Kręta i wyboista droga po fundusze
Z wielu badań dotyczących startupów – czy to naszych rodzimych, czy zagranicznych – wynika, że kłopot ze znalezieniem dofinansowania jest jednym z fundamentalnych wyzwań, przed jakimi stają wszyscy founderzy. „Strumień inwestorskiego kapitału dopływający do innowacyjnych, technologicznych projektów wciąż przypomina strumyczek niż rzek” – piszą autorzy raportu „Startupy Technologiczne 2023”. „Największym wyzwaniem dla polskich startupów medycznych jest znalezienie inwestora lub uzyskanie finansowania, co wskazuje 50% respondentów” – przekonują autorzy Raportu Top Disruptors in Healthcare.
Zresztą, nawet zdobycie dotacji nie gwarantuje tego, że nasza spółka wzorcowo się rozwinie. Konkretne liczby dotyczące przeżywalności startupów podawał ostatnio w swojej analizie Wojciech Bączyk z Grants Capital.
Ale dla jasności i pełnego obrazu krajowego ekosystemu: nie tylko startupy muszą mierzyć się z przeszkodami. O tym, jak swoją sytuację postrzegają krajowe fundusze VC możecie przekonać się z naszych dwóch filmowych relacji z tegorocznego Infoshare.
Co nam może pomóc?
Tym ciekawsze i bardziej wartościowe wydają się zestawienia czy praktyczne podpowiedzi, mające pomóc founderom w niełatwym procesie zdobywania pieniędzy dla swoich startupów. Zadania tego podjął się Maximilian Fleitmann, founder Wizard Ventures, ważnej społeczności łączącej startupy i inwestorów venture capital: przygotował on zestawienie aplikacji, dzięki którym cały proces fundraisingu „można uczynić bardziej profesjonalnym i bardziej wydajnym”.
Autor zestawienia podzielił go na kilka części, w każdej z nich umieszczając konkretne aplikacje, mające stanowić skuteczne wsparcie w danym obszarze. Startup Fundraising Market Map – tak Fleitmann nazwał swoją listę – zawiera narzędzia dla takich zadań jak:
- Pitch Deck
- Model finansowy
- Współpraca z inwestorami
- IRM/CRM
- Alternatywne finansowanie
- Zarządzanie dokumentami
- Edukacja i społeczności
- Zarządzanie kapitałem
- Zarządzanie i dostęp do danych