Na bieżąco skontrolują jakość ścieków wodnych produkowanych przez przedsiębiorstwa – nowy deeptech z Wrocławia

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Na bieżąco skontrolują jakość ścieków wodnych produkowanych przez przedsiębiorstwa – nowy deeptech z Wrocławia

Udostępnij:

Spectrally jest startupem rozwijającym autorską technologię do monitoringu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. Technologia to złożony system oparty o zaawansowane metody optyczne – w tym miniaturową spektroskopię Ramana. Spółka działa od 2022 roku i ma siedzibę we Wrocławiu, gdzie zatrudnia 10 osób. Obecnie posiada MVP systemu, który jest gotowy do wdrożenia u pierwszych klientów.

Dlaczego powstało Spectrally?

Ogromnym problemem jest kurczący się zasób wód słodkich, przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na czystą wodę. Przy działaniach przemysłu, takich jak wylewanie ścieków przemysłowych, pojawianie się wycieków czy produkcja emisji atmosferycznych, musimy skupić się na jej ochronie. Nie ma jednak wystarczających metod kontroli jakości. Obecne systemy monitoringu jakości wody opierają się na testach laboratoryjnych i są przede wszystkim czasochłonne (na wyniki trzeba czekać nawet miesiąc), kosztowne i mało opłacalne. Dużym problemem jest także brak odpowiednich narzędzi dla instytucji nadzorujących jakość wody. Sama sytuacja sprzed 2 lat dotycząca zanieczyszczenia Odry dała founderom spółki mocno do myślenia. Wyłowiono ponad 360 ton śniętych  ryb na prawie 500 km odcinku rzeki. To pokazuje jak ważne jest skupienie się na ochronie wód i środowiska. 

W ciągu kilku lat każde przedsiębiorstwo przemysłowe będzie musiało monitorować swoje odpady. To za sprawą Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r., która wprowadzi obowiązek należytej staranności w odniesieniu do poszanowania praw człowieka i kwestii środowiskowych dla określonych grup przedsiębiorstw, co oznacza, że przedsiębiorstwa te będę zmuszone wprowadzić monitoring i kontrolę odpadów. Spectrally pozwoli im na bieżąco kontrolować jakość ścieków wodnych produkowanych przez przedsiębiorstwa. 

Cechy rozwiązania to:

  • pomiar w czasie rzeczywistym, szybki, bez zużywalnych komponentów, nie wymagane przygotowanie próbki, idealne do badania przepływowego,
  • wynikiem pomiaru jest widmo spektrofotometryczne substancji zawierające „odciski palców” obecności poszukiwanych substancji i ich stężeń. W ten sposób system automatycznie może ostrzegać o zagrożenia np skażeniem. 
  • niski koszt wytworzenia rozwiązania i jego utrzymania,
  • gotowa platforma technologiczna, która umożliwia łatwe dostosowanie do unikalnych potrzeb klienta,
  • rozwiązanie, które jest zautomatyzowane i nie wymaga specjalistycznej obsługi,
  • nasz system jest wysoce dedykowany pod klienta (przystosowujemy każdy element systemu pod wymagane substancje do badania)

Jak działa urządzenie? 

Urządzenie podłączamy bezpośrednio do rury ściekowej. Pod wpływem ciśnienia woda odprowadzana jest do części zrobionej ze szkła kwarcowego i prześwietlana wiązką światła laserowego spektroskopii Ramana. Parametry odbitych wiązek światła informują nas o występujących stężeniach związków chemicznych. Otrzymanie wyników w czasie rzeczywistym pozwala na szybka reakcję i uniknięcie potencjalnych zagrożeń.

Startup został doceniony już na początku swojej drogi. Zaprezentował własną technologię na trzeciej edycji Programu Grantowego ING Polska 28. czerwca tego roku. Wśród 10 finalistów Spectrally miał zaszczyt przedstawić się jako ten, który będzie miał realny wpływ na ochronę środowiska wodnego. 

Aktualnie spółka szuka fabryk do pilotaży wdrożeniowych rozwiązania, w celu potwierdzenia product-market-fit i budowania product-market-fit dla przyszłych klientów. Sprzedaż urządzenia planowana jest już na przyszły rok.

 

3: DeepTech is king: kolejne inwestycje, nowy fundusz i exit (30.06–13.07)

Nowy, polski fundusz Radix zainwestuje w projekty DeepTech