyt blisko bigtech?

W lutym firma podpisała umowę dystrybucyjną z Microsoftem, w ramach której amerykański gigant komputerowy objął udziały we francuskim startupie. Partnerstwo nie było postrzegane pozytywnie przez wszystkich. Tym, co interesowało krytyków było to, czy tak bliska relacja z branżą bigtech nie zaszkodzi Mistralowi w dążeniu do pozycji europejskiego technologicznego lidera.

Mistral specjalizuje się w branży wielojęzycznej sztucznej inteligencji, a jego najnowszy model Mistral Large posługuje się pięcioma językami: francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim.

Ostatnimi czasy o francuskich firmach działających w obszarze sztucznej inteligencji było głośno. Paryski startup H, zajmujący się agentową sztuczną inteligencją, pozyskał niedawno 220 mln euro w rundzie zalążkowej, podczas gdy w ubiegłym roku amerykańska firma Poolside zamknęła 126 mln dolarów, zanim przeniosła swoją siedzibę do stolicy Francji.

Czytaj także: