Musimy wymyślić, jak kontynuować rozwój technologii bez niszczenia świata. Nie da się kodować na martwej planecie – Craig Spence (Spotify)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Musimy wymyślić, jak kontynuować rozwój technologii bez niszczenia świata. Nie da się kodować na martwej planecie – Craig Spence (Spotify)

Udostępnij:

Jak będzie wyglądała przyszłość kodowania? Między innymi na to pytanie odpowiada Craig Spence, senior engineer pracujący w Spotify – jeden z prelegentów na Infoshare 2021.

Czym zajmujesz się w Spotify?

Craig Spence: Jestem starszym inżynierem pracującym nad aplikacją desktopową i Web Playerem. Moja praca jest bardzo zróżnicowana. W niektóre dni poprawiam architekturę aplikacji lub piszę kod funkcjonalności. W inne pracuję z projektantami i badaczami, aby dowiedzieć się, co powinniśmy zbudować. Bardzo lubię pracować z narzędziami, czy to pisząc automatyzację testów, procesy budowania, czy cokolwiek innego. Jest kilka różnych zespołów, które pracują nad tymi aplikacjami, ale i tak mamy okazję spróbować swoich sił w wielu różnych rzeczach.

Na Infoshare przedstawisz prezentację zatytułowaną „Do You Want To Build A Build Tool?”. Czy mógłbyś powiedzieć o niej trochę więcej?

Ta prelekcja to opowieść oparta na disneyowskiej „Krainie lodu”. Słuchacze dowiedzą się wszystkiego o tworzeniu narzędzi do budowania przy użyciu JavaScript. To będzie świetna zabawa! Poruszymy wszystkie rodzaje tematów, od pracy ze ścieżkami do plików, przez parsowanie, po manipulację kodem. Robi się całkiem technicznie, ale będzie również mnóstwo uroczych obrazków do obejrzenia, aby mózg słuchacza zrobił sobie przerwę na przetworzenie wszystkich informacji.

Dlaczego wybrałeś właśnie ten temat?

Myślę, że nauka o narzędziach do budowania jest trochę jak supermoc! Budowanie umiejętności automatyzacji rzeczy i pracy z kodem źródłowym otworzyło przede mną zupełnie nowe możliwości. Uważam, że jest to bardzo interesujące. To temat, z którym wiele osób styka się na studiach informatycznych, ale wielu inżynierów samouków mogło się z nim jeszcze nie spotkać. Lubię pokazywać ludziom, że choć jest to dość techniczne, to nie jest czarną magią i każdy może nauczyć się pisać własne narzędzia.

Kto powinien zobaczyć Twoją prezentację?

Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, jak działa system budowania narzędzi, lub kto chce się dowiedzieć więcej! Wykład omawia głównie narzędzia JavaScript, ale koncepcje są takie same dla wszystkich ekosystemów programowania. Wystąpienie może zobaczyć również każdy, kto lubi Disneya lub film „Kraina lodu”.

Jakie trendy uważasz obecnie za interesujące dla deweloperów?

Ponieważ skupiam się głównie na front-endzie, jestem naprawdę zafascynowany nowoczesnymi frameworkami i narzędziami oraz tym, jak działają, aby pomóc programistom budować lepsze doświadczenia dla ich użytkowników. Wydaje mi się, że jest coraz większy nacisk na to, aby uczynić sieć dostępną dla każdego, niezależnie od tego, czy jesteś daltonistą, jak ja, czy korzystasz z sieci gdzieś, gdzie nie ma połączenia z 5G.

Szczególnie interesują mnie niektóre pomysły Angulara, Svelte i innych społeczności, gdzie framework traktuje języki webowe (HTML/JS/CSS) jako cel kompilacji. Programista może używać potężnych abstrakcji, a framework kompiluje je do zoptymalizowanego kodu. Podoba mi się pomysł wbudowania dostępności i wydajności w narzędzia, aby więcej programistów mogło osiągać sukces.

Jaka będzie przyszłość kodowania? Czy możesz sobie wyobrazić jak może wyglądać kodowanie w ciągu następnych 10 lat?

Przyznam, że nie jestem zbyt dobry w przewidywaniu przyszłości. Z tego, co widziałem i słyszałem, wiele technologii wydaje się być trochę jak wahadło. Myślę, że technologia webowa obecnie wraca do robienia większej liczby rzeczy na back-endzie. Może za 10 lat znowu się to odwróci? Myślę, że abstrakcje i narzędzia będą nadal się udoskonalać; przeglądarki/urządzenia będą coraz bardziej wydajne, a programiści będą zużywać tyle RAM-u i CPU, ile mają do dyspozycji.

Pojawiają się narzędzia AI, które pomagają w kodowaniu. Narzędzia oparte na chmurze będą nadal coraz lepsze. Wszystko to jest dla mnie bardzo ekscytujące.

Ale jest to w większości nieistotne, ponieważ priorytetem musi być wymyślenie, jak kontynuować rozwój technologii bez niszczenia świata. Mamy obowiązek wobec przyszłości, aby dowiedzieć się, jak odwrócić niektóre ze szkód, które wyrządzili ludzie. W naszej branży jest kilka naprawdę wielkich mózgów, więc wciąż jestem optymistą, że uda nam się to opracować. Nie da się kodować na martwej planecie.

 

Infoshare 2021 – festiwal społeczności napędzanej technologią!

Infoshare 2021 – największa konferencja technologiczna w CEE, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 października w Gdańsku. Co roku uczestniczą w niej tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 5 scen tematycznych, kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów. Podczas Infoshare 2021 poznamy również finalistów Startup Contest.

Kup bilet już dziś!