Mocniej koncentrujemy się na deep-techu. Podsumowanie roku Kvarko

Dodane:

Paweł Wielgus Paweł Wielgus

kvarko

Udostępnij:

Spółki, które wsparliśmy na etapie pre-seed/seed, prowadzą obecnie prace badawczo‑rozwojowe lub są tuż po zakończeniu fazy proof of concept. Nasze spółki realizują plany biznesowe: albo skutecznie weryfikują model biznesowy i zaczynają prowadzić działalność generującą gotówkę, albo też pozyskują kolejne rundy finansowania i mogą się dalej rozwijać.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne, akceleratory i fundusze venture capital podsumowują 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

Kvarko jest funduszem zasiewowym, zapewniającym pierwszą rundę finansowania projektom w bardzo wczesnej fazie rozwoju (najczęściej jeszcze na etapie koncepcyjnym i laboratoryjnym), głównie takim, dla których pozyskanie dofinansowania z klasycznych funduszy inwestycyjnych nie jest możliwe. W przypadku projektów deep-techowych, mocno zakorzenionych w naukach ścisłych, z wysokim progiem wejścia na poziomie własności intelektualnej (a właśnie w takie od 2017 r. inwestuje fundusz Kvarko w ramach Bridge Alfa), jeszcze nie czas na podsumowania w skali całego portfela.

Kierunek inwestycji

Zespół Kvarko tworzą osoby wywodzące się ze świata nauki oraz z doświadczeniem w biznesie. Ściśle współpracują z uczelniami, oraz instytutami Polskiej Akademii Nauk, weryfikując potencjał komercjalizacji projektów, w które decydują się inwestować. Nic dziwnego, że projektów szukają głównie w sektorze LifeSciences, szczególnie z obszaru biotechnologii, inżynierii biomedycznej, weterynarii, ale także związanych z rolnictwem. Są to najczęściej projekty długoterminowe, wieloetapowe i skomplikowane, wymagające cierpliwości inwestora. Kvarko rozważa większą dywersyfikację portfela i inwestycje, które w dość krótkim czasie zaczną generować zyski.

Inwestycje 2019

Od początku działalności do Kvarko wpłynęło blisko 500 projektów, z czego fundusz zainwestował w 13 z nich, na łączną kwotę blisko 16 mln zł. W 2019 r. zrealizowano 4 inwestycje. Dodatkowo kilku spółkom portfelowym Kvarko zapewniło kolejne rundy finansowania.

itTicket Sp. z o.o.

Działalność itTicket koncentruje się na tworzeniu platformy edukacyjnej wspomagającej rozwój przyszłych programistów, w szczególności studentów (nie tylko kierunków informatycznych) i uczniów szkół ponadpodstawowych. Z drugiej strony, poprzez dostarczanie obiektywnych charakterystyk użytkowników, platforma ma służyć przyszłym pracodawcom do pozyskiwania z rynku pracowników o zweryfikowanych, pożądanych umiejętnościach programistycznych (jej integralnym elementem będzie zautomatyzowany, obiektywny, ekspercki system rekomendacji użytkowników, oparty o algorytmy sztucznej inteligencji). Projekt powstał w odpowiedzi na problemy kadrowe w branży IT.

Captive Portal Installer Sp. z o.o.

Spółka tworzy narzędzie, które będzie umożliwiało samoczynną konfigurację urządzenia sieciowego oraz zdalne wdrożenie tzw. captive portalu, czyli strony internetowej wyświetlanej użytkownikom otwartej, darmowej sieci WiFi, w celu przyznania dostępu do Internetu po udanej autentykacji. CPI stanowić będzie element tzw. inteligentnego WiFi i umożliwi tworzenie oraz zarządzanie bazami danych klientów, korzystających z darmowej sieci. Obecnie na rynku nie funkcjonuje żadne rozwiązanie umożliwiające samoczynną konfigurację urządzenia sieciowego oraz zdalnego wdrożenia captive portalu.

Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie dostawców otwartych sieci WiFi, u których problematyczna jest konieczność fizycznej instalacji oraz zatrudniania specjalistów do wykonywania tego typu działań u klienta docelowego. Wpływa to na czas realizacji prac, podnosi koszty całego procesu oraz wprowadza ograniczenie terytorialne w ekspansji na nowe rynki.

Brelecton Systems Sp. z o.o.

