Naukowcy stworzyli okulary wyposażone w biosensor. Pomogą diabetykom zbadać poziom cukru we krwi

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

okulary dla cukrzyków

Udostępnij:

Innowacyjne okulary wyposażone w biosensor mogą stać się alternatywnym sposobem badania poziomu glukozy we krwi dla osób cierpiących na cukrzycę.

Okulary opracowały zespoły z Instytutu Fizyki na Uniwersytecie w São Paulo oraz Wydziału Nanoinżynierii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Jak działają okulary?

Okulary posiadają mały czujnik umieszczony na jednym z nosków. Czujnik może przybliżyć się do kanału łzawiącego i mierzyć stężenie glukozy we łzach.

Poziom glukozy we łzach rośnie i spada proporcjonalnie do poziomu glukozy we krwi. Dlatego ilość glukozy we łzach jest bardzo zbliżona do ilości glukozy we krwi.

Główna badaczka Laís Canniatti Brazaca, lekarz i pracownik naukowy Instytutu Chemii w São Carlos, powiedział, że stężenia różnych metabolitów we łzach odzwierciedlają jednocześnie ich poziomy we krwi.

Brazaca dodała, że urządzenie może również mierzyć poziom witamin i alkoholu we krwi poprzez elektrodę zamontowaną przy okularach.

System działa, gdy użytkownik uroni łzy, które następnie zetkną się z oksydazą glukozy znajdującą się w czujniku.

Chociaż koncepcja jest ciekawa, pojawia się pytanie, jak wiele korzyści odniosłyby okulary w porównaniu z monitorami glukozowymi flash lub monitorami glukozowymi, które nie wymagają wymuszonej stymulacji łez.

Jeśli naukowcy będą kontynuować prace nad okularami, mogą być zmuszeni do zapewnienia, że czujnik nie stwarza możliwości przypadkowego zranienia oka.

Naukowcy nie podali jeszcze daty, kiedy okulary mogłyby być dostępne w sprzedaży.

W przyszłości będzie możliwe naprawianie DNA?

Okazuje się, że w przyszłości będziemy mogli zapobiegać chorobom o podłożu genetycznym – być może również cukrzycy.

Naukowcy prowadzą aktualnie badania nad potencjałem terapii genowych. Takie terapie kiedyś staną się jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w procesie leczenia.

Spopularyzowanie testów genetycznych umożliwi oszacowanie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych oraz dobranie leków, które najlepiej działają na danego pacjenta.

Badacze prowadzą także eksperymenty z innowacyjnymi metodami leczenia, które umożliwią edycję ludzkiego genomu, co pozwoli w przyszłości zapobiegać chorobom o podłożu genetycznym.

W Polsce badania tego typu prowadzone są przez Warsaw Genomics we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Firma planuje przeanalizowanie genomu wszystkich Polaków, aby wytypować osoby, u których występuje podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwór.