„Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra” – premiera raportu Google w Davos

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

„Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra” – premiera raportu Google w Davos

Udostępnij:

Co sądzą Europejczycy o wpływie sztucznej inteligencji na ich codzienne życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe? Tego można dowiedzieć się z nowego opracowania od Google’a, zaprezentowanego podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos 2024.

Nie będzie zaskoczeniem, że większość badanych dostrzega i coraz bardziej interesuje się wpływem sztucznej inteligencji na swoją codzienność. Z badań przeprowadzonych przez Google wynika, że

  • 52% Europejczyków twierdzi, że AI będzie miała pozytywny wpływ na to, jak pracujemy;
  • 55% badanych oczekuje poprawy nauczania dzięki AI;
  • połowa ankietowanych twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże chronić informacje i systemy;
  • 62% mieszkańców Starego Kontynentu wierzy, że AI przyczyni się do poprawy rozpoznawania i leczenia chorób.

Co o sztucznej inteligencji myślą Polacy?

Dla nas najbardziej interesująca jest ta część raportu, która dotyczy wyobrażeń Polaków o AI. Liczba związanych z AI wyszukiwań w wyszukiwarce Google wzrosła w naszym kraju o 300% w minionym roku i o 1020% w ciągu ostatnich pięciu lat. Polacy wykazywali szczególne zainteresowanie pytając o podstawowe kwestie, takie jak „co to jest AI” oraz „jak działa AI”. Jednak nie tylko podstawowe pytania były obiektem zainteresowania, liczba wyszukiwań związanych z praktycznym wykorzystaniem sztucznej inteligencji także znacząco wzrosła. Zauważalny był wzrost o ponad 5000% w kategorii zapytań dotyczących „jak korzystać z AI”, „jak zadać pytanie AI” oraz „jak generować obrazy z pomocą AI”.

Z AI może być tylko lepiej?

Stan naszej wiedzy o oczekiwaniach czy wyobrażeniach Polaków względem sztucznej inteligencji pogłębiają informacje zebrane w ramach przeprowadzonej przez Ipsos na zlecenie Google ankiety na temat AI. Wśród respondentów i respondentek z Polski, aż 73% osób stwierdziło, że dzięki sztucznej inteligencji nasze codzienne życie ulegnie zmianie i będzie wyglądało inaczej za pięć lat. Ankietowani przyznali również, że sztuczna inteligencja już wpływa na sposób, w jaki szukamy informacji (70%), uczymy się (65%), czy pracujemy (61%). Jednocześnie 54% osób entuzjastycznie podchodzi do możliwości oferowanych przez AI.

Pytani o to, na jakie obszary AI najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie w ciągu najbliższych pięciu lat, respondenci i respondentki z Polski wskazują diagnozowanie i leczenie chorób (67%) oraz dostęp do informacji (70%). 53% ankietowanych uważa, że AI będzie miało pozytywny wpływ na sposób, w jaki pracują, piszą i tworzą, oraz ogólnie na jakość życia, a 60% respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja może pomóc im w zrozumieniu skomplikowanych tematów.

Czy sztucznej inteligencji można zaufać?

W odpowiedzi na pytanie, jakim instytucjom ufamy w nadzorowaniu rozwoju AI z korzyścią dla społeczeństwa, Polki i Polacy biorący udział w badaniu częściej wskazywali instytucje akademickie (71%) i firmy technologiczne (70%) niż rząd (43%) czy międzynarodowe organizacje rządowe (55%). Większość ankietowanych przyznało, że preferuje podejście opierające się na współpracy: 78% respondentów uważa, że rząd i firmy technologiczne powinny wspólnie zająć się edukacją studentów i pracowników w tematach związanych ze sztuczną inteligencją, a 77% osób chciałoby tego typu współpracy przy nadzorowaniu rozwoju sztucznej inteligencji. Tylko 33% ankietowanych twierdziło, że powinniśmy przestać korzystać z AI i całkowicie wstrzymać rozwój tej technologii.

Czytaj także: