Największy europejski ekosystem innowacji EIT zaprasza do współpracy

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

EIT

Udostępnij:

Jak wdrażać innowacje na rynku europejskim? Jak nawiązać współpracę z największymi międzynarodowymi firmami? Jak znaleźć partnerów do wspólnego realizowania projektów międzynarodowych? Jak rozpocząć współpracę ze startupami?

Na te i wiele innych pytań i potrzeb odpowiada Europejski Instytut Innowacji i Technologii EIT – największy w Europie ekosystem innowacji, zrzeszający ponad 2000 organizacji partnerskich: korporacji, startupów, uczelni i instytucji badawczych, a także organizacji pozarządowych, miast i regionów. Dlaczego warto do niego dołączyć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

EIT animuje współpracę partnerską pomiędzy organizacjami, umożliwia rozwijanie i testowanie innowacyjnych rozwiązań, pomaga budować przedsiębiorczość oraz innowacyjność w firmach, a także wspiera tworzenie wysokiej jakości edukacji. EIT stanowi integralną część aktualnego Programu Ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont Europa. Instytut działa za pośrednictwem 9 Wspólnot Wiedzy i Innowacji KIC, których działania skupione są wokół najważniejszych globalnych wyzwań: EIT Health, EIT Food, EIT Climate-KIC, EIT InnoEnergy, EIT Manufacturing, EIT RawMaterials, EIT Urban Mobility, EIT Digital oraz od niedawna – EIT Culture & Creativity. Każda z wymienionych wspólnot EIT KIC skupia w swoim paneuropejskim ekosystemie ponad 100 organizacji, które wspólnie działają na rzecz innowacyjności Europy.

EIT Food zajmuje się pozytywnymi zmianami w systemach żywności. Wspólnota obecna jest w Polsce od początku swojego istnienia w 2018 roku. Wśród pierwszych partnerów z tej części Europy były: Uniwersytet Warszawski, podmioty z grupy Maspex i Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, które do dzisiaj biorą udział w międzynarodowych projektach rozwijających i upowszechniających innowacje w rolnictwie, przetwórstwie, logistyce i dystrybucji żywności, obszarze zachowań konsumenckich i zagospodarowania odpadów. Dzisiaj ten ekosystem obejmuje nowe organizacje, jak np. Federacja Banków Żywności, a także startupy biorące udział w programach wsparcia przedsiębiorczości. Ciekawym przykładem jest NapiFeryn BioTech, rozwijający technologię pozyskiwania wartościowych alternatywnych białek z pozostałości produkcji oleju rzepakowego, który jako jeden z pierwszych w Polsce dołączył do elitarnego stowarzyszenia EIT Food RisingFoodStars (RFS). Obecnie na sukces w tym zakresie liczy Ribes Technologies – startup wykorzystujący zaawansowane techniki obrazowania i analizy dla rozwoju rolnictwa precyzyjnego na plantacjach owoców miękkich, jeden ze zwycięzców zeszłorocznej edycji EIT Jumpstarter i uczestnik EIT Food TestFarms.

Ekosystem EIT oferuje nie tylko korzyści finansowe należnym beneficjentom programu Horyzont Europa, ale przede wszystkim transfer wiedzy pomiędzy uczelniami, biznesem i jednostkami badawczymi. Stąd biorą się sukcesy projektów takich jak EIT Food RIS Fellowship – programu dla młodych profesjonalistów, studentów i doktorantów. Jak można wspierać lokalne ekosystemy pokazuje EIT Food Consumer Engagement Lab, inicjujący współpracę w konsorcjach uczelni i producentów, które w oparciu o metodologię wypracowaną przez Uniwersytet Warszawski prowadzą laboratoria społeczne angażujące konsumentów w proces współtworzenia nowych koncepcji produktów. Innym ciekawym działaniem na rzecz zmiany całego systemu żywności na bardziej innowacyjny są EIT Food Challenge Labs. W ramach programu specjalnie zbudowane zespoły młodych profesjonalistów, rozwiązują konkretne problemy stawiane przez firmy z branży.

Konkursy na nowe projekty, na przykład z obszarów różnicowania źródeł białek, regeneratywnego rolnictwa, gospodarki cyrkularnej lub zapewnienia transparentności w branży, są otwarte dla wszystkich podmiotów. Organizacje z branży rolno-spożywczej mogą dołączać do wspólnoty EIT Food jako partnerzy, aby z bliska poznawać najnowsze trendy i pogłębiać współpracę z innymi wiodącymi podmiotami z branży.

