Technologia ta zwiększa bezpieczeństwo i wygodę płatności dzięki zastępowaniu danych karty identyfikatorem cyfrowym, tzw. tokenem. Usługa mobilnych płatności zbliżeniowych Visa jest dostępna dla wszystkich debetowych i kredytowych kart Visa wydanych przez Bank Millennium klientom indywidualnym.
Tokenizacja staje się fundamentem dla rozwoju nowoczesnych płatności cyfrowych. Zajmuje ona kluczowe miejsce w wizji rozwoju płatności Visa, zapewniając konsumentom dokonywanie bezpiecznych i wygodnych zakupów za pomocą dowolnego urządzenia połączonego z internetem oraz umożliwiając partnerom Visa wdrażanie innowacyjnych rozwiązań płatniczych w sposób łatwy i szybki.
– Gratulujemy Bankowi Millennium i doceniamy wysiłek włożony przez bank w to skomplikowane wdrożenie. Dzięki naszej współpracy Polska jest pierwszym krajem w Europie, gdzie wprowadzone zostało własne rozwiązanie płatnicze banku bezpośrednio oparte o tokenizację Visa – powiedział Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce. – Visa umożliwia swoim partnerom wdrażanie bezpiecznych rozwiązań płatniczych zgodnych z ich wizją rozwoju. Jednocześnie, dzięki tokenizacji, wydawcy kart Visa mogą korzystać z rozwiązań tworzonych przez firmy technologiczne i inne nowe podmioty działające na rynku płatniczym – dodał Adrian Kurowski.
Bank Millennium, aby udostępnić we własnej aplikacji mobilne płatności zbliżeniowe Visa wykorzystujące tokenizację, w pierwszym kroku musiał zintegrować je tak, jak robią to inne banki wydające karty Visa integrujące się z usługą tokenizacji. W drugim kroku – zgodnie ze swoimi potrzebami – bank wdrożył tokenizację dodatkowo, jako instytucja wnioskująca o wydawanie tokenów. W ten sposób, dzięki technologii Visa, osiągnął swoje założenia biznesowe.
Klienci Banku Millennium mogą dokonywać mobilnych płatności zbliżeniowych Visa we wszystkich terminalach akceptujących płatności zbliżeniowe – w Polsce jest to ponad pół miliona urządzeń, które stanowią przeszło 90% całej sieci akceptacji w kraju1. Do końca tego roku w Polsce i do końca 2019 r. w Europie mobilne płatności zbliżeniowe Visa będą akceptować niemal wszystkie terminale.
Mobilne płatności zbliżeniowe Visa za pomocą aplikacji Banku Millennium są dostępne dla użytkowników smartfonów wyposażonych w technologię NFC oraz system operacyjny Android w wersji 4.4 lub wyższej.
– Liczba użytkowników bankowości mobilnej w Banku Millennium wzrosła przez ostatni rok o 42%. Stale wzbogacamy naszą aplikację o nowe rozwiązania, ułatwiające codzienne życie użytkowników. Teraz, dzięki uruchomionej we współpracy z firmą Visa usłudze tokenizacji kart płatniczych, klienci Banku Millennium mogą w aplikacji mobilnej w kilka chwil utworzyć wirtualny odpowiednik swojej karty płatniczej i wygodnie płacić telefonem zbliżeniowo w technologii HCE. Bank Millennium udostępnił tę usługę jako jeden z pierwszych banków w Polsce. Co istotne, tokenizacja odbywać się będzie w ramach aplikacji banku, bez korzystania z rozwiązań firm trzecich. Jestem przekonany, że ta nowoczesna, a przy tym niezwykle prosta, wygodna i bezpieczna metoda płatności, będzie chętnie wykorzystywana przez naszych klientów – mówi Ricardo Campos, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.
Tokenizacja motorem rozwoju płatności cyfrowych
Tokenizacja Visa jest usługą uniwersalną – pozwala zarówno na zaoferowanie klientom rozwiązań płatniczych dostarczanych przez największe globalne firmy technologiczne, jaki i na bezpośrednie wykorzystanie jej w ramach własnego rozwiązania płatniczego banku. W przyszłości coraz więcej graczy będzie tworzyć nowe rozwiązania, które dzięki tokenizacji Visa będą mogły zostać łatwo i szybko zaoferowane konsumentom na całym świecie, także w Polsce.
Tokenizacja wdrażana jest obecnie w 12 krajach Europy, a na całym świecie wykorzystuje się ją przy płatnościach mobilnych oferowanych przez ponad 1,3 tys. instytucji finansowych w 27 krajach – poza Polską m.in. we Francji, Irlandii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii.
Bezpieczeństwo i wygoda
Dzięki tokenizacji wrażliwe dane karty Visa pozostają niedostępne w procesie przetwarzania danych transakcji – zastępuje je token płatniczy, czyli specjalny identyfikator złożony z ciągu cyfr. Tokeny płatnicze mogą być przypisane do konkretnego urządzenia z dostępem do internetu, detalisty lub nawet do konkretnego sposobu użytkowania. Tokenizacja znacznie zwiększa bezpieczeństwo płatności – przykładowo token utworzony dla płatności zbliżeniowych nie zadziała przy transakcjach w internecie. Z kolei w przypadku utraty bądź kradzieży urządzenia, w którym zarejestrowano „stokenizowaną” kartę, token może zostać łatwo i szybko zdezaktywowany przez użytkownika karty lub bank, bez konieczności zastrzegania samej karty. Tak samo w odwrotnym kierunku – jeśli karta płatnicza zostanie zgubiona lub skradziona, czekając na wydanie jej duplikatu, użytkownik wciąż może dokonywać płatności za pomocą urządzeń wykorzystujących „stokenizowane” karty.
Z tokenizacji Visa korzystają również detaliści, którzy przechowują dane płatnicze klientów, a w przyszłości pozwoli ona również użytkownikom wygodnie płacić z poziomu samochodów wyposażonych w system multimedialny, przy użyciu urządzeń gospodarstwa domowego oraz wielu innych urządzeń połączonych z internetem.