Najczęściej popełniane błędy przy zawieraniu umowy leasingowej – jak ich unikać? 

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Najczęściej popełniane błędy przy zawieraniu umowy leasingowej – jak ich unikać? 

Udostępnij:

Przed zawarciem umowy leasingowej powinniśmy ją nie tylko przeczytać, ale przede wszystkim bardzo dokładnie przeanalizować, aby była dla nas najkorzystniejsza. Wskazujemy najczęściej popełniane błędy przy zawieraniu umowy leasingowej.

W Polsce 4 na 5 nowych samochodów kupowanych jest przez firmę. Od stycznia do września zarejestrowano w naszym kraju aż 446 658 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3.5 tony, co oznacza, że za przeszło 350 tys. rejestracji odpowiadali przedsiębiorcy. 

Leasing jest najpopularniejszÄ… formÄ… finansowania

Oczywiście po wyborze samego samochodu musimy wybrać sposób jego finansowania. Najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania jest leasing operacyjny. Jest on popularny zwłaszcza wśród mikro- i małych firm, które stanowiły w I półroczu 2024 roku aż 72,2 proc. klientów firm leasingowych. W pierwszym półroczu 2024 r. firmy leasingowe zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu udzieliły finansowania o łącznej wartości 54,8 mld zł, z czego aż 85 proc. przypadło na samochody osobowe. 

– W Superauto.pl we wrzeÅ›niu na leasing operacyjny zdecydowaÅ‚o siÄ™ 78 proc. naszych klientów. DrugÄ… najchÄ™tniej wybieranÄ… formÄ… finansowania z wynikiem 12 proc. byÅ‚ kredyt, trzeciÄ… natomiast wynajem dÅ‚ugoterminowy. Tak duża przewaga leasingu nad pozostaÅ‚ymi produktami finansowymi wynika m.in. z prostego sposobu rozliczania leasingu przez przedsiÄ™biorców oraz przyznawania go zazwyczaj w oparciu o uproszczonÄ… procedurÄ™, czyli bez koniecznoÅ›ci dokumentowania przychodów. Tak naprawdÄ™ to niezależnie od tego, na jakÄ… formÄ™ finansowania nasi klienci siÄ™ decydujÄ…, my wszelkie formalnoÅ›ci z nimi zwiÄ…zane bierzemy na siebie. Zajmujemy siÄ™ również rejestracjÄ… samochodu, a gdy klient wyrazi takÄ… chęć, dostarczamy go pod wskazany adres. Po prostu zależy nam na tym, aby zakup nowego auta byÅ‚ dla naszych klientów przyjemnoÅ›ciÄ…. Dlatego nie tylko odciążamy ich z formalnoÅ›ci zwiÄ…zanych z zakupem, ale również mogÄ… liczyć na nasze wsparcie przy wyborze wymarzonego samochodu oraz korzystnego finansowania – mówi Marzena Polaczek-Gierczak, Dyrektor DziaÅ‚u Wsparcia Sprzedaży ds. Operacyjnych w Superauto.pl.

Najczęstsze błędy przy zawieraniu umowy leasingowej

Oczywiście zawierając umowę leasingową, podobnie jak przy każdej innej umowie związanej z przepływem pieniędzy, powinniśmy dokładnie przeanalizować to, co w niej jest zawarte. Przy tak dużej popularności leasingu jako formy finansowania zdarzają się oczywiście błędy przy jej zawieraniu. Wskazujemy najpopularniejsze z nich oraz to, jak możemy się przed nimi ustrzec. 

Niezweryfikowanie firmy leasingowej

Często popełnianym błędem jest podpisanie umowy z niepewną firmą leasingową. Taka firma może sprawić, że na leasingu więcej stracimy niż zyskamy. Firmy o niepewnej reputacji, bez ugruntowanej pozycji na rynku często kuszą z pozoru atrakcyjnymi warunkami umowy, po czym okazuje się, że podczas realizacji umowy pojawiają się nieprzewidziane problemy lub też nie możemy liczyć na wsparcie danej firmy. Powinniśmy przed zawarciem umowy z daną firmą leasingową zweryfikować ją, czyli m.in. poczytać opinie o niej i prześledzić jej historię, aby przekonać się, czy jest ona wiarygodna, czy też nie. 

Niedokładne przeanalizowanie umowy leasingowej

Pamiętajmy też o dokładnym przeczytaniu i przeanalizowaniu treści umowy. Jeśli tego nie zrobimy, mogą wyjść różne nieprzyjemne sytuacje w trakcie trwania jej trwania m.in. dodatkowe koszty, o których nie doczytaliśmy lub też niekorzystne warunki wykupu pojazdu. Zwracajmy uwagę w szczególności na klauzule dotyczące limitu kilometrów (jego przekroczenie wiązać się będzie z naliczeniem wysokich opłat), obowiązków finansowych oraz możliwości zmian w umowie. Doprecyzujmy też warunki wykupu pojazdu, aby były dla nas najkorzystniejsze. Ważnym aspektem są też kary umowne, na które leasingobiorcy niejednokrotnie nie zwracają uwagi przy zawieraniu umowy. 

Warto również zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia, a w szczególności na wyłączenia od wypłaty odszkodowania. Ponadto przy zawieraniu umowy leasingowej częstym błędem jest przekonanie, że nie obchodzą nas koszty serwisu i napraw. Niestety nie do końca tak jest, tak naprawdę to zależy od konkretnej umowy. Sprawdźmy zatem ten aspekt, aby uniknąć późniejszych rozczarowań związanych z nieprzewidzianymi wydatkami.

