IoT w Polskiej Gospodarce. Jaka jest przyszłość innowacji w Polsce?

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

IoT w Polskiej Gospodarce. Jaka jest przyszłość innowacji w Polsce?

Udostępnij:

W 2020 roku do sieci podłączonych będzie nawet 50 mld urządzeń. To perspektywa, która może stać się jednym z motorów napędowych polskiej gospodarki. Jak powinno się to wykorzystać, debatowano podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji – ”Internet Rzeczy – Polska Przyszłości”.

Grupa robocza ds. Internetu Rzeczy (IoT) została powołana w odpowiedzi na zmieniające się otoczenie technologiczne i rosnącą rolę nowych technologii w pobudzaniu wzrostu gospodarczego. Głównym celem jest wypracowanie rekomendacji działań, jakie rząd RP powinien podjąć dla zapewnienia warunków rozwoju i upowszechnienia wykorzystania technologii IoT, bazujących na polskiej myśli technicznej, służących poprawie jakości życia w Polsce oraz zagwarantowaniu przewagi konkurencyjnej polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia promocji polskich innowacyjnych firm na świecie. 

– Jesteśmy obecnie w wyjątkowym momencie. Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, czy technologia 5G zmienią naszą gospodarkę. Chcemy z tego skorzystać. Chcemy tworzyć Polskę przyszłości. Naszym zadaniem i wyzwaniem jest to, aby ten moment dobrze wykorzystać – powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji. 

W dyskusji na temat Polski przyszłości wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele nauki, biznesu i administracji. O czym dokładnie rozmawiano? Polskie miasta zarządzane IoT  – czy zmiecie nas tornado danych? – to tylko jeden z tematów. Kolejne – ”IoT – na tym da się zarobić”, czy ”Zbudujmy idealne miasto/wieś – inteligentna Polska 2025”.

W trakcie konferencji odbyła się także debata oksfordzka – pojedynek entuzjastów i sceptyków sztucznej inteligencji i Internetu Rzeczy.

Jednym z najważniejszych elementów konferencji była prezentacja raportu ”IoT w polskiej gospodarce”. Przygotowali go członkowie Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy, która w sierpniu 2018 r. powstała w Ministerstwie Cyfryzacji. W pracach Grupy uczestniczyli m.in. przedsiębiorcy, przedstawiciele branżowych izb gospodarczych, środowisk naukowych, związków i zrzeszeń pracodawców oraz organizacji społecznych.