Młodzi przedsiębiorcy byli gośćmi Firmamentu. Jak według nich robi się biznes?

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Audycja Firmament w Radiu 357 – młodzi przedsiębiorcy

Udostępnij:

Niektórzy z nich to wciąż uczniowie szkoły podstawowej, inni dopiero podjęli studia. Niemniej mają ze sobą wiele wspólnego: są młodzi i robią biznes, a w minioną środę wzięli udział w programie Firmament na antenie Radia 357. Poniżej znajdziesz relację z audycji, której gośćmi byli młodzi przedsiębiorcy.

Skąd w młodych ludziach bierze się potrzeba rozwijania własnych projektów?

– Mając osiem lat, powtarzałam rodzicom, że chcę pracować sama na siebie, że chce być swoim szefem. Mówiłam tak najprawdopodobniej za sprawą rodziców, którzy od początku wpajali mi, że dużo potrafię i że sporo osiągnę w życiu. Po co pracować dla kogoś, skoro można pracować na siebie? – powiedziała na antenie Radia 357 Kira Sukhoboichenko, założycielka fundacji Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków, która pomaga dzieciom odkrywać swoje pasje i potencjał.

Rodzicielstwo a przedsiębiorczość

O znaczeniu rodzicielstwa i wpływie wychowania na przedsiębiorcze aspiracje najmłodszych opowiedział również Eryk Kłopotowski, którego 10-letni syn Xawery rozwija aplikację HereForX służącą rodzicom do sprawnego odbierania dzieci ze szkoły.

– Ważne jest, aby dawać dzieciom przestrzeń do rozwoju w tych kierunkach, które same sobie wybrały. A jeśli dziecko ma szczęście znajdować się w środowisku – czy to szkolnym, czy rodzinnym – które stymuluje pasje i wspiera w przeskakiwaniu z jednego pomysłu na drugi, to takie dziecko ma sporo szczęścia i może się realizować – powiedział ojciec młodego przedsiębiorcy.

Co decyduje o sukcesie w młodym wieku?

– Gdy ze swoimi studentami w programach MBA w Szkole Głównej Handlowej analizujemy sytuację młodych startupowców, których biznesy osiągnęły spektakularne sukcesy, zaczynamy od dostrzeżenia kwestii szczęścia. Ja definiuje je w ten sposób: być w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Czy gdyby Mark Zuckerberg zamieszkał w innym akademiku, z innymi kolegami, to czy dzisiaj istniałby Facebook? Uniwersalna odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi: trudno powiedzieć – powiedział gość specjalny Firmamentu prof. SGH Rafał Mrówka.

Dodał również, że szczęściu trzeba pomagać.

A takimi sprzyjającymi szczęściu czynnikami mogą być na przykład:

  • Dobra szkoła,
  • Inspirujący przyjaciele,
  • Mentorzy i otwartość na ich wiedzę,
  • Zaszczepiona w domu żyłka przedsiębiorczości,
  • Inspirujące lektury,
  • Błędy na pierwszych etapach kariery.

– Jeśli mamy to wszystko, ale nie znajdziemy się w odpowiednim miejscu i czasie, czyli nie będziemy mieć szczęścia, czynniki w pełni racjonalne nie wystarczą, żeby osiągnąć sukces – powiedział prof. Rafał Mrówka. Podobnego zdania jest założyciel Slacka – Stewart Butterfield – o czym pisaliśmy w artykule pt. „Zbudowałem firmę, mając farta”. Liczysz na szczęście, czy jesteś kowalem własnego losu?.

Przedsiębiorczość młodymi oczami

Jednym z gości Firmamentu był Jan Bartkowiak, założyciel i prezes fundacji Econverse, z którym rozmawiałem w ubiegłym roku. Wtedy Jan powiedział mi, czym według niego jest przedsiębiorczość. A według niego jest nią: „proaktywne podejście do życia. To działanie ukierunkowane na rozwiązywanie problemów, które często mogą być większe od ciebie. To również chęć uczenia się i tworzenie”.

Jeśli jesteś ciekaw, co jeszcze powiedział mi Jan Bartkowiak, zachęcam do przeczytania wywiadu – znajdziesz go tutaj, a jeśli chcesz posłuchać audycji Firmamentu, którą relacjonuję w tym tekście, zapraszam do aplikacji Radio 357.