EIT Manufacturing działa od 2019 r. i skupia się na obszarze innowacji przemysłowych oraz innowacyjnej i zrównoważonej produkcji. Z centralą w Paryżu oraz sześcioma centrami regionalnymi w Darmstadt, Goeteborgu, Atenach, Wiedniu, Mediolanie i San Sebastian, wspólnota ma dostęp do szerokiego ekosystemu innowacji w całej Europie. Jej celem jest animowanie kontaktów między europejskimi innowatorami oraz tworzenie optymalnych warunków do wdrażania innowacji.

Dzięki wyjątkowemu podejściu opartemu o ideę współpracy EIT Manufacturing ułatwia sieci innowatorów pokonywanie barier oraz aranżuje spotkania dostawców z odbiorcami innowacji, wspierając przy tym rozwój startupów. Przykładem ostatniego z działań jest program BoostUp! Bridge, w którym młode firmy dostarczają innowacyjnych rozwiązań dużym przedstawicielom przemysłu. Ciekawym przykładem jest BoostUp! Green, w której zwycięski startup dostarczał firmie Voestalpine rozwiązania do pomiaru i modelowania emisji CO2 u bezpośrednich dostawców materiałów. Obecnie społeczność EITM tworzy już ponad 130 członków i partnerów sieciowych z wiodących firm przemysłowych, uczelni oraz ośrodków badawczych. W gronie tym znajdują się m.in. Sieć Badawcza Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Wiedeński Uniwersytet Techniczny, Politechnika w Mediolanie, Volkswagen i polska spółka Vigo Photonics.

EIT Health to największe w Europie partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 130 wiodących firm, szkół wyższych i centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne, akceleracyjne i edukacyjne, mające na celu stworzenie nowych rozwiązań, niezależnie od tego, czy jest to nowy rodzaj diagnostyki, urządzenie czy terapia. W portfolio programów akceleracyjnych znajdują się tak popularne programy, jak EIT Health Bootcamps – zapewniające intensywne wsparcie inkubacyjne; Bridgehead – wspierający zagraniczną ekspansję firm czy Catapult – konkurs dla najlepszych europejskich startupów. Programy dedykowane dla startupów z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej to np. InnoStars Awards czy Atract to Invest. Programy EIT Health zapewniają interesariuszom systemów zdrowotnych stały dostęp do wiedzy i podnoszenie swoich kwalifikacji. Przykładem jest program SCIFI: From Scientists to Innovators for Industry, który umożliwia innowatorom pracę z najwyższej klasy mentorami ze świata nauki i biznesu. EIT Health wraz z partnerami koncentruje swoje wysiłki wokół czterech flagowych inicjatyw: zwiększenia dostępu do cyfrowych urządzeń medycznych (DMD), wykorzystania pełnego potencjału danych dotyczących opieki zdrowotnej, wdrożenia koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach oraz usunięcia nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemów zdrowotnych, hamujących innowacje oraz poprawę jakości i dostępu do opieki zdrowotnej (IPCEI). W tym celu wspólnota prowadzi szereg inicjatyw, w tym: EIT Health Think Tank, który angażuje liderów opinii w dziedzinie opieki zdrowotnej z różnych regionów i dyscyplin w dyskusje, aby utorować drogę do innowacji i umożliwić zrównoważoną przyszłość opieki zdrowotnej; EIT Health High Value Care Forum – multidyscyplinarna inicjatywa, której celem jest stworzenie centrum wiedzy na temat opieki o wysokiej wartości oraz wspieranie projektów, które znacznie poprawiają wyniki zdrowotne pacjentów.

Współpraca z EIT InnoEnergy stanowi doskonałą okazję dla innowacyjnych startupów i firm zajmujących się zrównoważoną energią do rozwinięcia swojej działalności i zwiększenia szansy na osiągnięcie globalnego sukcesu rynkowego. Wsparcie InnoEnergy dla startupów to przede wszystkim dostęp do największego na świecie ekosystemu – od naukowców do liderów biznesu i decydentów do przedsiębiorstw, które napędzają globalny sektor energetyczny.

