Najważniejsze dla startupów dokumenty od dziś dostępne w Otwartym Banku Umów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Startup​ ​Poland​ ​uruchamia​ ​Otwarty Bank Umów dostępny dla wszystkich startupów, akceleratorów i inwestorów działających na polskim rynku. Trzy pierwsze dokumenty stworzyliśmy dzięki współpracy z Sebastianem Kulczykiem.

Będą nie tylko wiążące dla uczestników akceleratora InCredibles, ale również dostępne dla każdego zainteresowanego dobrymi standardami na rynku inwestycji.

Projektowi Otwartego Banku Umów przyświeca cel stworzenia przejrzystych i spójnych standardów na rynku inwestycyjnym. Startupy, a szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy uczestniczą w transakcji z inwestorem, często nie mają pełnej świadomości mechaniki prawnej i biznesowej inwestycji.

– W ferworze emocji związanych z pozyskaniem inwestora zapominają o ważnych aspektach prawnych inwestycji. Chcemy dać im narzędzie, które pomoże symetrycznie zabezpieczyć interesy zarówno startupów, jak i inwestorów. Wierzymy, że publikowane w ramach projektu Otwartego Banku Umów szablony przyczynią się również do profesjonalizacji rynku VC i całego polskiego rynku inwestycji w startupy – wyjaśnia Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Fundacji Startup Poland.

Otwarty Bank Umów jako pierwszy zasilił Sebastian Kulczyk. Projekty dokumentów, które będą dostępne na stronie Startup Poland mają być przede wszystkim użyteczne, dlatego pierwsze trzy, które powstały we współpracy z programem InCredibles, będą podstawą prawną dla startupów rozpoczynających jesienną akcelerację w ramach projektu Kulczyka.

– Inwestowanie to nie tylko wykładanie pieniędzy. To także dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i kontaktami. Tak właśnie działają najlepsi, dlatego większość umów inwestycyjnych w Dolinie Krzemowej jest ustandaryzowana i ogólnie dostępna. Dlaczego w Polsce ma być inaczej? – powiedział Sebastian Kulczyk.

Już dziś w Otwartym Banku Umów startupy i zainteresowani inwestorzy znajdą trzy dokumenty:

  • term sheet,
  • convertible notes (umowa pożyczki konwertowanej na udziały),
  • umowa grantowa.

Wzory zostały opracowane dzięki współpracy z ekspertami Kancelarii Snażyk Granicki i Kulczyk Investments. Te dokumenty są pierwszymi udostępnionymi w ramach tworzonego przez Fundację Startup Poland Otwartego Banku Umów. Fundacja Startup Poland zaprasza kolejnych partnerów do podzielenia się dobrymi praktykami na rynku inwestycyjnym.