Zaniedbanie historii kredytowej

Ze strony samego leasingobiorcy zdarzają się również niedopatrzenia związane z zaniedbaniem historii kredytowej. Może to skutkować m.in. odmową przyznania leasingu lub otrzymaniem niekorzystnego leasingu z wysoką opłatą wstępną, wysokimi ratami i krótkim okresem finansowania. Przed zawarciem umowy upewnijmy się zatem, czy mamy jako firma zdolność kredytową i czy nie mamy żadnych zaległych zobowiązań do spłaty. Dzięki temu nie tylko możemy zaoszczędzić czas, ale również pieniądze. 

Skupianie się na wysokości raty

Kolejnym popularnym niedopatrzeniem jest skupienie się głównie na wysokości miesięcznej raty. Pamiętajmy, że nie jest ona jedynym kosztem w przypadku leasingu i brak analizy kosztów całkowitych może skutkować zawarciem niekorzystnej dla nas umowy. Pozostałymi kosztami są m.in. opłata wstępna, opłata końcowa, ubezpieczenie czy wydatki związane z serwisem. 

Niedopasowanie rodzaju leasingu do potrzeb firmy

Częstym błędem jest też niedopasowanie rodzaju leasingu do potrzeb firmy. Najczęściej wybieraną formą leasingu jest leasing operacyjny, w którym każda opłata jest kosztem firmy. W wielu przypadkach jest to dobry wybór, ale nie w każdym – nie wiesz jaki rodzaj leasingu wybrać? Poznaj różnicę: leasing operacyjny czy finansowy.

Nadpłacanie umowy leasingu

Unikajmy też nadpłacania umowy leasingu. Leasing jest spłacany w oparciu o harmonogram i nadpłacenie umowy leasingu nie przyniesie nam korzyści, bowiem faktury będą przychodzić co miesiąc w kwotach wynikających z umowy, zaś nadpłacanie tylko niepotrzebnie zamrozi pieniądze na nieoprocentowanym rachunku firmy leasingowej. Poza tym wiele umów leasingu opiera się na Wiborze 1-miesięcznym, a wraz z jego zmianą może zmaleć lub wzrosnąć wysokość rat leasingu. W efekcie może nam się wydawać, że zapłaciliśmy np. 3 raty leasingu, po czym w międzyczasie Wibor wzrośnie i będziemy mieli niedopłatę za trzecią ratę, co może spowodować niepotrzebne koszty i negatywnie wpłynąć na naszą historię płatniczą. Zawsze możemy aneksować i zmienić harmonogram wpłat, jednak sam aneks kosztuje kilkaset złotych. Niektóre firmy oferują jednak możliwość zryczałtowanej opłaty rocznej, a zdecydowanie się na nią kosztuje między 100 a 200 zł, co wciąż jest mniejszym kosztem niż aneks. Najlepiej jednak, jeśli zaplanujemy w miarę możliwości nadpłaty przed podpisaniem umowy leasingu i na ich podstawie przygotujemy harmonogram spłat. 

Nieprzeanalizowanie opłacalności innych form finansowania

Powszechnym błędem jest również nieprzeanalizowanie opłacalności innych form finansowania niż leasing. Czasami lepszy może okazać się wynajem długoterminowy, np. w przypadku, gdy nie chcemy wykupywać auta, lecz je oddać, lub też kredyt. Przed podjęciem decyzji przeanalizujmy za i przeciw poszczególnych form finansowania w odniesieniu do naszych potrzeb i skonsultujmy to z naszą księgowością. Warto również skorzystać z firmy takiej jak Superauto.pl, w której nie tylko możemy liczyć na wsparcie przy wyborze samochodu, ale również przy wyborze korzystnego finansowania. 

Podsumowanie

PodsumowujÄ…c, przed zawarciem umowy leasingowej musimy okreÅ›lić i przeanalizować dokÅ‚adnie nasze potrzeby, co pozwoli na dobór korzystnej dla nas formy finansowania. NastÄ™pnie powinniÅ›my przemyÅ›leć, który leasing byÅ‚by dla nas korzystniejszy – operacyjny czy finansowy. Gdy już jesteÅ›my na etapie zawierania umowy leasingowej, dokÅ‚adnie sprawdźmy firmÄ™, z którÄ… chcemy zwiÄ…zać siÄ™ umowÄ…. Przeczytajmy i przeanalizujmy również dokÅ‚adnie treść tej umowy, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków i nieprzyjemnych sytuacji w trakcie jej trwania. PamiÄ™tajmy też o caÅ‚oÅ›ciowym postrzeganiu leasingu, a zatem wszystkich kosztów dodatkowych z nim zwiÄ…zanych i sprawdzeniu warunków ubezpieczenia. Wreszcie przypilnujmy tematu wykupu pojazdu i najlepiej jeszcze przed zawarciem umowy, jeÅ›li jest to możliwe, ustalmy, czy i kiedy chcielibyÅ›my robić ewentualne nadpÅ‚aty. Dopiero później przygotujmy harmonogram do ich wpÅ‚at. JeÅ›li w caÅ‚ym procesie zachowamy chÅ‚odny umysÅ‚ i rozważnie przeanalizujemy warunki umowy leasingowej, to jesteÅ›my w stanie uniknąć późniejszych rozczarowaÅ„.

Artykuł sponsorowany