Naukowcy stworzyli robota, który pomaga dzieciom z autyzmem w nauce matematyki

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Naukowcy stworzyli robota, który pomaga dzieciom z autyzmem w nauce matematyki

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii stworzyli robota, który ma pomóc dzieciom z autyzmem w bardziej efektywnym uczeniu się. Z powodu tej przypadłości wiele dzieci pozostaje w tyle z nauką w porównaniu ze swoimi rówieśnikami.

Pomysł badaczy to gra matematyczna na panelu dotykowym, kontrolowana przez zielonego robota, który siedzi i obserwuje ucznia. Robot wchodzi w interakcję z dzieckiem i zachęca do zaangażowania poprzez rozmowę, mimikę i ruch.

Jak podaje HealtchTech Insider, z urządzeń korzystało przez miesiąc 17 dzieci. W czasie nauki system nagrywał wideo i audio.

Roboty były w stanie poprawnie zidentyfikować, czy uczeń był zaangażowany w daną czynność z 90% dokładnością.

Tak pozytywne wyniki testu oznaczają, że narzędzie może monitorować zaangażowanie dziecka podczas sesji treningowych. Jeśli dziecko nie jest skoncentrowane na danym ćwiczeniu, robot będzie próbował ponownie przenieść jego uwagę na zadanie. W rezultacie uczeń ma szansę nauczyć się podstawowych umiejętności skuteczniej niż w tradycyjnych warunkach szkolnych.

Polskie rozwiązanie dla dzieci z autyzmem

Polacy także szukają rozwiązań, które mogą wspomóc terapię dzieci cierpiących na autyzm. Jedną z takich prób jest stworzona przez polskich naukowców kostka do terapii autyzmu. Podczas pracy z kostką zwiększa się liczba neuronów lustrzanych w mózgu, których dzieci cierpiące na tę chorobę mają mniej.

Neurony lustrzane są bardzo ważne w mechanizmie uczenia się. Odpowiadają m.in. za zdolność odczuwania empatii. Dzieci korzystające z wynalazku są nakłaniane do wykonywania tych samych ruchów. Dzięki temu w mózgu mogą odbudowywać się potrzebne neurony. Zdrowe dzieci posiadają ich około 45 tys., natomiast chore na autyzm tylko 15 tys.

Narzędzie przypomina kostkę Rubika. Każda ze ścian kostki jest ekranem dotykowym. Urządzenie łączy się z komputerem lub tabletem, który analizuje ruchy wykonywane przez pacjenta.

Dane na temat autyzmu

Autyzm został przez ONZ uznany za jedno z największych zagrożeń ludzkości, obok nowotworów czy cukrzycy.

Według danych Autism Europe w Unii Europejskiej ok. 5 mln osób cierpi na tę chorobę. W Stanach Zjednoczonych 1 na 68 urodzonych dzieci jest dotkniętych tym rodzajem niepełnosprawności. W Polsce osób z autyzmem jest ok. 30 tys.

Według analityków Technavio globalny rynek terapii autyzmu do 2022 r. osiągnie wartość 3,8 mld dol.