Mojo Vision stworzył inteligentną soczewkę kontaktową, która pozwala widzieć w ciemności

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

inteligentna soczewka kontaktowa

Udostępnij:

Startup Mojo Vision z Kalifornii stworzył „Invisible Computing” – soczewkę w postaci miniaturowego wyświetlacza. Rozwiązanie ma wiele przydatnych funkcji – np. pokazuje aktualne informacje i pozwala mu widzieć w ciemności.

Wynalazek to na razie prototyp. Gotowy produkt ujrzy światło dzienne za ok. 2 lata.

Jak działa inteligentna soczewka?

Soczewka działa w ten sam sposób co okulary do odbioru rzeczywistości rozszerzonej (VR). Gadżet nakłada się bezpośrednio na gałkę oczną, więc użytkownik może z niego korzystać także wtedy, gdy zamknie powieki.

Za pomocą inteligentnej soczewki można dotrzeć do potrzebnych informacji bez używania rąk.

Drew Perkins, dyrektor generalny Mojo Vision, zapewnia, że nosząc inteligentną soczewkę, użytkownik będzie otrzymywał informacje tylko wtedy, gdy będzie ich potrzebował.

Mojo Vision poinformował również, że współpracuje z amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA), aby opracować specjalną soczewkę, przeznaczoną dla osób niedowidzących. Druga wersja soczewki będzie posiadać funkcje powiększania obrazu i wyostrzania szczegółów w czasie rzeczywistym.

Okulary z biosensorem dla cukrzyków

Innym wynalazkiem związanym z optyką są niedawno powstałe okulary wyposażone w biosensor. Zadaniem tych okularów jest pomoc diabetykom badać poziom cukru we krwi.

Okulary posiadają mały czujnik umieszczony na jednym z nosków. Czujnik może przybliżyć się do kanału łzawiącego i mierzyć stężenie glukozy we łzach.

Poziom glukozy we łzach rośnie i spada proporcjonalnie do poziomu glukozy we krwi. Dlatego ilość glukozy we łzach jest bardzo zbliżona do ilości glukozy we krwi.

Główna badaczka Laís Canniatti Brazaca, lekarz i pracownik naukowy Instytutu Chemii w São Carlos, powiedział, że stężenia różnych metabolitów we łzach odzwierciedlają jednocześnie ich poziomy we krwi.

Brazaca dodała, że urządzenie może również mierzyć poziom witamin i alkoholu we krwi poprzez elektrodę zamontowaną przy okularach.

System działa, gdy użytkownik uroni łzy, które następnie zetkną się z oksydazą glukozy znajdującą się w czujniku.

Okulary opracowały zespoły z Instytutu Fizyki na Uniwersytecie w São Paulo oraz Wydziału Nanoinżynierii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

 

Fot.mat.pras. Mojo Vision