Spółka prowadzi prace nad stworzeniem modułowego systemu laboratoryjnego automatyzującego procesy nakładania cienkich warstw (pojedynczych i wielowarstw). Taka automatyzacja przyczyni się do uzyskania wysokiej powtarzalności, możliwości testowania różnych rozwiązań i ich optymalizacji przy minimalnym nakładzie pracy. System znajdzie zastosowanie w wielu obszarach, gdzie obecnie wykorzystywane są cienkie warstwy, m.in. w optyce (filtry interferencyjne), fotonice, optoelektronice (m.in. diody LED, FET), w układach wielowarstwowych (np. filtry interferencyjne), przy warstwach zabezpieczających czy warstwach nadających materiałom nowe właściwości (np. wytwarzanie warstw hydrofobowych).

LBL Systems Sp. z o.o.

Spółka projektuje rodzinę nowych drukarek 3D w technologii FDM (ang. Fused Deposition Modeling) – przetwórstwa termoplastycznych tworzyw sztucznych, w metodzie przyrostowej. W porównaniu z konkurencyjnymi produktami obecnymi na rynku, nowa linia drukarek zapewniać będzie wyższą prędkość i dokładność druku 3D, przy jednoczesnym zmniejszeniu uciążliwości pracy z urządzeniem (m.in. poprzez redukcję emisji hałasu podczas druku). Dzięki nowej konstrukcji głowicy drukującej możliwe będzie również zwiększenie gamy materiałów do druku 3D, poprzez uwzględnienie materiałów termoplastycznych gwarantujących większą wytrzymałość gotowych produktów, bez konieczności wymiany filamentu.

Największe sukcesy w minionym roku

SatRevolution

SatRevolution projektuje i produkuje satelity bardzo małych rozmiarów. W kwietniu 2019 r. spółka wysłała pierwsze nanosatelity na orbitę okołoziemską. W październiku zaś dołączyła do konsorcjum „Polska Misja na Marsa”, które przy współpracy z Virgin Orbit – firmą Richarda Bransona, zamierza w przeciągu 3 lat dotrzeć ze swoimi technologiami na Marsa.

QNATechnology

QNA Technology produkuje kropki kwantowe. Spółka pozyskała kolejnych inwestorów i uzyskała rekomendację do Szybkiej Ścieżki na ok. 2,5 mln zł, w ramach której stworzy tusze do drukowania przemysłowego zawierające kropki kwantowe. Dodatkowo zakwalifikowała się do programu InCredibles 2019 prowadzonego przez Sebastiana Kulczyka oraz (jako jedna z kilkunastu na całym świecie) do tajwańskiego programu inkubacyjnego Garage+ Global Startup.

DEBN

DEBN wdraża igłę biopsyjną nowej generacji. Spółka znalazła się na liście rekomendowanych beneficjentów do uzyskania dofinansowania na realizację projektu w ramach „Szybkiej ścieżki” (całościowa kwota dotacji: 3,2 mln zł). Dodatkowo zakwalifikowała się do prestiżowego programu akceleracyjnego Mass Challenge Switzerland. Obecnie spółka przygotowuje się do rozpoczęcia badań klinicznych z udziałem stworzonej igły biopsyjnej.

Tempo jest problemem

Tempo, w jakim nasze spółki pozyskują kolejne rundy finansowania, nie jest satysfakcjonujące. Na rynku wciąż dominuje pogląd, że najważniejsze jest generowanie gotówki. Tymczasem w naszych projektach wartość budowana jest najczęściej w oparciu o własność intelektualną. Aktywnie wspieramy w tym obszarze nasze startupy i odnosimy sukcesy, ale nie zawsze sprawy idą po naszej myśli.

Plany na 2020 rok

Przyszły rok będzie pracowity. Mamy ambitne plany inwestycyjne i kilka naprawdę ciekawych projektów w zanadrzu. Mocniej koncentrujemy się na deep-techu – mamy coraz lepszy ogląd tego obszaru i nawiązujemy współpracę z ciekawymi zespołami naukowymi, dla których biznes nie jest odskocznią od uczelni, a realną szansą na wdrożenie w życie własnych koncepcji.

Dla Kvarko będzie to też rok, w którym kilka spółek portfelowych, po zamknięciu intensywnej fazy badawczej, zaprezentuje na rynku finalne rozwiązania. Wszystkich czeka sporo emocji, ponieważ taki rynkowy coming out zweryfikuje kierunki dalszego rozwoju tych spółek.

– Zamierzamy zawalczyć też o większe rundy finansowania dla kilku naszych projektów. Wisienką na torcie są plany dotyczące utworzenia znacznie większego funduszu niż obecny, ale o tym więcej już w 2020 r.

 

Autor:

dr inż. Paweł Wielgus, prezes funduszu zasiewowego Kvarko

 

Redakcja: Kasia Krogulec