Dołączenie Madej (29 l.) zbiega się z 3-leciem funduszu i zmianą modelu jego działania. Innovation Nest rozszerza poszukiwania startupów poza Polskę i stawia na jeszcze mocniejsze wspieranie firm poprzez międzynarodową sieć mentorów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Fot. materiały prasowe

Ela Madej dołączyła do grona dotychczasowych partnerów funduszu: Piotra Wilama, Marka Kapturkiewicza i Marcina Szeląga. Madej posiada wyjątkowo bogate doświadczenie w branży nowych technologii. W 2006 roku współzałożyła software house Applicake. Potem współtworzyła startup Base CRM, z którego korzystają obecnie tysiące firm z całego świata, a amerykańscy inwestorzy wsparli go kwotą ponad 22 mln dolarów. Jest lub była doradcą w kilku startupach. Działała również aktywnie na rzecz wspierania sceny technologicznej, współtworząc Europejską Konferencję Ruby on Rails Railsberry oraz społeczność startupową Hive53.

Na co dzień Madej mieszka w Nowym Jorku. Jako partner w funduszu Innovation Nest skoncentruje się na wyszukiwaniu obiecujących projektów, doradzaniu firmom z portfolio oraz wzmacnianiu sieci zagranicznych mentorów - głównie twórców oprogramowania B2B, którzy odnoszą globalne sukcesy.

- Dążymy do tego, aby polskie startupy miały dostęp do tego samego know-how co firmy z Berlina, Londynu czy Doliny Krzemowej. Polska scena technologiczna szybko dojrzewa, ale wciąż jeszcze brakuje przedsiębiorców doświadczonych we wszystkich obszarach, w których startupy potrzebują wsparcia – mówi Madej.

Globalny gracz z Polski

Innovation Nest istnieje od 3 lat i posiada w swoim portfelu 15 spółek, w tym UXPin, w którą zainwestował legendarny amerykański fundusz VC Andreessen Horowitz. Innovation Nest jest również udziałowcem w 500 Startups, czołowym programie akceleracyjnym z Doliny Krzemowej. Polski fundusz koncentruje się na firmach z globalnym potencjałem, rozwijających oprogramowanie B2B sprzedawane w modelu software as a service. Obecnie Innovation Nest dysponuje środkami o wartości 40 mln zł.

- W Polsce nasz fundusz ma silną pozycję, ale na świecie mamy jeszcze wiele do zrobienia. Naszą ambicją jest, aby stać się jednym z czołowych VC w Europie –zdradza Piotr Wilam, partner i współzałożyciel Innovation Nest.

Ostatnio fundusz zmienił model działania. W jeszcze większym stopniu stawia na dawanie wartości spółkom poprzez doradztwo i sieć międzynarodowych kontaktów. Firmom z portfolio Innovation Nest doradza ponad 40 doświadczonych mentorów, m.in. twórcy Disqus i StackOverflow. Przekazywaniu wiedzy służą także organizowane przez fundusz spotkania, jak np. październikowe „Jak zdobyć tysiąc płacących klientów”, w którym wzięły udział 22 firmy. Jako prawdopodobnie pierwszy polski fundusz VC, Innovation Nest rozpoczęło poszukiwanie inwestycji poza granicami Polski. Partnerzy funduszu zdradzają, że są już w trakcie rozmów z pierwszymi firmami z Europy i USA.

Więcej kobiet w branży, wsparcie ekosystemu 

Madej przyznaje, że na jej decyzję o dołączeniu do Innovation Nest wpływ miało również… poczucie misji.

- W zarządach VC kobiety stanowią zaledwie kilka procent. Niewiele lepiej sytuacja wygląda firmach technologicznych. Chcę to zmienić. Kobiety mogą z powodzeniem działać w tej branży. Jestem tego przykładem – mówi Madej.

Partnerów funduszu łączy również chęć wspierania ekosystemu startupowego w Polsce. Są przekonani, że w prężnie działającym środowisku – podobnym do tego w Londynie czy Berlinie – firmom z regionu łatwiej będzie odnosić globalny sukces. Stworzenie takich warunków wymaga jednak wiele pracy i wielu relacji.

- Nauczyliśmy się tego od zachodnich kolegów. Nawet jeśli nie zainwestujemy w dany projekt, to ułatwiamy mu dotarcie do ludzi, którzy mogą mu pomóc. Myślimy długookresowo. Sukcesy firm z regionu pomagają wszystkim – mówi Piotr Wilam.

Ela Madej będzie mentorem i prelegentem podczas konferencji ICT Summit, która odbywa się w dniach 3-4 grudnia w Warszawie.

Komentarze (0)