Na ratunek owadom. Postaw obok domu dom dla pszczół

Dodane:

Jędrzej Dzierżyński Jędrzej Dzierżyński

Na ratunek owadom. Postaw obok domu dom dla pszczół

Udostępnij:

Bez pszczół nasza cywilizacja nie będzie istnieć. Dlatego tak ważna jest budowa uli, gdzie tylko się da. Włoski startup Beeing zaprojektowała specjalny zestaw do hodowli pszczół przy naszych domach.

Produkcja żywności jest uzależniona od sektora pszczelarskiego. Większość gatunków roślin uprawianych w Europie jest zależna od pszczół. Jeżeli nie będzie tych owadów, to czeka nas klęska żywnościowa. 

Pszczoły wymierają na naszych oczach, wciąż nie mogąc podać głównej przyczyny tego zjawiska – Nie da się wyróżnić jednej przyczyny spadku populacji pszczół na świecie ani pogarszania się ogólnego stanu ich zdrowia. To złożone zjawisko. Mają na nie wpływ choroby i pasożyty (m.in. Varroa destructor i Nosema ceranae) oraz rolnictwo przemysłowe, którego zakres oddziaływania na pszczoły jest bardzo szeroki. Jak podają źródła naukowe, dużą rolę w osłabianiu populacji rodzin pszczelich odgrywają stosowane na masową skalę chemiczne środki owadobójcze, zwłaszcza pestycydy z grupy neonikotynoidów. Pestycydy te wywierają bezpośredni wpływ na zdrowie pszczół, ponieważ wedle badań zmniejszają ich odporność na choroby i pasożyty. Ponadto, istotne znaczenie mają też zmiany klimatu, które dodatkowo pogarszają stan zdrowia owadów zapylających – czytamy na stronie Greenpeace Polska. 

Przydomowy ul 

Beeing, włoski startup, zaprojektował zestaw do hodowli pszczół o nazwie B-box, którego nieduże wymiary urządzenia oraz bezpieczny i łatwy sposób obsługi pozwolą umieścić go w ogrodzie lub na balkonie, nawet w mieście. Samo urządzenie skonstruowane jest z drewna i szkła, nie potrzebujemy dużej przestrzeni do ustawienia go, bo to zaledwie nie więcej niż metr kwadratowy. Hodowla i obserwacja pszczół nie są groźne, nie potrzebujemy rękawic i specjalnego ubrania. Przestrzeń, w której przebywają i pracują pszczoły są w zupełnie innym miejscu niż plastry miodu. Obserwować możemy dzięki szklanej szybie. Kontakt z owadami jest ograniczony również przez 2 metrowy komin, do którego wlatują i wylatują pszczoły. 

To proste urządzenie może polepszyć życie pszczół szczególnie w miastach, w których nie mają wielu miejsc do tworzenia swoich małych fabryk. Jeśli urządzenie stanie się popularne, to nie tylko uratujemy więcej pszczół, ale nasza świadomość o ogromnym połączeniu natury wzrośnie, a to przełoży się na lepsze współżycie w naturze. A przynajmniej taką trzeba mieć nadzieję.