19 października br. odbyła się prezentacja projektów start-upowych na Demo Day, na którym zostali wyłonieni zwycięzcy tegorocznej edycji BIC Summer Start. Dwie pierwsze nagrody zdobył portal Tradycyjnejedzenie.pl oraz Involver.pl. Gościem honorowym spotkania był ekspert ds. innowacyjnych technologii profesor Peter A. Bruck.
W ramach tegorocznej edycji BIC Summer Start Demo Day, w której udział wzięło siedem zespołów, zostały przyznane dwa pierwsze miejsca. Jury składające się z inwestorów przyznało pierwszą nagrodę, czyli wyjazd na prestiżową Konferencję Slush w Helsinkach, projektowi Tradycyjnejedzenie.pl. Jury mentorów natomiast wystawiło najwyższą notę portalowi do organizacji grup spotkań Involver.pl.
Na Demo Day gościło ok. 100 osób, w tym: zespoły start-upowe inwestorzy, mentorzy, media oraz inni goście. Punktem kulminacyjnym imprezy były prezentacje start-upów powstałych podczas programu BIC Summer Start, w ramach których zaprezentowali się: Involver – portal do organizacji grup spotkań, Descri – aplikacja na platformy mobilne wprowadzająca system tagów do książki adresowej, Tradycyjne Jedzenie – platforma, na której producenci regionalnego, naturalnego jedzenia mogą wystawić swoje produkty na sprzedaż, Biblioteko – serwis służący wymianie przeczytanych książek, City Smart Guide – mobilna aplikacja turystyczna, My Band – portal dla zespołów muzycznych i ich fanów oraz Flappor – gra multimedialna połączona z dzieleniem się materiałami obrazkowymi.
Na inwestorach największe wrażenie wywarł projekt Tradycyjnejedzenie.pl ze względu na swój jasny plan biznesowy oraz funkcjonujący już produkt. Drugie miejsce Jury Inwestorów przyznało projektowi Descri. Mentorzy najwyżej ocenili portal Involver.pl, który został specjalnie zaprojektowany, by ułatwić organizację spotkań i zaktywizować lokalne społeczności. Drugie miejsce przyznane przez jury mentorów zajęła Justyna Goławska z Tradycyjnejedzenie.pl.
W tegorocznej pierwszej edycji BIC Summer Start Demo Day udział wzięło 22 uczestników, którzy przygotowali 8 projektów internetowych i mobilnych. W ciągu sześciu tygodni intensywnej pracy, która miała miejsce między 16 sierpnia a 23 września, zespołom pomagało 25 mentorów, ekspertów prawa, finansów czy marketingu i PR. Przeprowadzonych zostało 129 sesji mentoringowych i spotkań statusowych oraz 12 szkoleń dla start-upów.
Gość honorowy – profesor Peter A. Bruck wygłosił prelekcję pt. Doing good and flying high: starting up successfully as entrepreneur (Właściwe czyny i wysokie loty: jak z sukcesem rozpocząć karierę przedsiębiorcy), w której nawiązał do World Summit Youth Award – światowej gali nagród dla najlepszego projektu internetowego stworzonego przez młodych, której przewodniczy. Profesor opowiedział, jak połączyć dobry pomysł z większą ideą i swoim projektem by nie tylko odnieść sukces finansowy, lecz także pomóc społeczeństwu, przyczyniając się do zmniejszenia stereotypów rasowych i płciowych, zapobiegając biedzie, głodowi i przemocy.
W panelu dyskusyjnym Polski start-up na rynku globalnym. Czy doczekamy się w Polsce sukcesu na miarę Facebooka i Skype? gościli przedstawiciele świata start-upowego reprezentujący pięć różnych punktów widzenia ze względu na swoją funkcję. W panelu udział wziął m.in. organizator akceleratora dla start-upów (BIC Summer Start) – Jan Kaczmarek, inwestor (IQ Partners, InQbe) – Wojciech Przyłęcki, przedsiębiorca (Codility.com) – Grzegorz Jakacki, bloger, organizator wydarzeń dla start-upów (Aula Polska, Proseed) – Marcin Zaremba, przedstawiciel mediów (Gazeta.pl) – Radek Zaleski. Panel prowadził Michał Samojlik – twórca MamStartup.pl. Wnioskiem panelu było, że nie prędko polski start-up osiągnie sukces na miarę Marka Zuckerberga choć to, że go nie osiąga może mieć przyczynę w jego własnych kompleksach i braku międzynarodowych aspiracji. Bilety do Londynu nie są drogie – przekonywał Marcin Zaremba – można jechać by odwiedzić europejskie centrum start-upów i okno przez które można spojrzeć na Dolinę Krzemową w Kalifornii. Pochodzić od drzwi do drzwi i przekonać się, ile wart jest nasz biznes.
Dodatkową atrakcją Demo Day było stanowisko degustacyjne Justyny Goławskiej, na którym można było skosztować tradycyjne przysmaki: chleb, kiełbasę, ser koryciński, miodownik litewski, chałwę i kwas chlebowy. Nic dziwnego, że liderka platformy Tradycyjnejedzenie.pl skradła też serca publiczności, która wybrała ją na najlepszy projekt. W nagrodę zespół otrzyma pracę programisty oraz hosting od firmy Evo Technologie oraz voucher Groupona na 500zł.
Wręczono również nagrodę dla najlepszego mentora, wybranego przez start-upy. Otrzymał ja Dariusz Zieliński – ekspert ds. public relations. Nikt nie miał wątpliwości co do tej nagrody – relacjonuje Iga Grzegrzółka, organizatorka Demo Day – Pan Dariusz przyszedł świetnie przygotowany na konsultacje, wiedział wszystko o każdym zespole i przedstawiał indywidualnie dostosowane propozycje promocji projektu. Wszyscy mentorzy powinni tak postępować.
Myślę, że to był wielki dzień dla wszystkich zespołów i doskonałe podsumowanie ich pracy w programie – mówi Jakub Lebuda, pomysłodawca BIC Summer Start i prowadzący konferencję – Wszystkie zespoły dokładnie przygotowywały nie tylko swój produkt, lecz także wystąpienie, by jak najlepiej zaprezentować się przed inwestorami i mediami. Kolejną edycję BIC Summer Start planujemy już za rok.
Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z BIC Summer Start Demo Day.
Zostańcie z nami i bierzcie udział w naszych wydarzeniach: http://www.facebook.com/BramaInnovationCamp, http://brama.elka.pw.edu.pl/bic.
źródło: informacja prasowa