Współpracowaliśmy z ponad 50 startupami. BTM Innovations podsumowuje 2019 rok

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Współpracowaliśmy z ponad 50 startupami. BTM Innovations podsumowuje 2019 rok

Udostępnij:

BTM Innovations jest firmą wspierającą startupy oparte na twardych technologiach. Pomaga naukowcom i wynalazcom, którzy albo chcą założyć startup na bazie swojej technologii albo są już na wczesnym etapie działalności startupowej. Dziś BTM Innovations podsumowuje 2019 rok.

Czytasz właśnie cykl artykułów pt. „Podsumowania roku”, w którym polskie akceleratory oraz fundusze opowiadają, jak minął im 2019 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

BTM Innovations opracowuje strategie wejścia na rynek, strategie zabezpieczenia własności intelektualnej, pomaga znaleźć zastosowania i rynki zbytu dla nowych technologii oraz uruchamia kontakty z potencjalnymi inwestorami i na takie działania jest największe zapotrzebowanie. Różne programy wsparcia dla młodych firm na tyle ugruntowały już swoją pozycję i udowodniły skuteczność, że młodzi wynalazcy i przedsiębiorcy bardzo chętnie z nich korzystają. BTM Innovations świadczy usługi poprzez Akcelerator Technologiczny (dla firm z Mazowsza są one bezpłatne).

Długa lista ambitnych startupów

W 2019 roku akcelerator współpracował z ponad 50 startupami. Wiele projektów można wyróżnić. Jednym z nich jest HeartSense, czyli startup opracowujący urządzenie pozwalające rejestrować sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Urządzenie to będzie wykorzystywane podczas pomostowania tętnic wieńcowych (tzw. wszczepienia bajpasów) i pomoże lekarzom znacznie podnieść bezpieczeństwo tej operacji. W tym przypadku oprócz wsparcia w opracowaniu technicznym tej innowacji, pozyskania partnerów technologicznych i stworzenia strategii komercjalizacji, BTM Innovations pozyskał inwestora umożliwiającego uruchomienie projektu.

Drugim ciekawym przykładem jest Microlens, przełomowe rozwiązanie opracowane przez polskich i szkockich naukowców, które otwiera nowe możliwości miniaturyzacji urządzeń medycznych czy telekomunikacyjnych. Produkowane przez nich soczewki mają średnicę 10–50 mikronów, a te wytwarzane do tej pory na świecie osiągały minimum 200–250 mikronów. Co ciekawe, nie ma dla nich zastosowania w Polsce, dlatego akcelerator głównie skupił się na znalezieniu rynków światowych na ten produkt.

– Pomogliśmy Microlens skorzystać z możliwości, jakie daje program Polskie Mosty Technologiczne Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Razem z przedstawicielami Microlens odbyliśmy w Chinach serię rozmów, w wyniku których nawiązali ponad 30 partnerstw biznesowych. Pod koniec roku zaczęliśmy realizację podobnego programu na Japonię – tłumaczy dr Piotr Wiliński, CTO BTM Innovations.

Akcelerator współpracował w tym roku również z Broomee – startupem tworzącym system transportu zbiorowego na żądanie. BTM Innovations pomagał w przeprowadzeniu kampanii PR skierowanej do potencjalnych partnerów publicznych i inwestorów. Jeszcze innym przykładem współpracy jest pomoc SatRevolution, firmie produkującej nanosatelity, które dzięki współpracy z NASA są już na orbicie. – W tym przypadku zajmowaliśmy się wsparciem przygotowywania wniosków aplikacyjnych po konkretne granty – dodaje dr Piotr Wiliński.

Piotr Wiliński zapytany o największy sukces 2019 roku odpowiedział, że największym sukcesem są sukcesy partnerów BTM Innovations. I tak przykładowo Microlens zostało wyróżnione, jako najbardziej interesujący startup, nagrodą Startuj z Mazowsza, a nagrodą był program akceleracyjny w USA w Nevadzie, który też zakończył się sukcesem. Technologia ta spotkała się z dużym zainteresowaniem na rynku chińskim i tam realizuje mocną ekspansję. Udało się pozyskać inwestora dla HeartSense, dzięki czemu wdrożenie tej innowacyjnej technologii zmieniającej oblicze kardiochirurgii stało się możliwe. Zaś SatRevolution nawiązał kontakty z NASA i jego satelita „Światowid” jest już na orbicie.

Trudny świat nauki

Jak podsumowanie, to trzeba zapytać również o to, co się nie udało. – Kiedy startowaliśmy z akceleratorem chcieliśmy w połowie adresować go do świata nauki, a w połowie do wynalazców. Jednak mimo dużej aktywności na uczelniach warszawskich, świat nauki zagospodarował ok. 35%. Nie udało nam się zaktywować go tak, jak planowaliśmy. Jest on dość mocno hermetyczny i widzimy, że naukowcy podchodzą bardzo ostrożnie i protekcjonalnie do swoich technologii. Dużo trudniej przekonać ich do nawet bezpłatnych usług i do wejścia na ścieżkę komercjalizacji, czyli wejścia na rynek. Mają spore opory i obawy związane z wyzwaniami komercjalizacji – odpowiada Wiliński.

BTM Innovations optymistycznie patrzy na 2020 rok, bo obserwuje duży dopływ projektów do akceleratora, który powinien się utrzymać. Coraz częściej są to startupy, które są już na dalszym etapie rozwoju i potrzebują przeskalowania, przyspieszenia, wprowadzenia na nowe rynki, znalezienia nowych zastosowań dla swojej technologii. Już uczestniczyły np. w innym akceleratorze, inkubatorze czy scaleupie i albo gdzieś utknęły albo nie są w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału. W przyszłym roku BTM uruchomi też kolejny program akceleracyjny w Olsztynie.

– Zainteresowanych firm jest coraz więcej, a to pokazuje, że (co bardzo dobre) programów wsparcia na start jest bardzo dużo. Ale trochę brakuje prowadzenia na kolejnych etapach rozwoju. Jest to coraz dojrzalszy sektor i Ci ludzie coraz lepiej wiedzą, czego chcą. Rok 2020 powinien więc obfitować w partnerstwa z bardziej dojrzałymi startupami – dodaje na koniec Piotr Wiliński.