Najbardziej wpływowe kobiety polskiej sceny startupowej

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Kobiety w branży IT coraz częściej zajmują kierownicze stanowiska, a to ze względu na lepiej rozwinięte umiejętności miękkie. Wśród wielu CEO znanych światowych startupów mniej kobiet niż mężczyzn kieruje przedsięwzięciami. Podobnie jest i w Polsce. Pisaliśmy już o Polkach, które robią startupy.

Teraz chcielibyśmy opisać panie, które mają ogromny wpływ na kształtowanie się polskiej sceny startupowej. Wśród nich znajdziemy kobiety, które współorganizują wydarzenia startupowe, ale też angażują się w inne inicjatywy związane z naszą branżę. Poznajcie listę najbardziej wpływowych polskich kobiet startupów.

Kamila Sidor

Kamila Sidor jest CEO i współzałożycielką Geek Girls Carrots – społeczności kobiet kochających nowe technologie. Inicjatywa jest społecznością kobiet, które pasjonują się nowymi technologiami. Na spotkania organizowane pod tym szyldem, które odbywają się w wielu polskich miastach w Polsce, jak i za granicą, przychodzą programistki, graficzki, project managerki, startuperki, a także właścicielki firm. Sidor wspiera przedsiębiorcze kobiety, które szukają swojego miejsca w branży IT. O GGC słyszał już świat, bo wydarzenia odbyły się w Polsce, Niemczech, UK, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Japonii, Francji, Portugalii i Kanadzie.

Anita Kijanka

Pomysłodawczyni Wenusjanek, czyli społeczności kobiet aktywnych, które spotykają się w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Wrocławiu i Gdańsku. Doktor nauk społecznych, wieloletnia trener, obecnie prowadzi agencję Com Creation zajmującą się komunikacją i organizacją wydarzeń m.in. dla branży kobiecej i rodzinnej. Dwa lata temu uzyskała tytuł Kobiety Przedsiębiorczej Kielc oraz zajęła II miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej. Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet, twórczyni licznych inicjatyw z obszaru nowych technologii. Jak pisze o sobie: „wiecznie w ruchu – kobieta aktywna”. 

Monika Synoradzka, Paulina Skrzypińska i Klaudia Prasek

O tych trzech paniach na pewno słyszeli Ci, którzy choć raz wzięli udział w którymś ze startupowych wydarzeń w Poznaniu. Angażują się w wiele inicjatyw, najczęściej okołostartupowych. Są współorganizatorkami m.in. Poznań Startup Weekend, MAKERspace, Geek Girls Carrots oraz Startup Poznań 2015. Bez Synoradzkiej, Skrzypińskiej i Prasek poznańska scena startupowa wyglądałaby inaczej, wręcz ubogo. Oprócz organizacji wydarzeń dziewczyny są związane ze startupami zawodowo. Monika Synoradzka zajmuje się PR-em w SpeedUp Group, Paulina Skrzypińska również zajmuje się PR-em w funduszu SpeedUp BRIdge Alfa, a Klaudia Prasek jest współtwórczynią Geek Girls Carrots i Scrum Master w Pearson IOKI Sp. z o.o.

Agnieszka Skala

Uczy ekonomii i przedsiębiorczości na Politechnice Warszawskiej oraz w Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi firmę, która szkoli początkujących przedsiębiorców. Jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentką SGH i UW, adiunktem na Politechnice Warszawskiej, współzałożycielką i prezesem SPIN Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest. Organizatorka pierwszej edycji Startup Weekend NEXT w Warszawie. Autorka case studies o polskich startupach w branży e-biznes. Wspiera wartościowe inicjatywy na styku nauki, techniki i biznesu w Polsce. 

Agnieszka Lewandowska

Prezes Zarządu Fundacji Startup School – pierwszej szkoły dla startupów w Polsce, którą prowadzi od 2009 roku z seryjnym przedsiębiorcą Rafałem Agnieszczakiem. Agnieszka Lewandowska udziela się na scenie startupowej jako prelegentka i propagatorka startupów. Uważa, że warto zachęcać przedsiębiorców do dzielenia się wiedzą, bo wtedy środowisko startupowe lepiej by się rozwijało. Lewandowska z wykształcenia jest pedagogiem, zawodowo project managerką. Jak pisze o sobie na jednym z portali społecznościowych: „na co dzień człowiek-orkiestra, ma czarny pas w zarządzaniu operacyjnym”. 

Emilia Ostapowicz

Blogerka STARTUP w liczbach, Analityk finansowa w XevinLAB i wiceprezes GoPoland Foundation. Jest komputerowym geekiem i uwielbia liczby. Na studiach połączyła te dwie pasje kończąc informatykę na Uniwersytecie w Białymstoku i Ekonomię na Uniwersytecie Carl von Ossietzky w Oldenburgu. Od kilku lat zajmuje się obszarem analizy i prognozowania finansowego, sporządza projekty do UE, przygotowuje modele finansowe i badam opłacalność inwestycji. W ciągu czterech lat obsłużyła ponad 80 firm, dla których pozyskała kapitał o wartości 40 mln zł. Prelegentka wielu wydarzeń i warsztatów branży startupowej.

Eliza Kruczkowska

Spośród kobiet wymienionych w artykule ma chyba najmniej doświadczenia w branży startupowej, co nie oznacza, że w niej nie działa. Przez osiem lat zajmowała się Public Relations. Współpracowała m.in. z fundacją ePańśtwo, SEQUENCE sp. z o.o., oraz Internet Advantage. Teraz jest Prezesem fundacji Startup Poland, która zajmuje się lobbingiem interesów startupowców wśród władz samorządowych i centralnych. W radzie fundacji zasiadają m.in. Piotr Wilam, Borys Musielak, Michał Juda czy Konrad Latkowski.

Drugą część artykułu znajdziesz pod tym adresem