Najnowsze badania potwierdzają: zastosowanie VR może zmniejszyć ból podczas porodu

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Najnowsze badania potwierdzają: zastosowanie VR może zmniejszyć ból podczas porodu

Udostępnij:

Melissa Wong, specjalistka z dziedziny położnictwa w Cedars-Sinai Medical Center przedstawiła badania, z których wynika, że zastosowanie wirtualnej rzeczywistości (VR) podczas porodu zmniejsza ból u rodzących kobiet.

Badanie trwało od marca 2018 r. do lutego 2019 r. Naukowcy z Cedars-Sinai porównali zgłaszane poziomy bólu i częstość akcji serca u 21 rodzących kobiet do grupy 19 kobiet, które nie stosowały VR lub leków przeciwbólowych podczas porodu.

Jak podaje Health Insider, w rezultacie kobiety, które stosowały VR podczas porodu, odczuwały znacząco mniejszy bólu niż kobiety, które nie stosowały VR.

W 2019 r. badacze z tego samego instytutu wykazali, że wirtualna rzeczywistość jest skuteczna jako alternatywa dla leków w leczeniu bólu w różnych stanach chorobowych, od urazów ortopedycznych do raka.

VR w innych dziedzinach

VR stosowana jest z powodzeniem także w takich dziedzinach jak edukacja, marketing, architektura, wojskowość czy archeologia.

Jedną z firm stosujących technologię VR jest Spatial, który opracował holograficzną aplikację do komunikacji i wspólnej pracy w pomieszczeniach wirtualnych poprzez wykorzystanie avatarów. Startup kilka tygodni temu zebrał 14 mln w rundzie finansowania serii A.

Spatial umieszcza ludzi w wirtualnych pomieszczeniach, gdzie mogą rozmawiać ze sobą lub wspólnie oglądać i sterować modelami holograficznymi.

Wirtualna rzeczywistość sprawdza się także podczas szkoleń z BHP.

Startup ImmersiveFactory, oferuje na swojej platformie online szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oparte na rzeczywistości wirtualnej (VR), zainspirowane rzeczywistymi sytuacjami i opracowane we współpracy z partnerami biznesowymi.

Po zanurzeniu się w realistycznym środowisku wirtualnym kursanci mogą przećwiczyć procedury i osobiście doświadczyć, do czego prowadzi naruszanie przepisów bezpieczeństwa. Menedżerowie mogą uzyskać dostęp do wykresów statystycznych dotyczących błędów, które ich pracownicy popełnili w trakcie szkolenia.

Menedżerowie też korzystają z wirtualnej rzeczywistości

Technologie VR stosowane często na szkoleniach „technicznych”. Ale coraz częściej wykorzystuje się je w treningu umiejętności miękkich. „Zanurzeni” w wirtualną rzeczywistość uczą się szybciej i mają możliwość wielokrotnego testowania możliwych rozwiązań oraz intensywność doświadczeń.

Firmy korzystają z technologii VR najczęściej w szkoleniach skierowanych do osób pracujących w trudnych albo niebezpiecznych warunkach. Wirtualna rzeczywistość jest pomocna tam, gdzie mamy do czynienia z nauką obsługi maszyn i urządzeń oraz tam, gdzie praktyczne ćwiczenia w naturalnych warunkach wymagałyby wyłączenia z działania linii produkcyjnej, np. w przemyśle samochodowym, lotniczym, energetyce, ale też w medycynie (procedury medyczne), handlu (obsługa klienta) i szkoleniach bhp.