Najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć dla Macbooków

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Aplikacje na MacBooka

Udostępnij:

Fotografia towarzyszy człowiekowi od dawna. Obecnie proste aparaty dostępne są już w najtańszych smartfonach, a fotografia towarzyszy nam na co dzień. Samo zrobienie cyfrowego zdjęcia nie jest niczym skomplikowanym, jednak aby uzyskany efekt był zadowalający takie foto należy obrobić. Służą do tego specjalne programy, które mają realny wpływ na efekt końcowy. Na jaki program do obróbki zdjęć warto się zdecydować w przypadku MacBooków?

Dlaczego MacBook to dobry komputer do obróbki fotografii?

Wśród ludzi zajmujących się zawodowo fotografią i pracą z nią, prym wiodą mobilne komputery od Apple, czyli MacBooki. Powodów czemu tak się dzieje jest kilka:

  • wydajność sprzętu,
  • środowisko pracy,
  • kultura pracy sprzętu przy dużym obciążeniu.

Praktycznie cała branża kreatywna, korzysta z laptopów z logo nadgryzionego jabłka, a największą popularnością cieszy się model, dedykowany do tego typu prac, czyli MacBook Pro.

Rodzaje programów do pracy z fotografią

Użytkownicy MacBooków, mają dwa rodzaje tego typu oprogramowania do wyboru:

  • darmowe,
  • płatne.

Oczywiście możliwość danego programu bardzo często są zależne od jego ceny. Do większości amatorskich zastosowań w zupełności wystarczy oprogramowanie darmowe.

Podstawowy MacBook Air z procesorem z serii M ma na tyle dużą wydajność, że jego moc obliczeniowa powinna wystarczyć w przypadku amatorskiego użycia. MacBook Pro jest komputerem dedykowanym profesjonalistom i właśnie do takich zadań, wraz z płatnym oprogramowaniem, powinien być używany.

Programy darmowe

Dla wielu amatorskich zastosowań większość dostępnych darmowych programów, oferuje aż zbyt wiele możliwości, jednak te na których zdecydowanie warto się skupić to:

  • stockowa aplikacja dostępna na MacBooku, aplikacja oferuje całkiem sporo możliwości jak na podstawowe oprogramowanie, które dla amatorów powinny być wystarczające;
  • GIMP, darmowy program, który wiele osób porównuje do płatnego Photoshopa. GIMP jest programem uboższym, jednak zakres jego możliwości i tak robi spore wrażenie, a podczas jego używania w celach amatorskich, prawdopodobnie większość jego możliwości nie zostanie użyta;
  • Photopea, wspomniana aplikacja jest odpalana w przeglądarce, co wyklucza proces instalacji. Photopea to ciekawy program, który przypomina GIMPa lub wspomnianego już Photoshopa. Do zastosowań amatorskich program sprawdza się świetnie.

Programy płatne

Płatne oprogramowanie jest najbardziej zaawansowane i oferuje zdecydowanie najwięcej możliwości. Jeśli ktoś zajmuje się praca z grafiką profesjonalnie, któryś z programów z poniższej listy, to absolutny must have:

  • Photoshop, program od Adobe to prawdziwa legenda wśród oprogramowania do pracy z fotografią. Oprogramowanie oferuje wiele zaawansowanych możliwości, których próżno szukać u innych producentów. Co ciekawe, Adobe Photoshop można zakupić w modelu miesięcznej subskrypcji;
  • Pixelmator Pro, obok programu od Adobe to jeden z najbardziej zaawansowanych programów na rynku. Cena ok. 200 złotych również nie jest wysoka, jak na oferowane możliwości. Jeśli ktoś nie jest fanem Photoshopa, warto sprawdzić;
  • Affinity Photo, program który oferuje równie wiele możliwości jak rywal od Adobe, jednak dla zasobów komputera, jest on znacznie lżejszy. Minusem Affinity Photo jest przestarzały interfejs, jednak cena oprogramowania pozwala przymknąć oko na taką niedogodność.

Wszystkie wspomniane programy będą świetnie działać na mobilnych komputerach od Apple i zarówno MacBook Air, jak i MacBook Pro dadzą sobie radę z ich obsługą. Warto jednak pamiętać, że praca z grafiką wymaga bardzo wydajnego sprzętu.

Współczesna cyfrowa fotografia oferuje wiele nowatorskich możliwości i rozwiązań, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się czymś nierealnym. Wszystko ma jednak swoje koszty. W tym przypadku, do pracy z tego typu fotografią potrzebujemy sprzętu, którego wydajność będzie stała na odpowiednim poziomie. Na szczęście laptopy od Apple to komputery, którym mocy obliczeniowej nie brakuje.

 

Materiał reklamowy powstał na zlecenie Media Expert