EIT InnoEnergy jest impact-inwestorem w obszarze cleantech, co oznacza, że poszukuje inwestycji w technologie i rozwiązania, które redukują lub eliminują negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Działalność firmy opiera się na trzech filarach: po pierwsze, inwestycje w startupy. Obecnie InnoEnergy ma w portfolio ponad 180 innowacyjnych spółek. Do 2030 roku ich działalność może zmniejszyć globalny ślad węglowy o około 1,1 gigaton rocznie. Tylko w ubiegłym roku portfolio powiększyło się o 18 spółek, w tym cztery z regionu Europy Środkowej. Działają one w takich obszarach, jak: magazynowanie energii, zielony wodór, odnawialne źródła energii, recykling i gospodarka obiegu zamkniętego, transport i mobilność, a także zrównoważone budownictwo i smart city. Po drugie, EIT InnoEnergy wspiera duże projekty industrialne, które wypełniają niezagospodarowane technologicznie nisze w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Ciekawym przykładem jest GravitHy – realizowany we Francji projekt o wartości około 2 mld euro, którego celem jest budowa pierwszej na świecie huty zielonej stali. Kilka kolejnych projektów z tego obszaru powinno ujrzeć światło dzienne jeszcze w 2023 roku. Trzecim filarem działania InnoEnergy jest edukacja. We współpracy z europejskimi uczelniami technicznymi i ekonomicznymi prowadzone są studia na poziomie magisterskim przeznaczone dla osób chcących zdobywać nie tylko wiedzę, ale też doświadczenie w sektorze cleantech. Z możliwości tej skorzystało już około 1,8 tys. absolwentów. Innym ważnym programem edukacyjnym dla przemysłu jest EBA Academy (EBA to European Battery Alliance, czyli Europejski Sojusz na rzecz Baterii), której celem jest nadrobienie w Europie zaległości w sektorze baterii względem rynków azjatyckich. European Battery Alliance został zainicjowany przez Komisję Europejską w 2017 roku. Początkowo alians liczył 250 firm, dziś jest ich już około 800. Bazując na sukcesie EBA250 w bateriach, InnoEnergy otrzymało mandat od Komisji Europejskiej na stworzenie European Solar PV Industry Alliance (ESIA, Europejski Sojusz Przemysłu Fotowoltaicznego), którego celem jest rozwój produkcji elementów dla fotowoltaiki w Europie. ESIA ma zaowocować wysypem inwestycji technologicznych na naszym kontynencie, do 2025 roku oczekiwane jest osiągnięcie mocy produkcyjnych na poziomie 30 GW rocznie.

Celem działania EIT Climate-KIC jest z kolei przyspieszenie procesu przejścia na zeroemisyjne społeczeństwo odporne na zmianę klimatu. Wspólnota wspiera innowacje, które pomagają łagodzić i dostosowywać się do zmiany klimatu, wierząc, że zdekarbonizowana, zrównoważona gospodarka jest nie tylko konieczna, aby zapobiegać skutkom katastrofalnym zmian, ale także stanowi bogactwo możliwości dla biznesu i społeczeństwa. EIT Climate-KIC to wspólnota organizacji z sektorów biznesu, nauki, sektora publicznego, jak i non-profit, które wspólnie tworzą sieci wiedzy specjalistycznej, dzięki której innowacyjne produkty, usługi i systemy mogą zostać opracowane, wprowadzone na rynek i skalowane w celu uzyskania najlepszego efektu. EIT Climate-KIC, zrzeszając ponad 450 organizacji z całej Europy, wypracowuje innowacje, które mają prowadzić do zmian systemowych.

EIT RawMaterials jest natomiast wiodącym globalnym partnerstwem działającym w sektorze surowców metalicznych i mineralnych. Surowce, jak na przykład lit, kobalt, nikiel czy miedź, są niezbędne do transformacji w kierunku zielonej gospodarki o obiegu zamkniętym. EIT RawMaterials zrzesza kilkaset podmiotów z całej Europy. Są to przedstawiciele przemysłu surowcowego (w tym ABB, Comex, KGHM, Metso Outotec, FLS, Boliden, LKAB), instytuty badawcze (np. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Fraunhofer, VTT, VITO) oraz uczelnie (AGH, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska, TU Delft, Luleå University of Technology, TU Wien i wiele innych). Największą wartością płynącą ze współpracy z EIT RawMaterials jest dostęp do szerokiej sieci partnerów i możliwość realizacji nowatorskich projektów w branży surowcowej w całym łańcuchu wartości, rozpoczynając od poszukiwań i eksploatacji złóż, poprzez ich przeróbkę, recykling oraz wtórne wykorzystanie.

