31 pomysłów i prawie 200 uczestników, w tym naukowców, studentów i przedstawicieli środowiska biznesowego wzięło udział w Science Challenge Day. Wydarzeniu stworzonym przez SciTech Group, którego celem było poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań dla problemu plastiku w naszym ekosystemie.

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 27.10.2018 r. na terenie Politechniki Wrocławskiej. Nagrodę główną, czyli gwarancję preakceleracji o wartości 10 tysięcy Euro w ramach funduszu SciTech Fund, otrzymał zespół z SGGW, pracujący nad „Biodegradowalnym tworzywem z surowców naturalnych z ‘triggerem’ rozpoczynającym proces degradacji”.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Choć brzmi na razie tajemniczo, projekt jest na tyle ciekawy, że zasługuje w pełni na pogłębioną weryfikację i zbadanie potencjału biznesowego opracowywanego rozwiązania. Wynik fazy preakceleracji będzie decydującym momentem dla dalszych losów projektu. Pozytywny oznacza dalszą inwestycję w jego rozwój kwoty nawet 250.000 EUR. Ława mentorska postanowiła wyróżnić dodatkowo 3 projekty, zwracając szczególną uwagę na ich potencjał i decydując o kontynuacji rozmów z dwoma z nich w trybie pozakonkursowym.

Cała Europa aktywnie podchodzi do ochrony środowiska. W Polsce do starań o uwolnienie ekosystemu z plastikowych odpadów przyłączyło się aktywnie SciTech Group, uruchamiając program PlasticRE, którego pierwszym krokiem jestScience Challenge Day. Partnerem Strategicznym jest Nestlé Polska.

Wydarzenie jest szansą dla pomysłodawców na zweryfikowanie, dopracowanie i prezentację swoich projektów przed ekspertami ze świata nauki i biznesu.

Uczestnicy prezentowali pomysły w sześciu kategoriach:

  • REdesign: rozwój nowych materiałów mających potencjał do zastąpienia plastiku;
  • REinvent: technologie i procesy skracające czas biodegradacji;
  • REcycle: technologie i procesy recyklingu plastiku;
  • REduce: zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych, zmniejszenie ilości użytego plastiku/ odzyskiwanie odpadów produkcyjnych;
  • REuse: wykorzystanie składników odnawialnych/ naturalnych w produkcji plastiku;
  • REthink: rozwiązania podnoszące społeczną świadomość znaczenia redukcji/ eliminacji plastiku z ekosystemu.

SciTech Group – organizator wydarzenia - od ponad czterech lat z sukcesami realizuje inwestycje w obszarach wyższych technologii, takich jak odnawialne źródła energii (Saule Technologies), med-tech (SensDx), czy nano-materiały (Nanopure), oraz w obszarze IT i NextGen (Edge One Solutions, eduLAB). Problem plastiku to kolejne wyzwanie, w rozwiązanie którego Grupa postanowiła aktywnie się włączyć, oddając do dyspozycji uczestników wydarzenia doświadczenie i wiedzę swoich ekspertów oraz sprawdzoną i skuteczną metodę akceleracji dla pomysłu z największym potencjałem. Science Challenge Day to pierwszy i nie ostatni krok Grupy w tym obszarze. W opracowaniu jest cały program PlasticRE, dedykowany innowacjom w zakresie skutecznych rozwiązań redukujących obecność plastiku w ekosystemu.

Komentarze (0)