Na polskim rynku pojawił się SIGNIUS – kolejny podpis elektroniczny ze zdalną weryfikacją tożsamości

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Na polskim rynku pojawił się SIGNIUS – kolejny podpis elektroniczny ze zdalną weryfikacją tożsamości

Udostępnij:

mSzafir i eDO App mają nowego konkurenta. Na polskim rynku wystartował SIGNIUS, kolejne narzędzie do zdalnego podpisywania dokumentów. Firma zdobyła wszelkie niezbędne europejskie certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa. Z oferty fintechu mogą korzystać firmy oraz klienci indywidualni. 

Dla uporządkowania: mSzafir tworzony jest przez KIR i jest dedykowany klientom PKO Banku Polskiego, eDO App współpracuje z Autenti, natomiast SIGNIUS w kwestii weryfikacji tożsamości wspierany jest przez startup Authologic.

– Odpowiadając na obecne potrzeby i patrząc w przyszłość SIGNIUS przygotował rozwiązanie, które sprawdzi się w zmienionych warunkach społecznych – zarówno teraz, jak i po pandemii, ale też zapewni pełne bezpieczeństwo w sytuacji ponownego lockdownu – napisał na stronie firmy Maciej Zygmański, Business Development Manager w SIGNIUS.

Jak to działa?

Aby móc podpisywać elektronicznie dokumenty za pośrednictwem SIGNIUSA trzeba przejść jednorazową weryfikację tożsamności, która odbędzie się za pśrednictwem wideokonferencji podczas pierwszego podpisywania dokumentów. Po przejściu tego procesu, który według twórców rozwiązania zajmuje kilka minut, od razu można korzystać z elektronicznego podpisu.

Kiedy zweryfikujemy swoją tożsamość trzeba wybrać dokument i przesłać go do aplikacji. Następnie otrzymujemy smsa z kodem, który trzeba wprowadzić w aplikacji, aby potwierdzić swoją tożsamość. Po wpisaniu hasła wskazane dokumenty automatycznie zostają podpisane i można pobrać je z platformy. Dodatkowo na wskazanego maila przychodzi potwierdzenie o złożeniu podpisu.

#CyberMadeInPoland

Choć oficjalne informację o starcie SIGNIUSA dopiero teraz pojawiły się w mediach, firma od jakiegoś czasu pojawiała się na branżowych eventach i angażowała w różnego rodzaju akcje. Przykładowo SIGNIUS dołączył do grona Współzałożycieli Klastra #CyberMadeInPoland – organizacji zrzeszającej ponad 40 polskich firm z branży cyberbezpieczeństwa.

Jak czytamy na stronie firmy #CyberMadeInPoland to platforma do współpracy w zakresie kształtowania i rozwoju bezpiecznej cyberprzestrzeni w Polsce oraz promocji polskiego przemysłu cyberbezpieczeństwa na arenie międzynarodowej. Platforma ma stymulować także współpracę sektora z instytucjami naukowymi, podmiotami administracji publicznej oraz korporacjami międzynarodowymi. Inicjatorem pomysłu jest Instytut Kościuszki, a Partnerem Wspierającym Związek Cyfrowa Polska.

Wszystko wskazuje na to, że mSzafir i eDO App zyskali mocnego konkurenta. Zapewne nie ostatniego, bo okres pandemii koronawirusa bardzo mocno przyspieszył cyfryzację niemalże w każdych obszarach naszego życia. Płatności online to już norma, niebawem być może tak samo będzie z podpisem elektronicznym.