Nabory do FENG: wystartowała druga tura naborów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Nabory do FENG: wystartowała druga tura naborów

Udostępnij:

Od dziś do 19 kwietnia można aplikować do pięciu programów, opartych o Fundusze Europejskie Nowoczesnej Gospodarki.

Na stronie internetowej PFR Ventures można znaleźć pełną dokumentację wszystkich programów wchodzących w skład Funduszy Europejskich Nowoczesna Gospodarka. Drugi nabór do wszystkich pięciu programów rozpocznie się 8 kwietnia i potrwa do 19 kwietnia.

Kolejne nabory zaplanowane są na II i III kwartał tego roku. Środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowej Gospodarki pozwolą na zasilenie łącznie około 40 funduszy venture capital, w których wkład publiczny wyniesie 1,8 mld zł, a dodatkowe 1,1 mld zł dołożą inwestorzy prywatni. PFR Ventures przewiduje, że kapitał z FENG dostępny będzie dla zarządzających do końca 2025 roku.

Jak wypadł pierwszy nabór do FENG?

PFR Ventures informuje, że w pierwszej turze naborów, trwającej do 29 lutego, oferty złożyło 39 zespołów, które planują uruchomić lub już zarządzają funduszami venture capital. Analiza tych ofert potrwa najbliższe trzy miesiące, a pierwsze umowy mogą zostać podpisane na przełomie maja i czerwca 2024.

Spodziewamy się, że pierwsze fundusze rozpoczną inwestowanie środków z FENG już w drugiej połowie 2024 roku. Liczymy, że nowe pieniądze unijne ponownie pozwolą na rozwój licznych innowacyjnych projektów. Cieszy nas również balans pomiędzy ofertami od nowych zarządzających i tych, z którymi mieliśmy już kontakt inwestując w ramach poprzedniej edycji naszych programów zasilanych środkami UE. To dla nas istotne, aby zapewniać kapitał dla różnorodnych polskich zespołów – tak pierwszy nabór komentował Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Czytaj także:

Co robi sztuczna inteligencja w reklamie? Polski Fundusz Rozwoju prezentuje „Mapę wybranych narzędzi AI w marketingu i sprzedaży”

Z Polskiego Funduszu Rozwoju do funduszu private equity: Paweł Borys dołącza do zespołu inwestycyjnego MCI