W ramach swojej działalności wspólnota wspiera projekty innowacyjne, nowoczesne programy edukacyjne oraz nowe przedsiębiorstwa, których celem jest rozwój sektora surowców w Europie.

EIT RM organizuje także prestiżowe międzynarodowe studia magisterskie, jak na przykład program RaVeN – Master in Mining Engineering, czy TIMREX – Master in Mineral Exploration, w ramach których już niebawem ruszą nabory. W swojej ofercie EIT RM ma też szereg kursów – zarówno na poziomie podstawowym, jak i eksperckim – które powstają we współpracy z partnerami akademickimi i przemysłowymi. Przykładem jest RawMatCop Academy, kursy online na temat surowców krytycznych lub baterii, a także coroczne szkolenia dotyczące innowacyjnych metod wykorzystywanych w obszarze górnictwa i przetwórstwa (kolejna edycja już w październiku 2023 r.). Wspólnota przygotowuje też szkolenia na zamówienie, aby odpowiadać na specyficzne potrzeby różnych organizacji dbających o rozwój kompetencji swoich pracowników. Działając na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, EIT RawMaterials prowadzi RawMaterials Accelerator oraz Booster, w których uczestniczyło już ponad 300 start-upów i innowatorów. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną kolejne nabory. EIT RawMaterials organizuje też we współpracy z firmami Open Innovation Challenges, mające na celu rozwiązanie najistotniejszych problemów, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa. Przykładem jest aktualnie realizowane z firmą Anglo American „Wyzwanie w zakresie dekarbonizacji produkcji stali”, adresowane do startupów i MŚP. Tego typu przedsięwzięcie jest też sposobem na przyciągnięcie do danej firmy młodych talentów kończących studia i rozpoczynających karierę zawodową – wtedy wyzwania adresowane są do studentów.

EIT Urban Mobility tworzy społeczność innowacji miejskich, aby edukować i inspirować innowacyjne rozwiązania dla miast XXI wieku. Przyszłe wyzwania obejmują rosnącą populację miejską, nowe sposoby budowania i utrzymywania infrastruktury, ekonomiczne i środowiskowe koszty zatorów komunikacyjnych, potrzebę większej dostępności i bezpieczeństwa oraz kwestię poprawy jakości powietrza. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą prowadzone przez EIT UM aktywności, takie jak: City Club, Academy, Innovation, Impact Ventures oraz Factory. EIT UM zrzesza już ponad 300 organizacji partnerskich z 33 krajów, m.in. BMW, Mercedes, Skoda, a w Polsce – m.st. Warszawa oraz Lublin.

EIT Digital to ekosystem innowacji złożony z czołowych europejskich korporacji, MŚP, startupów, uniwersytetów i instytutów badawczych, w którym studenci, badacze, inżynierowie, deweloperzy biznesowi i inwestorzy odpowiadają na potrzeby biznesowe i kapitałowe przedsiębiorczości cyfrowej. EIT Digital tworzy nowe cyfrowe produkty i usługi oraz wspiera firmy i innowatorów w zakresie kompetencji cyfrowych. EIT Digital odpowiada na potrzeby w zakresie innowacji poprzez pozyskiwanie partnerów do wprowadzania technologii na rynek, wspierając zwiększanie skali realizowanych przedsięwzięć, przyciągając talenty i rozwijając ich wiedzę i umiejętności.

W 2022 roku EIT ustanowił kolejną – dziewiątą wspólnotę EIT Culture & Creativity. Celem wspólnoty jest przełożenie wiedzy, technologii i innowacji sektorów kreatywnych na nowe produkty i usługi. Wykorzystując współpracę badaczy, innowatorów i przedsiębiorców, wspólnota ta będzie napędzać zielone, cyfrowe i społeczne przemiany przemysłu kulturalnego i kreatywnego. Pierwsze konkursy dla branż kreatywnych już się odbywają, a nowa wspólnota zaprasza do współpracy polskich partnerów z tego sektora.

Po więcej informacji na temat możliwości współpracy z EIT KICs w Polsce zapraszamy na Dzień Informacyjny Ekosystemu Innowacji EIT, organizowany przez KPK programu Horyzont Europa, który odbędzie się w czerwcu.

EIT

Zapraszamy do kontaktu z Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Horyzontu Europa. Można do nas zadzwonić, napisać, a także umówić się na spotkanie – kpk.gov.pl.

Materiał reklamowy powstał we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym NCBR