Naukowcy radzą: chcesz być bardziej produktywny w pracy, słuchaj muzyki. Są jednak warunki

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Słuchanie muzyki w pracy może podnieść naszą efektywność, bo wprowadza nas w dobry nastrój i wzmaga koncentrację. Jednak nie każdy rodzaj muzyki się do tego nadaje i nie każdy powinien jej słuchać.

fot. unsplash.com

Spokojna muzyka

– Wykazano, że kiedy znajdujesz się w tym szczególnym stanie emocjonalnym, bierzesz więcej pod uwagę i nie zawężasz swojego myślenia, co korzystnie wpływa na zdolność do twórczego rozwiązywania problemów – mówi Teresa Lesiuk, profesor edukacji muzycznej i muzykoterapii z Uniwersytetu w Miami. Okazuje się, że słuchanie muzyki podczas pracy może zwiększyć nie tylko naszą produktywność, ale też poprawić kreatywność.

Lesiuk wyjaśnia w rozmowie z magazynem Futurism, że jednak nie każdy rodzaj muzyki pozytywnie wpływa na koncentrację i efektywności podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Jej zdaniem, myzyka elektroniczna, gdzie tempo jest wysokie może nie przynieść oczekiwanych, pozytywnych rezultatów – podobnie zresztą jeśli słuchane utwory pochodzą z rodzaju muzyki, którego niespecjalnie jesteśmy fanami. Warto więc wybierać takie piosenki, które są przyjemne dla uszu, ale niezbyt szybkie.

Umiejętności a produktywność

Poza tym słuchanie muzyki w pracy będzie korzystne w różnym stopniu dla różnych osób. Nie chodzi jednak o indywidualne predyspozycje, płeć, kolor skóry czy jakiekolwiek inne czynniki jakie można by wziąć pod uwagę, ale o stopień zaawansowania umiejętności jakim dana osoba może się wykazać. Ponoć największe benefity uzyskują pracownicy, którzy z jednej strony nie są nowicjuszami w swoim fachu, zaś z drugiej nie są ekspertami.

– Jeśli ktoś uzyskał status eksperta w swojej dziedzinie, słuchanie muzyki poprawiło jego nastój, ale nie wpłynęło na produktywność – mówi Teresa Lesiuk. Inaczej natomiast było z osobami, których poziom umiejętności można by uznać za średniozaawansowany; w ich przypadku korzyści wynikające ze słuchania muzyki były największe. U nowicjuszy z kolei w ręcz przeciwnie: słuchanie muzyki nie poprawiło ich wydajności.

Wyjrzyj przez okno

Słuchanie muzyki nie jest jednak jedynym sposobem, aby podnieść swoją produktywność w pracy. Australijscy naukowcy stwierdzili, że wykonując codzienne czynności zawodowe często czujemy znużenie i wyczerpanie. Prowadzi to do spadku koncentracji, co z kolei bezpośrednio przekłada się na niszą wydajność. Badacze z Uniwersytetu w Melbourne mają jednak prosty sposób jak w czterdzieści sekund wrócić do pełni sprawności.

Okazuje się bowiem, że wystarczy odwrócić wzrok od ekranu monitora i skupić uwagę na naturalnych widokach znajdujących się za oknem. Najlepiej jeśli to będzie zieleń, czyli liście drzew oraz trawy. Być może to niewiarygodnie prosta metoda, ale skuteczna. Ma z resztą swoje uzasadnienie w przeprowadzonych badaniach – więcej o tym znajdziesz tutaj.