Europa Środkowa i Północna wyrasta na centrum przedsiębiorczości technologicznej. Potwierdza to konferencja Slush, która obyła się w ubiegłym tygodniu w Helsinkach. W wydarzeniu wzięło udział niemal 1000 osób z 17 państw (info od organizatorów): 100 start-upów, które rywalizowały o miano najlepszego, a także doświadczeni przedsiębiorcy IT, inwestorzy oraz anioły biznesu.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Program wydarzenia był naprawdę bogaty. Przez 2 dni uczestnicy mogli wybierać między sceną start-upową, na której pitchowali młodzi przedsiębiorcy oraz salą plenarną, gdzie odbywały się panele oraz key-note'y.

Gwiazdą wydarzenia był bez wątpienia Peter Vesterbacka, twórca Angry Birds (która, nota bene, przekroczyła właśnie niewyobrażalny wynik PÓŁ MILIARDA pobrań na całym świecie). Peter zgromadził znakomitych spikerów i dzięki morderczej pracy około 20 zapaleńców z AaltoES zorganizował ten znakomity event w czasie krótszym niż 2 miesiące.

Głównymi tematami wydarzenia były: (social) gaming, crowdsourcing oraz procesy inwestycyjne. Nie zabrakło także porównań do Doliny Krzemowej i pytań o różnice między Europą a USA. Finowie nie mają kompleksów i szukają własnej drogi wydeptanej ciężką pracą: motywatorem do walki na globalnym rynku są z pewnością także wielkość rynku wewnętrznego oraz dotychczasowe sukcesy firm z regionu (m.in. Rovio, Skype, Layar, Remedy). Peter Vesterbacka żartobliwie opisywał różnice: "Cold. Dark. Slush on the ground. The Valley does not even have snow!". Konferencja Slush to zdecydowanie znakomite miejsce, żeby zaistnieć (możliwość pitchowania oraz rozstawienia własnego stoiska) oraz nawiązać kontakty (zarówno start-upy, jak i sławy branży są na wyciągnięcie ręki).

Organizatorami wydarzenia byli Aalto Entrepreneurship Society, Startup Sauna oraz Hankenes. Spotkanie odbyło się w starej fabryce kabli, w której w latach 60-tych ubiegłego wieku mieściła się Nokia! Gratulacje dla organizatorów! Wszystko doskonale dopracowane, jednak nadal w bezpretensjonalnym, start-upowym sosie. Świetny event!

Jakub Lebuda - przedsiębiorca, Partner Zarządzający w akceleratorze 1410ventures oraz Disruptive Concepts. Twórca aplikacji Skeemmo oraz jeden z organizatorów BIC Summer Start.

Komentarze (0)